رئیس‌جمهور: در میان مردم بودن را با هیچ لذتی عوض نمی‌کنیم/ دور دوم سفرهای استانی؛ گام‌ مهم برای پیشرفت و عدالت

۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۳:۳۳
کد خبر: ۴۳۹۶۹۶۶
دسته بندی‌: سیاست ، مجلس و دولت
رئیس جمهور با اشاره به اینکه کرمان مقصد آخرین سفر از دور اول سفرهای استانی دولت مردمی بود، اظهار داشت: در دور دوم سفرها ضمن پیگیری مصوبات سفرهای دور نخست، گام‌های برتری را در جهت پیشرفت و عدالت برخواهیم داشت.

خبرگزاری میزان - اولین دور از سفرهای استانی رئیس جمهور با عزیمت به پهناورترین استان ایران «کرمان» به پایان رسید.

استان کرمان ۱۸۳.۲۸۵ کیلومتر مربع وسعت دارد و معادل ۱۱ درصد مساحت ایران را به خود اختصاص داده است. در جنوب شرقی کشور واقع شده و با استان های خراسان جنوبی ، یزد، فارس ، هرمزگان و سیستان و بلوچستان همجوار است.در کشاورزی و معدن دارای ظرفیت کم نظیر است و در بخش گردشگری با ۶۶۰ اثر ملی و ۵ اثر ثبت شده در فهرست میراث جهانی در کشور اول است.

به گفته علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت، «حضور دولت در ۳۱ استان در کمتر از یک سال، بی‌سابقه است. شنیدن بی‌واسطه مشکلات مردم، صدها مصوبه برای پیشرفت و آبادانی با توجه به ظرفیت‌های منطقه‌ای، تکمیل طرح‌های ناقص، احیا کارخانه‌های تعطیل و نیمه‌تعطیل و ایجاد درک متقابل بین دولت و ملت از نتایج بازگشت دولت به مردم است.»

آیت‌الله رئیسی در اولین بخش از برنامه‌های دومین روز سفر دولت مردمی به استان کرمان،  بر مزار شهدای کرمان حضور یافت و بعد از قرائت فاتحه و نثار گل با آرمان های امام راحل (ه) و شهدا تجدید پیمان کرد.

رئیس جمهور همچنین در جریان بازدید از مناطق محروم جنوبی استان کرمان، به دیدار مردم روستای تنگ‌شاه شهرستان عنبرآباد رفت. در این بازدید که با استقبال گرم مردم روستا همراه بود، به شکل رو در رو با مردم روستای محروم تنگ‌شاه دیدار و گفتگو کرد و بی‌واسطه در جریان مشکلات و دغدغه‌های آنان قرار گرفت.

 آیت الله رئیسی عصر پنج‌شنبه در ادامه برنامه‌های سفر دولت مردمی به استان کرمان، در اجتماع اقشار مختلف مردم این استان ضمن ادای احترام به مقام والای شهدای کرمان به ویژه شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی، شهید سلیمانی را نه یک فرد بلکه یک مکتب معرفی کردند که نباید فقط به عنوان یک فرمانده یا یک دیپلمات یا یک شخصیت برجسته نظامی مورد تکریم و احترام قرار بگیرد چرا که وی یک مکتب فکری و عملی است.

رئیس جمهور مکتب شهید سلیمانی را تداوم مکتب حضرت امام (ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامی معرفی کرد که در تداوم مکتب ثارالله است و افزود: تردید نداریم خون‌های مطهر ۶ هزار و ۵۰۰ شهید استان کرمان و حاج قاسم سلیمانی، همواره در ایران اسلامی و در جهان اسلام، منشأ آثار و برکات خیر خواهد بود.

آیت الله رئیسی با تاکید بر اینکه امروز خون مطهر حاج قاسم سلیمانی چهره جاهلیت مدرن را برملا می‌کند و نقاب را از چهره نفاق کنار می‌زند، خاطرنشان کرد: خون شهید سلیمانی آنقدر برکت دارد که مجاهدان بسیاری را در مسیر حق به پایمردی و مقاومت دعوت می‌کند.

در میان مردم بودن را برای خود یک نعمت الهی می‌دانیم و لذت در میان مردم بودن را با هیچ لذتی عوض نمی‌کنیم

رئیس جمهور با یادآوری دستاوردهای ۳۱ سفر استانی دولت مردمی، به برخی کج‌فهمی‌ها در مورد حضور دولت در کنار مردم و لذت در میان مردم بودن دولتمردان اشاره کرد و گفت: گاهی برخی ملامت کردند و زخم‌زبان زدند، اما ما میدان را ترک نکردیم، زیرا در میان مردم بودن را برای خود یک نعمت الهی می‌دانیم و لذت در میان مردم بودن را با هیچ لذتی عوض نمی‌کنیم. معتقدیم دولت مردمی یعنی از مردم، با مردم و در کنار مردم بودن.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه اجازه ندادیم دولت گرفتار حاشیه‌ها شود، تصریح کرد: برخی سعی کردند دولت را به حاشیه‌ها بکشانند، لکن بنده به عنوان خدمتگزار به دولتمردان تأکید کردم به هیچ عنوان گرفتار حاشیه‌ها نشوید و تنها به متن بپردازید.

بیشتر بخوانید:

رئیس جمهور: برخی سعی کردند دولت را به حاشیه‌ها بکشانند، اما به عنوان خدمتگزار به دولتمردان تأکید کردم به هیچ عنوان گرفتار حاشیه‌ها نشوید

رئیس جمهور در توضیح رها نکردن متن و نپرداختن به حواشی توسط دولتمردان اظهار داشت: پرداختن به متن یعنی خدمتگزاری به مردم، گره‌گشایی از زندگی مردم، تلاش برای کاهش نرخ بیکاری در جامعه، ایجاد اشتغال، فعال‌سازی واحدهای تولیدی تعطیل و نیمه‌تعطیل و ایجاد رونق در صنعت و کشاورزی.

آیت‌الله رئیسی صبح جمعه در جریان بازدید از مناطق محروم جنوب این استان، با وجود طوفان شن، در میان مردم روستای کروچان، از توابع زهکلوت کرمان حضور یافت و به صورت چهره به چهره با آنان دیدار و گفت‌وگو کرد.


رئیس جمهور زمستان سال گذشته نیز پس از اطلاع از وقوع سیل در این منطقه، بلافاصله بعد از بازگشت از سفر به روسیه عازم مناطق سیلزده جنوب کرمان شده بود، اما به دلیل نامساعد بودن وضعیت هوا موفق به بازدید از منطقه جازموریان و توابع آن نشده بود.


با وجود وزش بادهای ۱۲۰ روزه سیستان و وقوع طوفان شن در مناطق جنوبی کرمان، آیت‌الله رئیسی ضمن دیدار و گفتگو با مردم روستا زهکلوت و آگاهی یافتن از مسائل و مشکلات آنان، دستوراتی برای جبران خسارات ناشی از سیل، تامین خدمات عمومی و بهداشتی و بازسازی راه‌های دسترسی به روستا صادر کرد.

آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در نشستی با خبرنگاران به تشریح نتایج و دستاوردهای سی‌و‌یکمین سفر استانی دولت پرداخت و گفت: این سفر حسن ختام سفرهای استانی در دور اول است و در دور دوم نحوه سفرها متفاوت خواهد بود.


رئیس جمهور با بیان اینکه در دور اول سفرهای استانی مسائل فوری دنبال شد، افزود: در دور دوم سفرها ضمن پیگیری مصوبات سفرهای دور نخست، گام‌های برتری را در جهت پیشرفت و عدالت برخواهیم داشت.


آیت‌الله رئیسی با اشاره به تفویض اختیارات ویژه به استانداران‌ گفت: به وزرا تاکید شد آنچه از اختیارات لازم است به استانداران واگذار شود و به طور خاص درباره کرمان که بهشت معدنی ایران است، حتماً اختیارات لازم به ویژه درباره معادن تفویض خواهد شد.

رئیس جمهور درباره پروژه‌های آب‌رسانی و تأمین منابع آبی در کرمان هم توضیح داد: دولت طرح‌های ‌آب‌رسانی در استان کرمان را به جدیت دنبال می‌کند.

آیت‌الله رئیسی، تکمیل پروژه‌های کرمان، زرند، سیرجان و پاریز، تکمیل آب‌رسانی به شهرهای شمالی استان، آبرسانی به شهرهای بم و برآباد، تکمیل سدهای استان مانند سد امیر تیموری، تکمیل بند خاکی عنبرآباد‌ و هیأت‌آباد، احیا و مرمت قنوات، اجرای ۳۵۰ کیلومتر خطوط آب در شمال استان را از جمله این طرح‌ها عنوان کرد.

آیت‌الله رئیسی همچنین با اشاره به اینکه مدیریت آب نیز مانند مدیریت برق دستور کار ویژه دولت است، اظهار داشت: در دولت با برنامه‌ریزی برق را مدیریت کردیم و ظرفیت ایجاد نیروگاه‌هایی هم ایجاد شده تا نیروگاه با مگاوات بالا احداث شود که برق صنعتی از برق خانگی جدا شود.

رئیس جمهور تصریح کرد: ۳۵ هزار مگاوات برق مورد نیاز را میان صنایع و مصرف خانگی تقسیم کردیم و به‌رغم مشکلات و کمبود برق و گرمی هوا، قطعی برق نداشتیم و برخلاف سال قبل با مدیریت و همکاری مردم آن را کنترل کردیم.

آیت‌الله رئیسی از تصویب ۶۲ مصوبه در حوزه آب، خاک و کشاورزی نیز خبر داد و افزود: در حوزه زیربنایی ۳۳ مصوبه، در حوزه فرهنگی، آموزشی و ۳۵۰ مرکز آموزشی ایجاد خواهد شد تا مدارس کانکسی نداشته باشیم.

تصویب ۱۷ مصوبه به منظور تکمیل مراکز بیمارستانی نیمه‌تمام در شهرستان‌های استان از دیگر مصوبات دولت در استان کرمان بود که رئیس جمهور از تصویب آنها خبر داد.

آیت‌الله رئیسی گفت: برخی معادن که درآمد خوبی هم دارند، سهم استان را پرداخت نمی‌کنند که موظف شدند ۱۵ درصد از درآمد خود را برای مسئولیت‌های اجتماعی و توسعه‌یافتگی استان اختصاص دهند و این ۱۵ درصد جزء حقوقی است که معادن نسبت به استان عهده‌دارند.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه دولت در نظر داشت صندوق عدالت و پیشرفت در استان‌ها ایجاد کند، گفت: گرچه این طرح در مجلس به نتیجه نرسید، اما تصمیم داشتیم حق مالکانه معادن، فروش اموال مازاد دولت و اضافه دریافتی‌های مالیاتی به این صندوق واریز شود تا شورای اداری از آن برای اشتغال و پروژه‌های ناتمام استفاده کند.


۱۲ مصوبه در حوزه اشتغال، ۱۹ مصوبه در حوزه مسائل رفاهی و اجتماعی،۶ مصوبه در حوزه صنعت و معدن و ۱۲ مصوبه در حوزه قضایی و انتظامی و در مجموع ۲۱۶ مصوبه برای رفع مشکلات ضروری استان در این سفر تصویب و از سوی رئیس جمهور اعلام شد.

همچنین آیت‌الله رئیسی شامگاه جمعه در جلسه شورای اداری استان کرمان مکتب شهید سلیمانی را امتداد نهضت عاشورا دانست و گفت: در شهر و دیار سردار شهید سلیمانی، بسیار مهم است که مدیران ابعاد مختلف مکتب این شهید بزرگوار، به ویژه تجلی باور «ما می‌توانیم»، خستگی‌ناپذیری و فرصت ساختن از تهدیدها را نصب‌العین فعالیت‌های خود قرار دهند.

آیت‌الله رئیسی رمزماندگاری مکتب شهید سلیمانی را اخلاص در عمل، مجاهدت برای گره‌گشایی از مشکلات مردم  و مردم‌داری توصیف کرد و گفت: امروز نیاز جدی کشور و مطالبه رهبر انقلاب، گشودن گره از کار مردم است که جز با روحیه جهادی و نگاه تحول‌گرایانه محقق نمی‌شود.

رئیس جمهور با بیان اینکه فقر و محرومیت موجود زیبنده استان کرمان نیست، خطاب به مدیران استان تصریح  کرد: دولت برای تغییر این شرایط مصمم است و شما مدیران وظیفه دارید در این مسیر نیروهای با انگیزه و تحول‌گرا را به کار بگیرید و راه را برای حل مشکلات مردم باز کنید.

رئیس جمهور همچنین به سازمان برنامه و بودجه دستور داد سهم ۱۵ درصدی مسئولیت‌های اجتماعی معادن استان کرمان تخصیص یابد و در توسعه و پیشرفت استان مورد استفاده قرار بگیرد.

آیت‌الله رئیسی در بخش پایانی سخنان خود خطاب به مدیران استانی گفت: امروز وظیفه همه  ما خدمت خالصانه به مردم است. با گذشت ۴۳ سال از انقلاب اسلامی و به رغم کارهای بزرگی که انجام شده، هنوز کاستی‌هایی وجود دارد و مردم از ما توقع دارند کارهای بر زمین مانده را به صورت جهادی به نتیجه برسانیم.

رئیس جمهور بروکراسی پیچیده اداری را آفت رونق تولید و توسعه استان دانست و گفت: خواسته‌ام از شما این است که پس از ابلاغ مصوبات، با تلاش جهادی خود زمینه را برای اجرای آنها فراهم کنید و معطلِ موانع اداری و ساختاری نمانید. دوره مسئولیت بنده و شما محدود است و باید از آن به بهترین وجه برای گره‌گشایی از مشکلات مردم استفاده کنیم.

گزارش؛ فاطمه خسرونژاد

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *