انتشار گزارش دبیرکل سازمان ملل درباره توافق هسته‌ای ایران

۰۷ تير ۱۴۰۱ - ۱۸:۲۶:۵۳
کد خبر: ۴۳۳۶۸۲۷
نشست دوره‌ای شورای امنیت برای بررسی گزارش دبیرکل سازمان ملل از اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ و توافق برجام، روز پنجشنبه ۹ تیرماه در نیویورک برگزار خواهد شد.

خبرگزاری میزان - آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل سیزدهمین گزارش خود از اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت را هفته گذشته به این شورا ارائه داد.

دبیر کل سازمان ملل در این گزارش که بخش عمده‌ای از ادبیات آن مشابه ادوار گذشته است، همچنان از برجام به عنوان بهترین گزینه برای حل و فصل موضوع هسته‌ای ایران و دیپلماسی چندجانبه یاد می‌کند.

آنتونیو گوترش در گزارش خود از فعالیت‌های دیپلماتیک در قالب گفتگو‌های انجام شده برای بازگشت همه طرف‌ها به تعهدات خود وفق برجام استقبال و درخواست همکاری نزدیک و موثر میان طرف‌های موضوع را ارائه کرده است. دبیرکل سازمان ملل در عین حال بر ضرورت تسریع این فعالیت‌ها و اجتناب از تاخیر در فرآیند مذاکرات اشاره داشته و از ایران و آمریکا خواسته است برای حل و فصل موضوعات باقی مانده در مسیر احیای برجام نرمش بیشتری نشان دهند.

دبیرکل سازمان ملل بر ضرورت رفع تحریم‌های هسته‌ای یکجانبه آمریکا علیه ایران و بهره مندی ایران از مزایای اقتصادی برجام تاکید می‌کند و به طور خاص درخواست خود از آمریکا برای رفع تحریم‌های مرتبط با حوزه نفتی ایران، را که می‌تواند فرآیند احیای برجام را تسهیل کند، تکرار کرده است.

گوترش درعین حال، نسبت به اقدامات متقابل هسته‌ای ایران نیز ابراز تاسف کرده است.

این گزارش با ارجاع به مکاتبات کشور‌های غربی و رژیم اسرائیل در خصوص برنامه موشکی ایران و ادعا‌های مرتبط با نقض قطعنامه‌های ۲۲۳۱، پاسخ‌های نمایندگی جمهوری اسلامی ایران به این ادعا‌ها و مواضع کشورمان در خصوص ماهیت مشروع و متعارف فعالیت‌های دفاعی، موشکی و فضایی ایران را مدنظر قرار داده است. در این گزارش، تلاش کشور‌های غربی برای طرح موضوعات منطقه‌ای و ادعای مربوط به ارسال موشک از ایران به یمن ناکام مانده و دبیرکل سازمان ملل از هرگونه نتیجه گیری و تایید این ادعا‌ها اجتناب کرده است.

مطابق قطعنامه ۲۲۳۱ هر شش ماه یکبار گزارش دبیرکل سازمان ملل در نشست عادی شورای امنیت سازمان ملل ارائه می‌شود و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در نیویورک در این نشست سخنرانی خواهد کرد.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *