رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

صادرات غیر نفتی هموارتر می‌شود

13:52 - 19 مهر 1393
کد خبر: ۹۹۵۳
دسته بندی: اقتصاد ، عمومی
خبرگزاری میزان: رییس سازمان توسعه تجارت با بیان اینکه مراسم روز ملی صادرات متفاوت‌تر و باشکوه‌تر از سال‌های گذشته برگزار می‌شود، از برنامه های جدید دولت برای حمایت از صادرکنندگان خبر داد و گفت: برای تسهیل صادرات غیرنفتی اقدامات موثری صورت گرفته و حمایت‌های معنوی دولت در این راستا ادامه دارد.

: رییس سازمان توسعه تجارت با بیان اینکه مراسم روز ملی صادرات متفاوت‌تر و باشکوه‌تر از سال‌های گذشته برگزار می‌شود، از برنامه های جدید دولت برای حمایت از صادرکنندگان خبر داد و گفت: برای تسهیل صادرات غیرنفتی اقدامات موثری صورت گرفته و حمایت‌های معنوی دولت در این راستا ادامه دارد.

به گزارش میزان، «ولی‌الله افخمی‌راد»، در حاشیه دوازدهمین نشست هماهنگی روز ملی صادرات با اشاره به اینکه مشکلات موجود در زمینه صادرات شناسایی شده و در مسیر حل آنها، تصمیمات مناسبی اتخاذ شده است، گفت: در مراسم روز ملی صادرات، برنامه های جدید دولت برای توسعه صادرات غیر نفتی اعلام خواهد شد.

رییس سازمان توسعه تجارت اظهار داشت: توسعه صادرات غیر نفتی هم‌وغم دولت است تا جایی که در بسته خروج از رکود به توسعه صادرات غیرنفتی توجه ویژه‌ای شده و از آن به عنوان اولویت اقتصاد ملی یاد شده است.

وی افزود: دولت در یک سال گذشته سعی کرده است تمامی موانع و مشکلات پیش روی صادرکنندگان را شناسایی و احصا کند و در جهت رفع تدریجی آنها قدم بردارد.

رییس سازمان توسعه تجارت با اشاره به اینکه برخی از مشکلات فراسازمانی و برخی دیگر به دلیل عدم هماهنگی دستگاه‌هاست، گفت: این مشکلات خارج از وظایف و اختیارات سازمان توسعه تجارت است اما در مقابل مشکلاتی وجود داشت که با اقدامات سازمان توسعه تجارت برطرف شد.

وی یکی از مشکلات و موانع صادراتی کشور در شرایط تحریم را نقل و انتقال پول از طریق بانک ها اعلام کرد و ابراز امیدواری کرد: سهم بانک‌ها در توسعه صادرات غیرنفتی بیش از پیش افزایش یابد و بانک‌ها بتوانند برای تسهیل صادرات در چند نقطه مرزی شعبه‌ داشته باشند تا جابجایی پول و ارز به راحتی و با امنیت بالا صورت پذیرد.

افخمی‌راد افزایش بودجه بانک‌ها را اقدام موثر دیگری در راستای حمایت بیشتر از امر صادرات عنوان کرد و گفت: برای حمایت بیشتر از صادرات غیرنفتی، افزایش اعتبار بانک توسعه صادرات و صندوق ضمانت صادرات الزامی است که این موضوع در دستور کار دولت قرار گرفته است.

وی با اشاره به رشد 20 درصدی صادرات غیرنفتی در 6 ماه نخست سال جاری گفت: برای تقدیر و تجلیل از صادرکنندگان نمونه کشور، امسال سه معیار متفاوت «ارزش افزوده بالا»، «فناوری بالا» و «صادرات خدمات فنی و مهندسی» در نظر گرفته شده است و در مراسم روز ملی صادرات از صادرکنندگانی که توانسته اند با توجه به این معیارها، نمونه شوند، تجلیل خواهد شد.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *