رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

تصویب کلیات لایحه «حمایت از کودکان و نوجوانان»/ ۶۸ نماینده غایب بودند و ۳۶ نماینده در رای‌گیری شرکت نکردند + اظهارات موافقان و مخالفان

11:27 - 02 مرداد 1397
کد خبر: ۴۳۸۷۷۴
دسته بندی: سیاست ، مجلس و دولت
کلیات لایحه «حمایت از کودکان و نوجوانان» در حالی در جلسه علنی امروز مجلس تصویب شد که ۶۸ نماینده غایب بودند و ۳۶ نماینده علی‌رغم حضور در صحن علنی در رای‌گیری شرکت نکردند!
تصویب کلیات لایحه «حمایت از کودکان و نوجوانان»/ ۶۸ نماینده غایب بودند و ۳۶ نماینده در در رای‌گیری شرکت نکردند + اظهارات موافقان و مخالفانبه گزارش خبرنگار گروه سیاسی ، کلیات لایحه «حمایت از کودکان و نوجوانان» در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی تصویب شد.

در جریان تصویب کلیات این لایحه، از مجموع ۲۹۰ نماینده مجلس دهم، فقط ۲۲۲ نماینده در صحن علنی حضور داشتند یعنی ۶۸ نماینده غایب بودند.

از مجموع ۲۲۲ نماینده حاضر در صحن علنی نیز فقط ۱۸۶ نماینده در رای‌گیری شرکت کردند یعنی ۳۶ نماینده علی‌رغم حضور در صحن علنی در رای‌گیری شرکت نکردند!

از مجموع ۱۸۶ نماینده‌ای که در رای‌گیری شرکت کردند ۱۰ نماینده - علی رغم ارائه توضیحات مختلف - اعلام کردند نظر خاصی ندارند یعنی رای ممتنع!.۱۸ نماینده نیز رای مخالف دادند؛ بنابراین کلیات لایحه یاد شده فقط با ۱۵۸ رای موافق تصویب شد.

اظهارات مخالفان
طبق گزارش خانه ملت، سید محمدجواد ابطحی در مخالفت با کلیات لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان با بیان اینکه اولویت‌های مجلس باید جابجا شود، گفت: در حال حاضر که مردم با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کنند، اولویت کشور تصویب این لایحه نیست و رسیدگی به مسکن، ارز و بیکاری باید در اولویت باشد.

نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در زمانی که دشمن اتاق عملیات جنگی و اقتصادی تشکیل داده، تصویب این لایحه نباید در اولویت قرار گیرد، زیرا در سال ۸۱ قانون تصویب کردیم و استخوابندی این لایحه نیز به همان قانون باز می‌گردد، بنابراین نیازی به وضع قانون جدید نیست.

وی تصریح کرد: دستگاه‌ها باید به تکالیف قانونی خود عمل می‌کردند و مجلس وظیفه ندارد به طور مداوم در این خصوص قانون وضع کند، باید قانون قبلی اصلاح می‌شد نه اینکه شاکله آن به صورت کلی تغییر کند، ما از خشونت علیه اطفال دفاع نمی‌کنیم.

در ادامه حسینعلی حاجی دلیگانی نیز در بیان مخالفت خود گفت: در این زمینه قانون موجود است و اگر ایراداتی در قانون وجود داشت، باید اصلاح می‌شد و تصویب قانون جدید به معنای انبارگردانی قانون است. اولویت اول باید رسیدگی به مسائل اقتصادی باشد و سپس به این لایحه رسیدگی شود.

نماینده مردم شاهین شهر در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از اینکه برخی در کشور از روی آگاهی یا ناآگاهی علیه مردم تصمیم می‌گیرند، افزود: ۱۲ سال سرانه ورزش از بیمه شدگان اخذ نمی‌شد، اما در حال حاضر باید پرداخت کنند، بی شک اگر مدیریت وضعیت سکه و ارز را به بقال سرکوچه می‌دادند، بهتر از سیف آن را اداره می‌کرد.

وی ادامه داد: در این لایحه ذکر شده اگر پدر و مادری فرزندشان را به مدرسه نفرستند، مجرم هستند، در حالی که اگر پدر خانواده درآمدی نداشته باشد، برای تحصیل فرزندش با مشکل مواجه می‌شود و ما به این موضوع فکر نکرده ایم، بنابراین اولویت باید تامین زیرساخت‌ها باشد. متاسفانه در شرایط فعلی راهکاری برای جلوگیری از عملیات روانی برای مردم اتخاذ نشده است، تناقضات در لایحه زیاد است. باید نقاط ضعف قانون قبلی اصلاح شود، بنابراین اولویت‌ها بسیار مهم است.

حاجی دلیگانی یادآور شد: در جلسات گذشته تذکر دادیم که شورای هماهنگی گزارشی را ارائه دهد و اقدامات صورت گرفته را مشخص کند، اما متاسفانه تاکنون به این موضوع توجهی نشده است.

همچنین علیرضا سلیمی در مخالفت با لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان با بیان اینکه لایحه نواقص فراوانی داشته و با مبانی شرعی مغایرت دارد، گفت: ملاک در تصرفات مالی سن رشد است نه ۱۸ سال؛ ممکن است کسی بالغ باشد، اما رشید نباشد. به عنوان مثال در بند (ب) ماده ۱ لایحه ذکر شده که هر فردی که زیر ۱۸ سال است به سن بلوغ شرعی رسیده؛ ملاک مشخص نیست و در آن ذکر نشده که سن ۱۸ سال شمسی مدنظر است یا حقوق شرعی، بنابراین در تدوین لایحه تعجیل شده است.

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: متاسفانه مجلس در موارد مکرر که نیاز به تصویب قانون نیست، قانون وضع می‌کنند، بنابراین قوانین باید اصلاح شود نه اینکه قانون جدید وضع شود.

اظهارات موافقان
سیده حمیده زرآبادی در جریان بررسی کلیات لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان ضمن موافقت با این مهم گفت: امروزه در جامعه همه اقشار توسط ارکان و نهاد‌هایی مورد حمایت قرار می‌گیرند، اما کودکان حقوق‌شان تضییع می‌شود.

نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه لایحه مذکور ساختار مناسبی در جهت حمایت عملی و علمی از قشر آسیب پذیر کودکان و نوجوانان فراهم می‌کند، اظهار کرد: این لایحه در ۴ فصل تبیین شده که در آن وظایف نهاد‌ها به وضوح مشخص و همچنین در فصل سوم آن نیز جرم انگاری و تشدید مجازات پیش بینی شده است.

وی افزود: در لایحه مذکور آموزش و مباحث پیشگیری پیش بینی شده از این رو این لایحه جامعیت دارد.

این نماینده مردم در مجلس دهم خاطرنشان کرد: امروزه برخی از کودکان و نوجوانان دچار آسیب جنسی می‌شوند که بنا به دلایل فرهنگی و اجتماعی گا‌ها از شکایت در این خصوص صرفنظر می‌کنند، اما با این لایحه جنبه حقوقی و عمومی آن قابل پیگیری است.

مصطفی کواکبیان در موافقت با لایحه مذکور با اشاره به اینکه موضوع حمایت از کودکان و نوجوانان سال‌ها است که مطرح است، گفت: این مهم در حالی است که در دین مبین اسلام تاکید بر رعایت حقوق ایتام و افراد ضعیف شده است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه این لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان را قانونمند می‌کند، اظهار کرد: همچنین باید اذعان کرد این لایحه به صورت بنیادین از وقوع جرم جلوگیری، علل و عوامل آن را شناسایی و همچنین خلاء‌ها را برطرف می‌کند تا بتوان با چنین مباحثی قانونی برخورد کنیم.

وی با تاکید بر اینکه مباحث غیرکیفری در لایحه مذکور پیش بینی شده است، تصریح کرد: برخی شبهه ایجاد کرده اند که این لایحه در مسیر سند ۲۰۳۰ است، اما باید اذعان کرد چنین موضوعی صحت ندارد.

سیده فاطمه ذوالقدر در موافقت با کلیات لایحه مذکور با اشاره به اینکه امروزه شاهد مشکلات متعددی در جمع کودکان و نوجوانان هستیم، گفت: گاهی اوقات مشاهده می‌شود کودکان در مدرسه، فضای ورزشی و ... مورد هتک حرمت قرار می‌گیرند از این رو آسیب‌های جسمی، روحی و روانی افزایش یافته است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در ماده ۲ این لایحه تمامی افراد زیر ۱۸ سال مشمول قانون می‌شوند و همچنین مفاد سوءاستفاده و بی توجهی به کودکان نیز مورد توجه قرار گرفته است.

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به اینکه امروزه شاهد کودک فروشی، افزایش کودکان کار، فروش مواد مخدر توسط نوجوانان و ... هستیم، خاطرنشان کرد: علاوه بر اینکه در لایحه مذکور اجاره کودکان و تکدی گری محکوم شده است؛ زمینه تعاملات و هم افزایی بیشتر بین دستگاهی نیز پیش بینی شده است.
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *