وزیر امور خارجه: هیچ سلاحی را به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین نداده ایم

22:49 - 02 آبان 1401
کد خبر: ۴۴۸۷۳۲۸
وزیر امور خارجه در دیدار با روسای خبرگزاری های عضو مجمع عمومی سازمان خبرگزاری های آسیا و اقیانوسیه (اوآنا)، گفت که ایران هیچ سلاحی را به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین نداده است.

خبرگزاری میزان – حسین امیرعبداللهیان، دوشنبه دوم آبان ماه، میزبان مدعوین هجدهمین مجمع عمومی سازمان خبرگزاری های آسیا و اقیانوسیه (اوآنا) بود که در جریان آن دبیرکلی این مجمع به مدت سه سال به مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) واگذار می‎شود.

وزیر امور خارجه کشورمان، در این نشست که با حضور ده ها تن از روسای خبرگزاری های شرکت کننده در مجمع عمومی سازمان اوآنا برگزار شد، با قدردانی  از دبیرکل قبلی مجمع عمومی اوآنا و آرزوی موفقیت برای دبیرکل آتی این اتحادیه، اوآنا را بستر و ظرفیت مهمی برای ایجاد تعادل خبری در جهان و مقابله با خبرسازی های یکسویه در دنیای مدرن دانست و بر ضرورت همکاری رسانه ای هرچه بیشتر کشورهای عضو این اتحادیه تاکید کرد.

وزیر امور خارجه در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به ظرفیت‎های مهم و رو به رشد قاره آسیا در حوزه های مختلف، و نگاه ویژه دولت سیزدهم به این قاره، به تشریح برخی از رویکردها و دیدگاه های سیاست خارجی دولت  آیت الله رئیسی پرداخت.

رئیس دستگاه دیپلماسی، جنگ اوکراین و اتهامات وارده به ایران از سوی طرفهای غربی را یکی از موضوعات روز سیاست خارجی عنوان، و تاکید کرد، همانگونه که ایران مخالف جنگ و آوارگی مردم در افغانستان، سوریه، یمن و عراق بود، موضع جمهوری اسلامی ایران مبنی بر مخافت با جنگ و آوارگی در اوکراین نیز از روز نخست به صورت شفاف اعلام شده است.

امیرعبداللهیان با برشمردن تلاش‎های ایران برای میانجیگری و خاتمه جنگ در اوکراین و تداوم این تلاش‎ها، تصریح کرد: ما با روسیه همکاری های متنوعی از جمله درحوزه دفاعی داریم و خواهیم داشت و در این راستا در گذشته امکانات و تسلیحاتی را در قالب دفاعی از روسیه دریافت کرده و یا به این کشور تحویل داده ایم؛ با این وجود در راستای سیاست ثابت و اصولی خود، قویا مخالف جنگ اوکراین و تسلیح هر یک از طرفین بوده ایم لذا هیچ سلاحی را به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین نداده ایم.

رئیس دستگاه دیپلماسی افزود، از طریق مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام آمادگی کرده ایم تا در نشستی میان تیمی فنی از ایران و اوکراین، چنانچه سندی در مورد استفاده از پهبادهای ایرانی علیه اوکراین وجود دارد ارائه شود و چنانچه این موضوع در آن نشست مسجل شود، ما نسبت به این موضوع بی تفاوت نخواهیم بود. اگرچه مقامات روسی تصریح کرده اند که تجهیزات استفاده شده در جنگ علیه اوکراین روسی است.

امیرعبداللهیان با اشاره به دستیابی به یک نقشه راه مشترک برای پاسخ به سوالات آژانس بین المللی انرژی اتمی در یک مسیر فنی و بدون انحراف، به صراحت اعلام کرد که ایران حاضر نیست در عین توافق و پذیرش نظارت های گسترده و فزاینده آژانس، چند پرونده مفتوح اتهامی و بی اساس در آژانس داشته باشد.

وزیر امور خارجه کشورمان به توافق با آمریکا بر سر تبادل زندانیان نیز اشاره کرد.

 امیرعبداللهیان همچنین مداخلات خارجی در تشدید و حمایت از برخی آشوب ها و حتی اقدامات تروریستی در داخل ایران را محکوم، و آن را مغایر با رویکرد دیپلماتیک مورد ادعای این کشورها و پیامهای رسمی ارسال شده از سوی آنان دانست.

وی تاکید کرد، جمهوری اسلامی ایران برای رسیدن به یک توافق خوب، قوی و پایدار آمادگی دارد.

وزیر امور خارجه به طرف آمریکایی نیز توصیه کرد دست از رفتار و گفتار متناقض برداشته و آنچه در تبادل پیام‎ها و مذاکرات غیرمستقیم جریان دارد را ریاکارانه تکذیب نکند.

در این نشست علاوه بر وزیر امور خارجه، «جونگ سونگ لی» دبیر کل پیشین مجمع عمومی اوآنا، «علی نادری»، دبیرکل جدید این اتحادیه و ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه به ایراد سخنرانی پرداختند.

انتهای پیام/


برچسب ها: وزیر امور خارجه

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *