معاون سیاسی وزارت امور خارجه: ایران هیچ محدودیتی در قبال روابط با دیگر کشورها قائل نیست

17:11 - 14 مهر 1401
کد خبر: ۴۴۶۵۵۴۹
معاون سیاسی وزارت امور خارجه با بیان اینکه اگر اتحادیه اروپا بخواهد با رفتاری دوگانه، اقدامی شتابزده و نسنجیده انجام دهد، باید منتظر اقدام مؤثر و متقابل جمهوری اسلامی ایران باشد، تاکید کرد: ایران هیچ محدودیتی در قبال روابط با دیگر کشورها قائل نیست.

خبرگزاری میزان - علی باقری، در جریان تور اروپایی که به مجارستان کرده است، در گفتگو با چند تن از مسؤولان رسانه‌ای و خبرنگاران رسانه‌های مجارستانی، دستاوردهای سفر دو روزه به این کشور عضو اتحادیه اروپایی را تشریح کرد و اظهار داشت: در این سفر طی دیدار با مقام‌های مجارستانی در سه حوزه سیاسی، اقتصادی و پارلمانی توافقات ارزشمندی حاصل شد. در زمینه سیاسی ضمن رایزنی با مقام‌های سیاسی و پارلمانی مجارستان در باره موضوعات مورد علاقه دو کشور از جمله امنیت در اروپا و غرب آسیا، قرار شد وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به دعوت همتای مجاری خود طی دو ماه آینده به بوداپست سفر کند.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه ادامه داد: در عرصه اقتصادی ضمن دیدار با مسئولان اقتصادی و نیز نشست با فعالان اقتصادی مجارستان و بررسی راه‌های گسترش مناسبات اقتصادی میان دو کشور، مقرر شد تا کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و مجارستان تا حدود یک ماه دیگر در بوداپست برگزار شود. در زمینه همکاریهای پارلمانی نیز قرار شد در اولین فرصت طرف مجارستانی گروه دوستی پارلمانی دو کشور عازم ایران شود.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه گفت: در باره جنگ در اروپا رایزنی‌های مفیدی میان دو طرف انجام گرفت و بر همین اساس تصریح شد: ایران همانطور که تحریم را زمینه‌ساز ثبات و آرامش نمی‌داند، لذا تاکید دارد روند در اروپا باید از مسیر نظامی به مسیر سیاسی تغییر ریل دهد. در باره مذاکرات رفع تحریم نیز طرف مجاری در جریان آخرین تحولات روند مذاکرات قرار گرفت.

باقری در پاسخ به پرسش خبرنگار یکی از نشریات بوداپست در باره روابط ایران با روسیه و چین گفت: ایران هیچ محدودیتی در قبال روابط با دیگر کشورها قائل نیست، اما در شرایطی که اروپایی‌ها با وجود داشتن قراردادهای بلندمدت با طرف‌های ایرانی و صرفاً به دلیل فشار آمریکا، منافع آمریکا را بر منافع ملت‌های اروپایی ترجیح داده و منافع خود را زیر پا گذاشته و مناسبات اقتصادی خود را با ایران به‌شدت کاهش می‌دهند، ایران دست بسته باقی نخواهد ماند و از هر طریقی که بتواند منافع خود را دنبال خواهد کرد.

وی ادامه داد: اروپایی‌ها با قطع واردات نفت از ایران تصور می‌کردند، ایران را تحت فشار قرار داده‌اند، اما امروز که درخواست مشتریان نفت ایران بیش از توان تولید فعلی ایران است و اروپایی‌ها به خاطر جنگ در اروپا و در نتیجه کمبود منابع تأمین انرژی باید در جستجوی تامین انرژی خود از طریق ذغال سنگ باشند، احتمال دارد متوجه خطای راهبردی خود در تبعیت کورکورانه از آمریکا در تقابل با ملت ایران شده باشند.

معاون سیاسی وزیر خارجه گفت: شانگهای یک سازمان سیاسی، امنیتی و راهبردی است. جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور مهم و تاثیرگذار در منطقه، اهتمام دارد تا از همه ظرفیت‌های موجود برای ایجاد و تقویت صلح و ثبات در منطقه استفاده کند.

وی ادامه داد: بنابر باور جمهوری اسلامی ایران، عامل اصلی بی‌ثباتی در جهان، یکجانبه گرایی است. از این رو جهت بازگرداندن صلح و ثبات به جهان امروز نیازمند کنار گذاشتن سیاست یکجانبه گرایی و گذار به سمت چندجانبه گرایی هستیم.

باقری افزود: سازمان شانگهای و مجموعه بریکس از ابزارها و سازوکارهای مهم برای تامین این نیاز راهبردی جهان کنونی هستند. پیوستن ایران به این دو مجموعه بین المللی می‌تواند چندجانبه گرایی را تقویت کند.

معاون سیاسی وزیر خارجه گفت: ایران میان کشورهایی قرار گرفته که سال‌های متمادی در بی‌ثباتی و ناامنی به سر می‌برند. در شرق ایران کشور افغانستان قرار دارد که بیش از ۲۰ سال است با ناامنی دست و پنجه نرم می‌کند، در غرب ایران عراق و سوریه از ثبات پایدار محرومند، به این شرایط، ناامنی‌های ناشی از ماهیت و سیاست‌های رژیم صهیونیستی را هم اضافه کنید. این نمای کلی از موقعیت ایران است.

وی ادامه داد: در این شرایط، ایران در همه این سال‌ها نقش ثبات ساز و امنیت ساز را در منطقه ایفا کرده و از این جهت، دیگر بازیگران منطقه‌ای و بین المللی به نقش آفرینی ایران احتیاج دارند. در همین راستا است که شاهد هستیم عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای ۱۸ سال به طول می‌انجامد، ولی در کمتر از یک سال و فقط ظرف چند ماه، درخواست ایران برای عضویت در مجموعه بریکس پذیرفته می‌شود.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *