توقف واگذاری نیروگاه ها به صورت رد دیون

14:33 - 19 مهر 1393
کد خبر: ۹۹۶۲
دسته بندی: اقتصاد ، صمت و کشاورزی
خبرگزاری میزان: تا کنون 37 نیروگاه حرارتی در لیست واگذاری به بخش خصوصی قرار دارد که خصوصی‌سازی 12 نیروگاه در سال‌جاری در دست اقدام است. در همین حال مجری طرح خصوصی‌سازی صنعت برق شرکت مادرتخصصی مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران توانیر از توقف واگذاری نیروگاه‌ها به‌صورت رد دیون خبر داد.

: تا کنون 37 نیروگاه حرارتی در لیست واگذاری به بخش خصوصی قرار دارد که خصوصی‌سازی 12 نیروگاه در سال‌جاری در دست اقدام است. در همین حال مجری طرح خصوصی‌سازی صنعت برق شرکت مادرتخصصی مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران توانیر از توقف واگذاری نیروگاه‌ها به‌صورت رد دیون خبر داد.

به گزارش میزان، بهمن الله‌ مرادی ادامه داد: امسال واگذاری نیروگاه‌ها به صورت رد دیون متوقف شده است و هیچ نیروگاه یا بنگاهی به‌صورت رد دیون واگذار نمی‌شود.

وی افزود: براساس مصوبه 28 اسفندماه سال گذشته هیات وزیران و با توجه به پیشینه و تجربه‌های گذشته در واگذاری نیروگاه‌ها٬ دیگر نیروگاهی به‌صورت اموال و دارایی واگذار نمی‌شود و هریک از نیروگاه‌ها در قالب یک شرکت واگذار خواهد شد.

وی ادامه داد: پس از قیمت‌گذاری این شرکت‌ها توسط سازمان خصوصی‌سازی و تصویب آن در هیات واگذاری، نسبت به واگذاری آنها ازطریق بورس و فرابورس اقدام می‌شود.

وی از دولتی ماندن 20 درصد از نیروگاه‌های کشور خبر داد و گفت: براساس پیشنهاد وزارت نیرو به سازمان خصوصی‌سازی نیروگاه‌های سهند٬ شهید مفتح همدان٬ بخش بخار نیروگاه شهید رجایی٬ شیروان٬ ایران‌شهر٬ نکا٬ کرمان٬ شازند٬ اسلام‌آباد اصفهان٬ بیستون٬ بندرعباس٬ بعثت٬ رامین و طرشت درمجموع به ظرفیتی افزون‌بر 14 هزار و 200 مگاوات به‌طور کامل در اختیار دولت باقی خواهند ماند.

مجری خصوصی‌سازی صنعت برق گفت: تاکنون 37 نیروگاه حرارتی در لیست واگذاری به بخش خصوصی قرار دارد که خصوصی‌سازی 12 نیروگاه در سال‌جاری در دست اقدام است.

الله‌مرادی اظهار داشت: نیروگاه‌های شهید کاوه٬ صوفیان٬ زرند٬ هسا٬ سیکل ترکیبی شهید رجایی٬ کنارک٬ لوشان منجیل٬ خلیج فارس٬ کنگان، یزد و ... به ظرفیت 4723 مگاوات پس از تصویب قیمت و عرضه در سال 93 واگذار می‌شوند.

به گفته وی، ارزش این واحدهای نیروگاهی 60 هزار میلیارد ریال برآورد شده است.

الله مرادی گفت: در تعیین نیروگاه‌هایی که قرار است در اختیار دولت باشد، افزون‌بر مسایل اقتصادی و فنی، موضوع‌های دیگری همچون مسایل اجتماعی٬ سیاسی٬ پایداری شبکه و منطقه جغرافیایی درنظر گرفته شده است.

مجری طرح خصوصی سازی صنعت نفت، ظرفیت نیروگاه‌های خصوصی در کشور را افزون‌بر 45 درصد مجموع ظرفیت نیروگاهی عنوان کرد و گفت: به‌نظر می‌رسد که با توجه به ایجاد روزنه امید برای بهبود اقتصاد صنعت برق و قول‌های دولت برای پرداخت بدهی‌های وزارت نیرو٬ روند خصوصی‌سازی در صنعت برق بهتر از گذشته شود.

وی با بیان اینکه خصوصی‌سازی شرکت‌های توزیع پیچیده‌تر از نیروگاه‌ها است، گفت: شرکت‌های توزیع در پیشانی صنعت برق قرار دارد و از اهمیت زیادی برخوردار هستند که با وجود برگزاری نشست‌ها و بررسی‌های مختلف هنوز روشی مشخص و مناسب برای واگذاری شرکت‌های توزیع یافت نشده است.

الله مرادی افزود: طبق قانون متولی اصلی تامین برق درنهایت وزارت نیرو است و در امر خصوصی‌سازی باید نهایت حساسیت و دقت صورت بگیرد تا لطمه‌ای به تامین برق پایدار در کشور وارد نشود.

الله مرادی، با بیان اینکه سوددهی یکی از موضوع‌هایی است که همواره موردتوجه بخش خصوصی قرار می‌گیرد، گفت: هم‌اکنون قیمت تکلیفی فروش برق قاصله بسیاری با قیمت تمام‌شده دارد که تسهیل خصوصی‌سازی نیازمند واقعی شدن نرخ‌ها و اعمال تعرفه خدماتی مناسب در صنعت برق است.

وی ادامه داد: پیشنهادهای مختلفی در زمینه نحوه خصوصی‌سازی شرکت‌های توزیع مطرح شده که این پیشنهادها در حال بررسی است.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *