رفع سیاست‌های مانع بر سر راه توسعه صادرات

۳۰ مهر ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۹:۲۲
کد خبر: ۴۴۸۴۲۰۳
دسته بندی‌: اقتصاد ، عمومی
رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: در خصوص مانع زدایی، تصمیم‌ها و سیاست‌هایی که مانع جدی بر سر راه توسعه صادرات و تجار بود را برطرف کردیم.

خبرگزاری میزان - طبق اعلام پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان توسعه تجارت، علیرضا پیمان‌پاک در مراسم بیست و ششمین سالروز ملی صادرات که با حضور آیت الله رئیسی، رئیس جمهور، سیدرضا فاطمی‌امین، وزیر صمت، محسن رضایی معاون اقتصادی ریاست جمهوری صادرکنندگان برتر 1401 و سایر مسئولان کشوری در سالن اجلاس سران برگزار شد، گفت: بعد از 7-8 سال مراسم روز ملی صادرات با حضور رئیس برگزار شد که این مساله باعث رونق این مراسم شد.

وی با بیان اینکه پس از مراسم روز ملی صادرات در سال گذشته، رئیس جمهور دستوراتی را در قالب هم‌اندیشی با صادرکنندگان مطرح کردند، افزود: خوشبختانه این دستورات پیگیری و نتایج مثبتی هم به همراه داشت.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران  در خصوص وضعیت توسعه تجارت کشور و اقدامات و راه‌کارهای قابل پیگیری در زمان باقیمانده دولت سیزدهم برای جهش و تحول در حوزه صادراتی اظهار کرد: این اقدامات در دو بخش  پیگیری می‌شود که یکی از مهمترین بخش‌ها، مسائلی در مورد مانع زدایی بود.

وی ادامه داد: در خصوص مانع زدایی، تصمیم‌ها و سیاست‌هایی که مانع جدی بر سر راه توسعه صادرات و تجار بود را برطرف کردیم. در خصوص مشکلاتی که بازگشت ارز ایجاد کرده بود با رو‌ش‌های مختلف از جمله واردات در قبال صادرات در همه گروه‌های کالایی – جز چند گروه محدود - تسریع در اعاده و کاهش قوانین متزاحم توانستیم راه را برای تجار باز کنیم.

پیمان‌پاک با بیان اینکه در این مسیر سازمان توسعه تجارت برنامه‌های خود را هدفمند به اجرا درآورد، تاکید کرد: این هدفمندی را در حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی مانند نمایشگاه مسکو و اعزام و پذیرش هیأت‌های تجاری اجرا کردیم که دستاوردهای خوبی داشت. برای سال 2023 هم برنامه کامل نمایشگاهی و حضور هدفمند در این نمایشگاه‌ها، آماده شده است.

وی با اشاره به برنامه برای حضور در بازارهای بکر و نوظهور مانند آفریقا، اوراسیا و جنوب شرق آسیا، افزود: از ابتدای سال تا امروز 40 هیأت تجاری از آفریقا به ایران آمدند و هفته آینده نیز 31 مدیر خرید از شرکت‌های بزرگ روسیه و بلاروس به تهران می‌آیند تا توافقات مهمی صورت گیرد. برای ارتباط میان تجار و معرفی محصولات خود، پلتفرم‌های B2B و B2C تعریف شد.

رئیس سازمان توسعه تجارت با اشاره به اقداماتی که در حوزه رفع موانع پولی و بانکی و لجستیکی انجام شده، یادآور شد: با توافقنامه‌های تجاری مانند اوراسیا که مغفول مانده بود و در دولت سیزدهم پیگیری و به نتیجه رسیده است، می‌توان بازارهای جدید را با قابلیت رقابت برای کالای ایرانی ایجاد کرد. توافقات تجاری با اندونزی، پاکستان، ترکیه و سایر کشورهای دیگر نیز در حال انجام و احیا است.

وی به ایجاد خطوط کشتیرانی، توسعه لستیک و احداث کریدور سبز گمرکی اشاره و تاکید کرد: کریدور سبز تجربه خوبی بود که در مورد سایر کشورها نیز اجرا خواهد شد. امروز صندوق ضمانت صادرات با 10 کشور موافقت نامه دارد تا با جایگزینی ال‌سی بتواند ضمانت‌نامه و بیمه‌نامه‌های مدنظر را صادر کند. با اصلاح روابط تواستیم ارز را با کمترین هزینه و بالاترین سرعت در منطقه مبادله کنیم.

پیمان‌پاک با بیان اینکه 300 اقدام زیرساختی توسط سازمان توسعه تجارت، وزارت صمت و وزارت خارجه انجام و پیگیری شده است، گفت: این اقدامات موجب شده تا صادرات کشور در سال 1400 نسبت به 1399 میزان 40 درصد رشد داشته باشد و این رشد در 6 ماه نخست سال‌جاری نسبت به مدت مشابه 13 درصد رشد داشته است.

گفتنی است مراسم روزملی صادرات با حضور آیت الله رئیسی، رئیس جمهور، سیدرضا فاطمی امین، وزیر صمت، علیرضا پیمان پاک، معاون وزیر صمت و رئیس سازمان توسعه تجارت، محسن رضایی معاون اقتصادی ریاست جمهوری صادرکنندگان برتر 1401 و سایر مسئولان کشوری در سالن اجلاس سران برگزار شد.

در این مراسم از 57 صادرکننده نمونه سال 1401 توسط رئیس جمهور تقدیر شد. این شرکت ها از میان 612 شرکت در 69 گروه کالایی انتخاب شده اند.

انتهای پیام/ ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *