برگزاری دومین تجمع اعتراضی در مقابل سفارت سوئد/رئیس کمیسیون حقوق بشر مجلس: دستگاه قضایی سوئد، اصول رسیدگی منصفانه و عدالت قضایی را زیر سوال برده است

14:05 - 19 ارديبهشت 1401
کد خبر: ۴۲۵۹۱۵۸
دسته بندی: حقوق بشر ، عمومی
دومین تجمع اعتراضی علیه حمایت سوئد از گروهک تروریستی منافقین در مقابل سفارت این کشور برگزار شد.

خبرگزاری میزان – دومین تجمع اعتراضی علیه حمایت کشور سوئد از گروهک تروریستی منافقین با عنوان «استکهلم، پایتخت تروریست‌های دنیا»، صبح امروز دوشنبه، ۱۹ اردیبهشت، با حضور تعدادی از اعضای خانواده شهدای ترور و اقشار مردمی در مقابل سفارت سوئد برگزار شد.

تجمع کنندگان در ابتدای این تجمع با تلاوت آیاتی از سوره منافقون، اعتراض خود را آغاز کردند.

شهروندان حاضر در این تجمع با پلاکاردهایی منقوش به عبارت‌هایی همچون «استکهلم، پایتخت تروریست‌های دنیا»، «دستگاه قضایی سوئد بازیچه دستان خون آلود تروریست‌ها»، «استقبال سوئد از داعشی‌های دهه ۶۰ ایران»، «شاکیان در دستگاه قضایی سوئد همان داعشی‌های دهه ۶۰ هستند»، «سوئد بهشت جاسوسان»، «سوئد مامن امن برای تروریست‌ها» خشم و انزجار خود را نسبت به حمایت سوئد از منافقین و سایر گروه‎های تروریستی نشان دادند.

سخنران این مراسم مردمی در جریان این تجمع گفت «ما برای دفاع از یک ایرانی باشرف به نام حمید نوری در دادگاه‌های سوئد، مقابل این سفارتخانه جمع شده ‎ایم؛ ننگ بر شما که از تروریست‌هایی حمایت می‌کنید که ۱۷ هزار شهید را به خاک و خون کشیده است.»

یکی دیگر از سخنرانان این مراسم در جریان این تجمع ، خطاب به سفیر سوئد، گفت «آقای سفیر پیام ما را به مسئولان کشور خودت برسان؛ چرا باید یک انسان مظلوم و بی گناه در زندان بماند! با چه حکم و اتهامی این فرد را به زندان انداخته اید.»

یکی دیگر از سخنرانان این مراسم در ادامه خطاب به این سفارتخانه و سفیر آن، تاکید کرد «سفیر سوئد! به جای عکس انداختن با سفره هفت سین ایرانی، اجازه لانه کردن تروریست‌ها در کشورت را نده؛ دستگاه قضایی سوئد بازیچه دست خون آلود تروریست‌ها شده است».

در جریان این تجمع یک فرزند شهید نیز به ایراد سخنرانی پرداخت و تاکید کرد که دادگاه «حمید نوری» یک دادگاه فرمایشی و غیرعادلانه است .

در خلال سخنرانی این فرزند شهید، تجمع کنندگان با شعارهای مرگ بر منافق و مرگ بر آمریکا، انزجار خود را از سیاست‌های کشور سوئد در حمایت از تروریست‌ها نشان دادند.

این فرزند شهید در ادامه خطاب به سفیر سوئد، گفت «آن حقوق بشری که از آن حرف می‌زنید کجاست؟!»

گفتنی است، «محمد سرگزی» یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ادامه به جمع تجمع کنندگان در مقابل سفارت سوئد پیوست.

«سرگزی» که ریاست کمیسیون حقوق بشر مجلس شورای اسلامی را بر عهده دارد در ادامه این تجمع، به ایراد سخنرانی پرداخت.

وی گفت «آقای سفیر باید حرفم را از این جا شروع کنم،  بهتر می‌دانید عقبه روابط ایران و ملت شما چیست، ۴۰۰ سال رابطه دیپلماتیک بین دو کشور برقرار است».

ریاست کمیسیون حقوق بشر مجلس شورای اسلامی، افزود «ما امروز شاهد این هستیم که دولت سوئد برخلاف ملت سوئد، اقداماتی را برخلاف منطق بشری انجام می دهد.»

وی در ادامه تاکید کرد «آقای نوری یکی از کارمندان معمولی و ساده و بازنشسته قوه قضائیه بود؛ اما یک طراحی از پیش تعیین شده صورت می‌گیرد و افرادی منافق گزارشی را علیه وی مطرح می‌کنند و بر اساس این گزارش و عملیات فریبکارانه، نوری در فرودگاه سوئد دستگیر می‌شود؛ شما که مدعی حقوق بشر هستید، چطور اصول بنیادین حقوق بشر را در برخورد با ایشان نقص کردید؟! کدام اصل حقوق بشری به شما اجازه می‌دهد که یک فرد را ۳۰ ماه در سلول انفرادی نگه داریدد!»

«سرگزی»، در ادامه بیان کرد «کدام اصل حقوق بشری اجازه می‌دهد بدون تحقیقات کامل و مفصل فردی را تحت تعقیب و بازداشت قرار داده و اجازه دفاع موثر را از آن بگیرید؛ مگر شما مدعی حمایت اصل برائت نیستید؟ چگونه اصل را بر محکومیت قرار دادید و این فرد را در ۹۰ جلسه، در محاکم خودتان محاکمه کردید؟ مطمئن باشید کشورهای دیگر همین رفتار را با اتباع کشور شما انجام خواهند داد.»

وی در بخش دیگری گفت «۵۲۰ ساعت اتهامات و ادله نامربوط علیه نوری مطرح شده، شما چند ساعت به آن اجازه دفاع دادید؟ شما حتی اجازه در اختیار گرفتن وکیل را به آقای نوری ندادید.»

این نماینده مجلس در بخش دیگری تاکید کرد «آقای سفیر و دستگاه قضایی سوئد، شما امروز اصول رسیدگی قضایی و عدالت قضایی را زیر سوال بردید! شما چطور شهود و ادله را با نگاه سیاسی نپذیرفتید! آقای سفیر سوئد امروز کشور شما مامن خلافکاران، مجرمین و تروریست‌هایی است که در کشور ایران جنایت می‌کنند؛ توصیه بنده و ملت ایران این است؛ این دادگاه نمایشی را به پایان برسانید.»

در ادامه تجمع کنندگان، بیانیه اعتراضی خود در خصوص غیر عادلانه بودن دادگاه «حمید نوری» را در مقابل این سفارتخانه قرائت کرده و چندین بار شعار «حمید نوری، آزاد باید گردد» سر دادند.

انتهای پیام /ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *