تاکید وزیر امور خارجه کشورمان بر عزم جدی دولت برای توسعه روابط با آفریقای جنوبی

20:59 - 17 شهريور 1401
کد خبر: ۴۴۳۶۵۲۱
وزیر امور خارجه کشورمان در تماس تلفنی با همتای آفریقای جنوبی خود با اشاره به اهمیت قاره آفریقا در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، بر عزم جدی دولت ایران برای توسعه روابط با این قاره به ویژه با آفریقای جنوبی تأکید کرد.

خبرگزاری میزان – بنا به اعلام پایگاه اطلاع رسانی وزارت امور خارجه، «حسین امیرعبداللهیان» با «نالدی پاندور»، وزیر خارجه آفریقای جنوبی در خصوص مهم ترین موضوعات در دستور کار توسعه روابط دوجانبه و برخی مسائل منطقه ای و بین المللی به صورت تلفنی گفت‌وگو و تبادل نظر کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به اهمیت قاره آفریقا در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، بر عزم جدی دولت ایران برای توسعه روابط با این قاره به ویژه با آفریقای جنوبی تاکید کرد.

«امیرعبداللهیان»، ضمن اشاره به مقدمات برگزاری پانزدهمین کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور، ابراز امیدواری کرد از فرصت‌ها و ظرفیت‌های فراوان دو کشور بیش از پیش بهره برداری شود.

وزیر امور خارجه کشورمان افزود: از دیرباز همکاری‌های خوبی میان دو کشور در زمینه انرژی جریان داشته و آمادگی داریم همکاری‌ها در حوزه‌های مورد علاقه طرفین هر چه بیشتر تقویت شود.

 «امیرعبداللهیان» همچنین از مواضع آفریقای جنوبی در قبال مسئله فلسطین و سیاست حمایتی این کشور از مردم مظلوم فلسطین قدردانی کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان در ارتباط با جنگ اوکراین اظهار داشت: ما به تلاش‌های خود برای برقراری آتش بس در اوکراین ادامه می‌دهیم و موضع اصولی ما مخالفت با جنگ و خاتمه دادن به بحران اوکراین از طریق سیاسی است.

«نالدی» پاندور وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی نیز در این گفت‌وگوی تلفنی با اشاره به جایگاه مهم جمهوری اسلامی ایران و ظرفیت‌های مهم آن، ضمن قدردانی از تلاش‌ها برای برگزاری دور جدید کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور، بر اهمیت اجرایی شدن توافقات کمیسیون مشترک تاکید کرد.

وزیر خارجه آفریقای جنوبی ضمن اشاره به نقش مهم جمهوری اسلامی ایران برای میانجی گیری در بحران اوکراین تاکید کرد: این آتش بس برای همه طرف‌ها و جامعه بین المللی مهم است، چون پیامدهای این جنگ، باعث بحران غذایی و انرژی در برخی از کشورها شده است و امیدواریم از طریق مذاکرات نگرانی‌های روسیه و اوکراین پاسخ داده شود.

وی همچنین ابراز امیدواری کرد تا مذاکرات هسته ای ایران هر چه زودتر به نتیجه برسد.

«نالدی پاندور» ضمن تاکید بر دعوت رئیس جمهور کشورش از  آیت الله «رئیسی» برای سفر رسمی به «پرتوریا»، ابراز امیدواری کرد، سفر آتی رئیس جمهور اسلامی ایران به آفریقای جنوبی پایه گذار جهش در روابط دوجانبه باشد.

طرفین در این رایزنی تلفنی آخرین وضعیت مذاکرات وین برای لغو تحریم‌ها را مورد بررسی قرار دادند.

انتهای پیام/


برچسب ها: آفریقای جنوبی

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *