توتال پس از ایران به دنبال سرمایه‌گذاری در پروژه‌های گازی قطر است

12:28 - 19 تير 1396
کد خبر: ۳۲۷۳۳۶
منابع قطری می‎گویند که شرکت نفت و گاز «توتال» فرانسه به دلیل مشارکت در بخش مربوط به ایران در بزرگترین میدان گازی جهان در جایگاه خوبی برای کمک به دوحه برای افزایش استخراج قرار دارد.

توتال به دنبال سرمایه‌گذاری در پروژه‌های گازی قطربه گزارش گروه بین‌الملل ، پایگاه خبری «تایمز آو ایندیا» در گزارشی به نقل از دو منبع آگاه نزدیک به دوحه گزارش داد که شرکت نفت و گاز «توتال» فرانسه به دلیل مشارکت در بخش مربوط به ایران در بزرگترین میدان گازی جهان، جایگاه خوبی برای کمک به قطر در راستای افزایش استخراج خود در این میدان گازی دارد.

تایمز آو ایندیا نوشت: در حالی که قطر اعلام کرده است که در راستای مقابله با تحریم‌های اعمال شده از سوی 4 کشور عربی میزان صادرات گاز خود را افزایش می‌دهد، این امر موجب خواهد شد شرکت توتال از رقبایی مانند «اکسون» و «شل» پیش بیفتد.

این پایگاه خبری می‌نویسد: توتال با امضای توافق توسعه میدان گازی پارس جنوبی، اولین شرکت نفتی است که بعد از برداشته شدن تحریم‌های ایران به پروژه‌های این کشور بازگشته است.

«پاتریک پویان»، مدیر اجرایی شرکت توتال، پیش از این در مصاحبه با رویترز ضمن بیان جزئیات توافق با ایران گفت: بدون در جریان قرار دادن قطر ما در ایران به هیچ میدان مشترکی نمی‌رویم.

پاتریک گفته است: بخش مربوط به ایران که قرار است ما در آن فعالیت کنیم در مرز مشترک ایران و قطر قرار دارد و زمانی که من به دوحه سفر کردم با مقامات قطر درباره این موضوع گفتگو کردم و آنها اعلام کردند که موافق هستند.

در ادامه این گزارش به نقل از یک مقام نفتی قطر آمده است: به دلیل مسائل سیاسی موجود و توافق ایران با شرکت توتال، انتظار من این است که این شرکت قوی‌ترین موقعیت را در پروژه آینده قطر داشته باشد.

تایمز آو ایندیا نوشت: در یک سطح، همکاری با دو کشور که سرمایه‌گذاری مشترک در زمینه گاز دارند بدیهی به نظر می‌رسد اما این کار ریسک‌هایی را نیز برای توتال دارد.

 ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *