ایروانی: سکوت شورای امنیت سبب گسترده تر شدن تجاوزهای رژیم صهیونیستی به سوریه شده است

8:47 - 04 آبان 1401
کد خبر: ۴۴۸۹۰۵۳
سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل می‌گوید که حملات رژیم صهیونیستی به غیرنظامیان و زیرساخت‌ها در سوریه نقض آشکار حقوق بین الملل و حقوق بشردوستانه است.

خبرگزاری میزان - «امیر سعید ایروانی»، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل در «نیویورک»، در جلسه شورای امنیت درباره تحولات سوریه، گفت: هدف قرار دادن غیرنظامیان و زیرساخت‌های اساسی در سوریه نقض آشکار حقوق بین الملل و حقوق بشر دوستانه از سوی رژیم صهیونیستی است و سکوت شورای امنیت این سازمان باعث تشجیع این رژیم و گسترده تر شدن تجاوز آن گردیده است.

سفیر و نماینده دائم ایران افزود: حضور و تحرک گروه‌های تروریستی در خاک سوریه، حاکمیت ملی این کشور و صلح و امنیت منطقه ای را در معرض خطر قرار داده و باید هرچه سریع‌تر پایان یابد.

«ایروانی» توجهات را به وضعیت مردم سوریه جلب کرد و گفت: شرایط انسانی در این کشور هنوز سخت است و رنج و سختی زندگی باعث تاثیرات مهم بر روی مردم سوریه شده و ضرورت دارد نیازهای مردم در بسیاری از مناطق مورد توجه قرار گیرد.

وی تامین کمک‌های انساندوستانه را ضروری دانست و افزود: تضمین دسترسی بدون مانع، سریع  وامن برای کمک به نیازمندان در سراسر سوریه باید در اولویت باشد.

سفیر و نماینده دائم ایران بر لزوم حفظ حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه تاکید و اظهار کرد: این مهم می‌تواند با پایان یافتن تهاجم خارجی علیه سوریه و اشغال این کشور تحقق یابد.

وی همچنین ضرورت رفع تهدیدات تروریستی و برداشتن تحریم‌های ظالمانه و غیر قانونی علیه مردم سوریه را یادآور شد.

دیپلمات ارشد ایران تاکید کرد: ما از همکاری کامل حکومت سوریه با سازمان ملل و سازمان‌های انساندوستانه، حمایت می‌کنیم و در این چارچوب، ایران  تلاش‌های دولت سوریه برای بهبود شرایط انسانی در سوریه را تحسین می‌کند؛ همچنین تلاش‌های جاری برای اجرای موثر قطعنامه 2642 باید ارتقاء یابد و در انجام پروژه‌های ضروری برای مردم از قبیل برق، آب، بهداشت، سلامت، آموزش و سرپناه تسریع شود.

«ایروانی» تنها راه بهبود شرایط در سوریه را راه حل سیاسی دانست که از طریق پروسه سیاسی به رهبری خود سوری‌ها و با تسهیل گری سازمان ملل انجام می‌شود؛ جمهوری اسلامی ایران از تشکیل جلسه آتی کمیته قانون اساسی حمایت کرده و از تعامل سازنده طرف‌ها با فرستاده ویژه در امور سیاسی برای حل و فصل موثر اختلافات از طریق تشکیل کمیته قانون اساسی حمایت می‌کند.

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل تصریح کرد: تحرکات آزاد گروه‌های ترویستی و حضور نیروهای خارجی به صورت غیر قانونی در داخل این کشور، حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه و صلح و امنیت منطقه ای را در معرض خطر قرار می‌دهد؛ همچنین جنگ علیه تروریسم نباید تمامیت ارضی وحاکمیت سوریه را نقض کند؛ ایران خواستار پایان حضور غیرقانونی نیروهای خارجی در بخش‌هایی از خاک سوریه که منجر به فعالیت‌های تروریستی در این بخش‌ها شده، است.

«ایروانی» افزود: با وجود درخواست‌های مکرر از جانب جمهوری عربی سوریه برای محکومیت رژیم صهیونیستی در شورای امنیت سازمان ملل، تجاوز بی وقفه رژیم صهیونیستی علیه حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه ادامه دارد.

وی تاکید کرد: سکوت شورای امنیت سازمان ملل باعث تشجیع رژیم صهیونیستی در جهت اجرای تجاوز و جنایت به صورت آشکارتر و گسترده تر شده که از جمله این جنایات هدف قرار دادن غیرنظامیان و زیرساخت‌های اساسی در سوریه است که نقض آشکارحقوق بین الملل و حقوق انساندوستانه محسوب می‌شود.

«ایروانی» در پایان از شورای امنیت سازمان ملل خواست که استفاده از استاندارد دوگانه در موضوع سوریه را متوقف و تجاوز رژیم صهیونیستی را محکوم نماید و این رژیم را به خاطر جنایت‌ها و به خطر انداختن صلح و امنیت منطقه مورد مواخذه قرار دهد.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *