نظام ثبت پوکی استخوان در کشور ایجاد می‌شود

13:50 - 09 مرداد 1401
کد خبر: ۴۳۸۰۶۰۱
مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اعلام اینکه نظام ثبت پوکی استخوان (استئوپروز) در کشور ایجاد می‌شود، گفت: اختلالات عضلانی، اسکلتی شامل ۱۵۰ بیماری می‌شود و کمر درد علت اصلی ناتوانی افراد در ۱۶۰ کشور جهان است.

خبرگزاری میزان - به گزارش پایگاه خبری وزارت بهداشت، کوروش اعتماد در نشست کارشناسان برنامه‌های عضلانی، اسکلتی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در هتل قلب تهران، گفت: افزایش وزن اولین عامل خطر، بیماری‌های شغلی دومین عامل و مصرف دخانیات، اضافه وزن و بیماری های کلیوی عوامل خطر بعدی بیماری های اسکلتی، عضلانی هستند‌. 

وی با اشاره به این‌که پیشگیری و کنترل بیماری‌های عضلانی، اسکلتی (استئوپروز) هم اکنون یکی از سه برنامه‌ی پایلوت دفتر بیماری‌های غیرواگیر در کشور است، افزود: این بیماری از نظر کمیت درگیر کردن افراد جامعه، قبل از بیماری دیابت قرار دارد و هرچه سن فرد بالاتر می‌رود درصد ابتلا به بیماری های اسکلتی، عضلانی بیشتر می‌شود. 

 وی ادامه داد: از نظر سال‌های از دست رفته عمر و معلولیت‌ها این بیماری در کشوری مثل استرالیا که دریافت‌های علمی آنجا به نوعی قابل تعمیم یه سایر کشورهاست، رتبه اول را داراست. بانوان بیشتر از آقایان در معرض خطر این بیماری قرار دارند، بنابراین در برنامه پایلوت ما خانم‌ها بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرند. 

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت با بیان این‌که در آمریکا بار مالی سالانه افتادگی بر اثر بیماری های عضلانی، اسکلتی ۱۷.۹ میلیارد دلار است، بیان کرد: بیش از دو سوم بیماران از فواید تشخیص استئوپروز بی اطلاع اند. در کشورهای پردرآمد ۴۴۰ میلیون نفر درگیر عوارض این بیماری بوده و ۱.۷۱ میلیارد نفر در جهان به بیماری‌های اسکلتی، عضلانی مبتلا هستند.   

اعتماد افزود: نتایج یک مطالعه علمی در سال ۲۰۱۹ نشان داد از هر سه نفر یک نفر نیاز به بازتوانی و ناتوانی دارد و ۵۷۰ میلیون نفر در دنیا به کمر درد مبتلا هستند.‌ وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اهمیت اجرای اسناد دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر توجه به این اسناد در برنامه هفتم توسعه کشور را مورد تاکید قرار داد.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *