دسترسی ناشنوایان به مترجمان زبان اشاره در سیستم دادرسی فراهم شد

۱۱ تير ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۸:۵۶
کد خبر: ۴۳۴۱۵۲۳
دسته بندی‌: حقوق بشر ، عمومی
ناشنوایان ایرانی برای نخستین بار می‌توانند با استفاده از مترجمان رسمی برای احقاق حق در سیستم دادرسی مشارکت کنند.

خبرگزاری میزان - با پیگیری مشترک معاونت امور بین الملل قوه قضاییه و ستاد حقوق بشر و معاونت حقوقی قوه قضاییه، ناشنوایان می‌توانند با استفاده از مترجمان رسمی زبان اشاره، برای احقاق حق در سیستم دادرسی مشارکت نمایند.

به گزارش مدیریت ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت امور بین الملل قوه قضاییه و ستاد حقوق بشر، برای اولین بار در ایران، ناشنوایان می‌توانند با استفاده از مترجمان رسمی زبان اشاره برای احقاق حق، در سیستم دادرسی مشارکت نمایند.

بر اساس این گزارش، تاکنون ناشنوایان با استفاده از «کارشناس خبره » در همه مراحل اداری و دادرسی مشارکت داشتند.

در این راستا، در ۱۰ تیرماه  ۱۴۰۱ آزمون کتبی جذب مترجمان زبان اشاره در دانشگاه بین الملل فرشتگان دانشگاه آزاد برگزار شد؛ همچنین آزمون تشریحی (شفاهی) از یک مردادماه سال جاری شروع خواهد شد.

 برگزاری این آزمون با مساعدت و پشتوانه همه تشکل‌های مدنی، متخصص و فعال در حوزه ناشنوایان و  تلاش‌های مرکز نظارت بر امور مترجمان رسمی معاونت حقوقی قوه قضاییه و کمک و پیگیری معاونت امور بین الملل قوه قضاییه در اجرای تعهدات ناشی از کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت که یک کنوانسیون حقوق بشری است، انجام شده است.

با کسب مجوز از سوی رئیس قوه قضاییه، برگزاری آزمون بر عهده یک مرکز دانشگاهی و علمی تخصصی ویژه ناشنوایان و با نظارت قوه قضاییه گذاشته شده است.

مترجمان رسمی زبان اشاره برای فعالیت دارای مجوز رسمی بوده و مورد اعتماد سیستم قضایی خواهند بود.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
captcha