214 مددجوی استان البرز در سال جاری با استفاده از پابند الکترونیک از زندان آزاد شدند

۲۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۳۲:۳۵
کد خبر: ۴۴۰۱۱۹۳
رئیس کل دادگستری استان البرز از آزادی 214 محکوم از زندان های استان البرز با استفاده از پابند الکترونیک از ابتدای سال خبر داد.

حسین فاضلی هریکندی در گفت‌و‌گو با میزان، با تشریح اقدامات دادگستری کل استان البرز در زمینه استفاده ار سامانه های نظارتی و تجویز پابند الکترونیک در چهار ماه ابتدایی سال 1401، گفت: در راستای اجرای تاکیدات رئیس قوه قضاییه مبنی بر استفاده از مجازات حبس در موارد لزوم و با توجه به آثار جبران ناپذیر زندان بر زندانی و خانواده وی، از سال گذشته استفاده از جایگزین‌های حبس نسبت به محکومان واجد شرایط لازم به طور جدی در دستور کار دادگستری کل استان البرز قرار گرفته است.

وی ادامه داد: در این راستا با توجیه آثار سوء زندان برای قضات، استفاده حداکثری از ظرفیت‌های قانونی در این زمینه در حال پیگیری است که یکی از این ظرفیت‌های قانونی در این زمینه، آزادی محکوم با استفاده از سامانه های نظارت و مراقبت الکترونیکی است که با شرایطی، قانونگذار اجازه استفاده از آن را داده است.


رئیس کل دادگستری استان البرز با اشاره به اینکه با استفاده از این سامانه، به جای اینکه شخص دوران محکومیت خود را در زندان سپری کند می تواند در جامعه و در کنار خانواده خود باشد، بیان کرد: تنها محدودیت‌های تردد، پیش‌بینی شده که معمولا استانی است و باید رعایت شود و بر این اساس در مدت محکومیت، وی حق خروج از محدوده ای که دادگاه تعیین می‌کند را ندارد.

وی با بیان اینکه با این شیوه هم مجازات قانونی که عبارت است از محدودیت در رفت و آمد آزادانه، اعمال می‌شود و هم محکوم به امور جاری خانوادگی و روابط اجتماعی خود ادامه می‌دهد، افزود: عمدتا استفاده از پابند الکترونیک در جرایم سبک اعمال می‌شود و در برخی جرایم سنگین تر با گذشت مدتی از حبس، جبران ضرر و زیان ناشی از جرم، ارزیابی مجدد رفتار مجرم در دوران تحمل حبس و پیش بینی اصلاح و باز اجتماعی شدن وی از این نهاد استفاده می‌شود.

فاضلی هریکندی با اشاره به اینکه در استان البرز از ابتدای سال جاری تاکنون 214 محکوم با استفاده از پابند الکترونیک از زندان آزاد شده اند، گفت: در دوره چهار ماهه ابتدای سال گذشته ۱۴۹ نفر با استفاده از پابند الکترونیک از زندان آزاد شدند و در همین دوره در سال جاری با افزایش ۲۲ درصدی شاهد استفاده ۱۸۴ نفر از پابند الکترونیک هستیم. ضمن اینکه آمار امروز هم نشان می‌دهد که استفاده از سامانه نظارت و مراقبت الکترونیکی از ابتدای سال جاری تاکنون به عدد ۲۱۴ نفر رسیده است.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *