امیرعبداللهیان: ایران هیچ سلاحی برای به کار گیری در اوکراین به روسیه نداده است

8:03 - 04 آبان 1401
کد خبر: ۴۴۸۹۰۴۵
وزیر امور خارجه موضع جمهوری اسلامی ایران در قبال جنگ اوکراین را تشریح کرد.

خبرگزاری میزان – «حسین امیرعبداللهیان»، وزیر امور خارجه در مورد موضع ایران در قبال جنگ اوکراین، گفت: ما هیچ سلاحی برای به کارگیری در اوکراین به روسیه نداده و نخواهیم داد.

وی اظهار کرد: در اتحادیه اروپا برخی از رهبران تندروی اروپا ایران را متهم می‌کنند به اینکه پهپاد برای به کارگیری در جنگ اوکراین از سوی ایران در اختیار مسکو قرار گرفته است؛ من مایلم در جمع شما خانم‌ها و آقایان به صراحت و با صدای بلند بگویم: بله؛ ما با روسیه دارای همکاری‌های متنوع از جمله در حوزه دفاعی هستیم؛ بلی؛ در گذشته ما تسلیحاتی را از روسیه دریافت کرده ایم و همچنان در قالب همکاری‌های دفاعی دریافت می‌کنیم و امکانات و تسلیحاتی را به روسیه می‌دهیم. 

وزیر امور خارجه تاکید کرد: لیکن ما در جریان جنگ اوکراین با نگاه به سیاست اصولی مخالفت با جنگ هم مخالف تسلیح روسیه هستیم هم مخالف تسلیح اوکراین؛ ما هیچ پهپادی و هیچ سلاحی به روسیه برای به کارگیری در جنگ علیه اوکراین واگذار نکرده ایم. 

«امیرعبداللهیان» در بخشی دیگر تاکید کرد: پنجشنبه گذشته در تماس تلفنی جوزف بورل، نماینده عالی سیاست خارجه اتحادیه اروپا به وی گفتم که ما آمادگی داریم تیمی از نظامیان خبره ایرانی و تیمی از نظامیان متخصص اوکراینی در هر مکان مورد توافق نشست مشترکی را داشته باشند؛ آمادگی داریم هرگونه مستندی از طرف اوکراین در خصوص ادعای به کارگیری پهپادهای ایرانی توسط روسیه در اوکراین وجود دارد را ارائه کند.

وی افزود: به آقای بورل تاکید کردم که اگر در این نشست برای ما مشخص شود که روسیه از پهپاد ایرانی در جنگ علیه اوکراین استفاده کرده است، ما نسبت به این موضوع قطعا بی تفاوت نخواهیم ماند.

«امیرعبداللهیان» همچنین گفت: مقامات ذیربط روسیه به ما اعلام کرده اند و در برخی مصاحبه‌ها تاکید کرده اند که سلاح‌های به کارگرفته شده در جنگ اوکراین سلاح‌های روسی است؛ لذا ما در دو روز گذشته نیز از مجاری دیپلماتیک به اتحادیه اروپا پیام دادیم برای برگزاری چنین نشست فنی آمادگی داریم؛ ما اطمینان داریم هیچ تغییری در موضع جمهوری اسلامی ایران در قبال جنگ اوکراین وجود ندارد و نخواهد داشت.

وزیر امور خارجه در پایان یادآوری کرد: ما هیچ سلاحی برای به کارگیری در اوکراین به روسیه نداده و نخواهیم داد؛ البته همکاری‌های دفاعی تهران و مسکو، به دور از جنگ اوکراین در کنار سایر همکاری‌ها ادامه پیدا خواهد کرد.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *