اسپایکوژن می‌تواند دوز یادآور تمام واکسن‌ها باشد

16:42 - 09 شهريور 1401
کد خبر: ۴۴۲۵۲۵۸
مدیرعامل شرکت داروسازی تولید کننده واکسن اسپایکوژن، با عنوان این مطلب که اسپایکوژن می‌تواند دوز یادآور همه واکسن‌های مورد استفاده در کشور باشد، به روند تولید این واکسن اشاره کرد.

خبرگزاری میزان _ خبرگزاری صدا و سیما نوشت: هاله حامدی فر، ضمن اشاره به روند تولید واکسن اسپایکوژن در شرایط سخت تحریم‌ها و بدون دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی، در مورد ادعای کپی بودن این واکسن از یک شرکت استرالیایی، گفت: به نظر می‌رسد، کسانی این قبیل مطالب کذب را مطرح می‌کنند که با فرایند انتقال تکنولوژی و محصولات دانش بنیان، خیلی آشنا نیستند یا عامدانه به دلیل داشتن منافعی خاص این صحبت‌ها را می‌کنند. 

مدیرعامل شرکت داروسازی تولید کننده واکسن اسپایکوژن با عنوان این مطلب که برخی شرکت‌های دانش بنیان هستند که فقط کار‌های تحقیقاتی انجام می‌دهند، افزود: برنامه کاری این قبیل شرکت‌ها فقط انجام فاز حیوانی و یا فاز یک انسانی ساخت واکسن است و سپس مطالعات خود را برای سرمایه گذاری به شرکت‌های داروسازی می‌دهند. البته برخی شرکت‌های داروسازی هم هستند که صفر تا صد تولید واکسن را خودشان انجام می‌دهند. این مدل از همکاری رایج است و مثلاً در دنیا شرکت بیونتک آلمان واکسن در فاز تحقیقاتی را با همکاری فایزر آمریکا به مرحله تولید نهایی رساند. 

حامدی فر در ادامه با اشاره به شرکت استرالیایی که کار تحقیقاتی بر روی واکسن کووید را انجام داده است، گفت: این شرکت استرالیایی، از جمله شرکت‌هایی است که فقط کار تحقیقاتی انجام می‌دهد و سوابق انجام فاز یک و ساخت واکسن هپاتیت و آنفلوانزا را دارد که به ژاپن و کشور‌های دیگر انتقال داده است. 

وی در همین زمینه افزود: این شرکت استرالیایی، مطالعه بر روی واکسن کووید را در فاز حیوانی و فاز اول انسانی انجام داده بود و سپس تیم توسعه شرکت ما با این شرکت ارتباط گرفت و این موضوع در حالی اتفاق افتاد که به دلیل تحریم‌های بسیار سختی که کشور دچارش بوده است، بسیاری از شرکت‌های دیگر حاضر به همکاری با یک شرکت ایرانی نشدند اما، این شرکت استرالیایی با رویکرد بشردوستانه و همچنین توسعه تکنولوژی، خطر چالش‌های ناشی از تحریم را قبول کرد که فاز اول مطالعاتی واکسن کووید را در اختیار ما قرار دهد. متأسفانه به همین دلیل شرکت وکسین یک سرمایه گذاری ۱۰۰ میلیون دلاری را از دست داد، چون با شرکتی در ایران همکاری داشته است. جالب اینجا است که گویا ایران از طرف مسئولین ایرانی هم تحریم است که به جای تقدیر از یک شرکت تحقیقاتی معتبر استرالیایی که سرمایه‌گذارش را از دست داد، اما همکاری اش را با ما قطع نکرد، این شده مشکل واکسن اسپایکوژن که چرا از ترس آمریکا در شرکت استرالیایی سرمایه گذاری نشد؟! معنی درون‌زا و برون‌نگر را هم فهمیدیم. آقایان در کدام زمین توپ می‌زنند؟ 

حامدی فر در ادامه به روند کار مطالعاتی شرکت استرالیایی در فاز حیوانی و فاز یک انسانی واکسن کووید اشاره کرد و گفت: مطالعات پیش بالینی و فاز یک انسانی این شرکت توسط وزارت بهداشت و سازمان غذا و داروی استرالیا مجوز گرفته است و ما توانستیم با انتقال این تکنولوژی به کشور، مطالعات فاز ۲ و ۳ تولید واکسن کووید را انجام دهیم. 

وی با عنوان این مطلب که شرکت استرالیایی «وکسین» یک شرکت تحقیقاتی است و سایت تولید ندارد، افزود: مطالعات فاز یک انسانی که در استرالیا انجام شده است در ایران به تأیید سازمان غذا و دارو رسید و ما مطالعات فاز ۲ و۳ را انجام دادیم و در نهایت مطالعه بالینی برای استفاده به عنوان دوز یادآور نیز به تأیید سازمان غذا و دارو رسیده است. 

حامدی فر با تاکید بر اینکه واکسن اسپایکوژن متعلق به ایران است، گفت: این واکسن در استرالیا موجود نیست، چون برای تولید آن اقدام نشده بود و کسانی که جعبه‌های اسپایکوژن را دیده باشند روی آن نوشتیم که با «افتخار ساخت ایران» است. اما به محض اینکه مقالات نتایج مطالعات بالینی این واکسن در مجلات معتبر پزشکی دنیا چاپ شد، در استرالیا نیز تقاضا برای این واکسن به وجود آمد و دلیل این موضوع نوع پلتفرم ایمن این واکسن بوده است و شرکت وکسین در پاسخ به تقاضای ایجاد شده مطرح کرده است که این شرکت یک شرکت تولید کننده در حجم بالای واکسن نیست و شرکت توسعه دهنده تکنولوژی است. 

وی اظهار داشت: این نکته را باید اشاره کنیم که روند تولید انبوه واکسن کووید در استرالیا آیا صرفه اقتصادی دارد که بخواهد با همکاری شرکت بیوتکنولوژی دیگری در استرالیا تولید کند یا خیر، هیچ ارتباطی به ما و اسپایکوژن ندارد. همانطور که اگر با این تکنولوژی استرالیایی فردا در آمریکا تولید بشود هم ربطی به ما ندارد. زیرا، اسپایکوژن، یک واکسن ایرانی است که با همکاری تکنولوژیک یک شرکت تحقیقاتی استرالیایی به تولید رسیده است. 

حامدی فر در پاسخ به مطلبی مبنی بر اینکه اسپایکوژن کپی از شرکت استرالیایی است، گفت: مطالبی که بنده توضیح دادم، در حوزه پزشکی خیلی ساده و قابل فهم است. متأسفانه یک سری افراد مغرض، با علم به اینکه تولید واکسن اسپایکوژن بدون هر گونه کمک‌های دولتی و صرفاً با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی انجام شده است، چنین اکاذیب مردم فریبی را نشر می‌دهند. 

وی افزود: اگر جوانان کشور ما به جای اختراع چرخ از اول، می‌توانند در کمترین زمان تکنولوژی را بومی کنند و شاهکار تولید انبوه پروتئین نوترکیب را انجام دهند باید مورد تشویق قرار گیرند نه حمله. متأسفانه اینگونه برخورد‌های ناآگاهانه موجبات ناامیدی جوانان را فراهم می‌کند. 

حامدی فر ادامه داد: خیلی جالب است که استرالیا شرکت وکسین را به خاطر استفاده از نام تجاری ایرانی جریمه می‌کند و بعد از بدنه نظام خودمان به جای افتخار آن را به عنوان نقطه ضعف شرکت ایرانی علم می‌کنند و قصد تخریبش را دارند. تا حالا کجای دنیا یک خارجی از برند ایرانی استفاده کرده یا خواهانش بوده؟ این به جای دست مریزاد به تیم ایرانی است که نه تنها یکی از بهترین واکسن‌های دنیا را برای مردمش تولید کرده، بلکه نام و جایگاه ایران را در این تحریم شدید، ارتقا بخشید. 

وی با اشاره به اینکه تاکنون ۸ میلیون دوز واکسن اسپایکوژن توسط وزارت بهداشت تحویل گرفته شده است، گفت: این واکسن می‌تواند به عنوان دوز یادآور برای تمامی واکسن‌های کرونا که در کشور تزریق شده است، استفاده شود. حامدی فر تاکید کرد: نتایج مطالعات نشان داده است که میزان آنتی بادی و در نتیجه ایمنی بدن بعد از تزریق واکسن اسپایکوژن، تا ۲۵ برابر در مقابل ویروس افزایش می‌یابد.

انتهای پیام/

خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *