مصدوم و کشته شدن سالانه 420هزار نفر در حوادث رانندگی/ خسارت 120 میلیارد ریالی حوادث ترافیکی

14:34 - 18 مهر 1393
کد خبر: ۹۸۵۷
خبرگزاری میزان، معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران گفت: سالانه 120 هزار میلیارد ریال خسارات ناشی از حوادث ترافیکی و تلفات و لطمات ناشی از آن را می پردازیم، همچنین هر سال نزدیک به 20 هزار نفر در سوانح ترافیکی کشورمان کشته و 20 برابر این تعداد مجروح و مصدوم می‌شوند.
، معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، گفت: سالانه 120 هزار میلیارد ریالی خسارات ناشی از حوادث ترافیکی و تلفات و لطمات ناشی از آن را می پردازیم، همچنین هر سال نزدیک به 20 هزار نفر در سوانح ترافیکی کشورمان کشته و 20 برابر این تعداد مجروح و مصدوم می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری میزان، سید جعفر تشکری هاشمی در جلسه ارتقای فرهنگ ترافیک، افزود: اهتمام شهردار تهران در دوره جدید مدیریت شهری، حرکت تهران به سمت شهر انسان محور و شهری است که در آن مسئولان و مردم در چارچوب حفظ مبانی ارزشی، احترام به شهروندان، رعایت حقوق شهروندی، توسعه شهری پایدار و پیشرفت همه جانبه شهر در ابعاد اجتماعی و فرهنگی به موازات ابعاد فنی و زیرساختی گام بر می‌دارند.

وی با اعلام اینکه نگرش حاکم بر تهران و سایر شهرهای کشور، نگاه «خودرو محور» است که باید آن را به نگاه «انسان محور» تبدیل کنیم، تأکید کرد: در شهر انسان محور، چراغهای روشنایی علاوه بر خیابانها، پیاده روها را نیز روشن می کنند و به جای این که به منظور تعریض خیابانها عرض پیاده روها را کم کنند، خیابانها را کم عرض می کنند تا پیاده روها عریض تر شوند.

معاون شهردار تهران با اشاره به اینکه نگرش معطوف به تردد بهتر و بیشتر خودروهای شخصی در شهر باعث غقلت جدی نسبت به حقوق شهروندان پیاده شده، اظهار کرد: در پیاده روهای ما افراد سالم نیز برای حرکت مشکل دارند و وجود پله های متعدد، شیب نا مناسب، عرض باریک و اشغال پیاده روها، حقوق پیاده ها را نادیده گرفته و پیاده روی در شهر را دشوار کرده است.

تشکری هاشمی با بیان اینکه تهران به لحاظ ترافیکی باید به شهری در شأن مردم تبدیل شود و در صدد هستیم تا ساز و کارهای این مهم را فراهم کنیم، تصریح کرد: در بین معضلات تهران، اولویت با ترافیک و مسائل ترافیکی از جمله آلودگی هوا، اتلاف وقت مردم و حوادث رانندگی است و باید کاری کنیم که به تضییع حقوق پیاده ها در مقابل سواره ها پایان بدهیم. مهمترین مسئله مدیریت شهری در حوزه حمل و نقل و ترافیک برای سال جاری و سال آینده، ارتقای فرهنگ ترافیک به عنوان فرصتی نو برای ارائه خدمات اثربخش‌ تر به مردم شهر است.


وی با تأکید بر اینکه شهر انسان محور، شهری است که بر مبنای کرامت انسانی برنامه ریزی شده، اضافه کرد: ارکان سه گانه ترافیک شامل آموزش و فرهنگسازی، مهندسی و اجرای قانون است که رکن اول در کشور ما مورد غفلت قرار گرفته و هیچ ارگان و سازمانی خود را مسئول این کار نمی داند و آموزش ترافیک، به حفظ کتابچه آیین نامه راهنمایی و گذراندن آزمون رانندگی و دریافت گواهینامه خلاصه می شود و هر کس آن را پشت سر بگذارد، گویی تمام صلاحیت های رانندگی را داراست.

معاون شهردار تهران با اشاره به اینکه فرهنگ ترافیک با زدن چند تست و برگزاری یک آزمون تستی قابل دسترسی نیست، اظهار کرد: در موضوع آموزش و فرهنگ سازی ترافیک باید گام های موثرتری بر داریم و با کمک ابزارهای نوین همچون کنترل هوشمند رفتار رانندگان مانند آنچه در حال حاضر در تونلهای شهری و بزرگراه طبقاتی صدر اعمال می شود، نسبت به اصلاح و بهبود رفتارهای ترافیکی اقدام کنیم و با انجام مجموعه ای از کارهای مبنایی و زیر بنایی، نظم و انضباط را به شهر باز گردانیم.

تشکری هاشمی با بیان اینکه ملت ما در حوزه های فرهنگی و تربیتی، ملت سرآمدی است و در روابط اجتماعی و خانوادگی، ملتی با فرهنگ و متمدن محسوب می شویم که بسیاری از رفتارهایمان برای دیگر ملت های دنیا الگوست، تصریح کرد: باید قبول کنیم در زمینه رفتارهای ترافیکی وضعیت خوبی نداریم و برخی صحنه ها که جهانگردان خارجی از رفتارهای رانندگی در قلب پایتخت به تصویر کشیده اند، هر چند باعث سرافکندگی کشورمان می شود اما بخشی از واقعیت تهران قرن 21 است.

وی با تأکید بر اینکه حل مشکل را باید از خودمان شروع کنیم و از انجام کارهای عجولانه، نا پخته و غیر استاندارد خودداری کنیم، اضافه کرد: کارهایمان را باید با آرامش و طمأنینه و در قالب مدیریت جهادی مورد تأکید مقام معظم رهبری انجام دهیم و با تدارک زیرساختهای لازم، گام نخست را در انضباط بخشی به شهر بر داشته و پس از آن، در جهت آموزش و اطلاع رسانی در زمینه فرهنگسازی ترافیک قدم بر داریم.

معاون شهردار تهران با اشاره به اینکه مردم باید احساس کنند مدیریت شهری با حمایت حاکمیت می خواهد ایمنی و نظم و انضباط را در پایتخت حاکم کند، اظهار کرد: به این منظور لازم است نسبت به انجام کار اصولی و مبنایی با در نظر گرفتن دو بعد اقدامات عملی و میدانی و اقدامات آموزشی و اطلاع رسانی اقدام کنیم و باید از مدارس تا مساجد و از دانشگاه ها تا پایگاه های بسیج کمک بگیریم و با مجموعه ای از فعالیتهای سلبی و ایجابی به دنبال نهادینه کردن فرهنگ ترافیک در جامعه برویم.

تشکری هاشمی با بیان اینکه فرهنگ با پوستر و بنر و تراکت عوض نمی شود و نیازمند طیف وسیع و مجموعه متنوعی از فعالیت های اثرگذار است، تصریح کرد: پروژه های فرهنگی باید از پایین به بالا شکل بگیرد و به این منظور باید از شورایاری ها و سراهای محله شروع کنیم و موضوع رفتارهای ترافیکی را به چالش کشیده و اصلاح این رفتارها را به یک مطالبه عمومی تبدیل کنیم تا شهر را با کمک خود شهروندان به آرامش برسانیم و به این منظور هیچ فرد و هیچ قشری را نباید از قلم بیاندازیم.

وی در پایان با تأکید بر اینکه سالانه 120 هزار میلیارد ریالی خسارات ناشی از حوادث ترافیکی و تلفات و لطمات ناشی از آن را می پردازیم و فراموش نکنیم که این مبلغ را خرج جهل خود می کنیم، خاطرنشان کرد: هر سال نزدیک به 20 هزار نفر در سوانح ترافیکی کشورمان کشته و 20 برابر این تعداد مجروح و مصدوم می شوند که بسیاری تا آخر عمر معلول می مانند.

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *