ایروانی: ادعاهای غرب در مورد پهپادهای ایرانی بی اساس و غیرمستند است

۲۸ مهر ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۰:۲۴
کد خبر: ۴۴۸۲۱۱۶
نماینده ایران در سازمان ملل ادعاهای غرب مبنی بر تامین پهپادهای روسیه از جانب ایران را ناامید کننده خواند.

خبرگزاری میزان –«امیر سعید ایروانی»، سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل در «نیویورک» در جمع خبرنگاران ادعاهای بی اساس در مورد انتقال پهپاد از سوی ایران برای استفاده در جنگ اوکراین را رد و تاکید کرد که این ادعاها هیچ ارتباطی با قطعنامه 2231 ندارد.

در پی برگزاری نشست غیر علنی شورای امنیت سازمان ملل که به درخواست اوکراین و برای بررسی موضوع نقش پهپادهای ایرانی در جنگ در این کشور برگزار شده بود، سفیر و نماینده دائم کشورمان با حضور در جمع خبرنگاران در مقر سازمان ملل، دیدگاه‌های جمهوری اسلامی ایران پیرامون بحران در اوکراین و تلاش برخی از کشورها برای مرتبط ساختن بحران اوکراین و قطعنامه 2231در خصوص توافق هسته ای را تشریح کرد.

«ایروانی» موضع جمهوری اسلامی ایران در مورد شرایط اوکراین را روشن و پیوسته خواند که از ابتدای شروع بحران در اوکراین به طور مستمر مورد تاکید قرار گرفته است.

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل افزود: ما همواره بر این امر تاکید داشته ایم که همه اعضای سازمان ملل باید به طور کامل به اهداف و اصول مندرج در منشور ملل متحد و حقوق بین الملل از جمله حاکمیت، استقلال، اتحاد و تمامیت ارضی احترام بگذارند.

«ایروانی» اظهار کرد: ایران به عنوان کشوری که تجربه 8 سال تجاوز و جنگ تحمیلی را پشت سرگذارده، به طور مداوم از صلح و پایان فوری جنگ در اوکراین حمایت کرده و از طرف‌ها خواسته تا خویشتن داری به خرج داده، از افزایش تنش اجتناب کرده و در یک پروسه واقعی برای حل و فصل اختلافات وارد شوند و به ریشه‌های ایجاد این شرایط پرداخته شود.

وی افزود: ما از تلاش‌های جاری برای یافتن راه حل برای این مناقشه حمایت کرده و در این رابطه وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با همتایان خود در دوطرف درگیری در مناسبت‌های مختلف تماس گرفته است.

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل خاطرنشان کرد: ایران همواره گفته است که ادعاهای بی اساس در مورد انتقال پهپاد برای استفاده در درگیری اوکراین را رد می‌کند.

وی از این‌که برخی کشورها در بحران اوکراین فقط انگیزه‌ها و اهداف سیاسی را دنبال می‌کنند، ابراز نامیدی کرد و افزود: این کشورها با ایجاد یک کارزار ضد اطلاعاتی و جنگ روانی علیه ایران تلاش می‌کنند، از قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل یک تفسیر گمراه کننده ارائه نموده و بین ادعاهای بی اساس و قطعنامه2231 ارتباط برقرار کنند.

«ایروانی» افزود: ایران تاکید دارد که موضوعات حول درگیری جاری در اوکراین کاملا با قطعنامه 2231در شکل و محتوا غیر مرتبط است و هر فعالیتی در این رابطه خارج از قطعنامه و دستور کار دبیرخانه است؛ به علاوه قاطعانه اعتقاد داریم که هیچ یک از سلاح‌های صادراتی ایران از جمله پهپاد به سایر کشورها مشمول پاراگراف 4ضمیمه Bقطعنامه 2231 نیست.

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل در پایان تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران تعامل سازنده خود را برای حل وفصل درگیری‌ها در اوکراین ادامه می‌دهد.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *