رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

نرخ بیکاری در آمارها پایین آمد + جدول

14:01 - 18 مهر 1393
کد خبر: ۹۸۵۴
دسته بندی: اقتصاد ، عمومی
خبرگزاری میزان: طبق آمار منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری در تابستان سال جاری به 9.5 درصد رسید، در حالی که نرخ بیکاری در تابستان سال گذشته 10.4 درصد بوده است.

: طبق آمار منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری در تابستان سال جاری به 9.5 درصد رسید، در حالی که نرخ بیکاری در تابستان سال گذشته 10.4 درصد بوده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی میزان، مرکز آمار ایران در حالی از کاهش نرخ بیکاری خبر می دهد که وضعیت اشتغال، بیکاری، صنعت و تولید کشور در وضعیت مناسبی قرار ندارد و بر خلاف گفته ها همچنان اقتصاد ایران در رکود به سر می برد. طبق آمار منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران، نرخ فعالیت اقتصادی یا همان نرخ مشارکت اقتصادی جمعیت فعال 10 ساله و بیشتر در کل کشور 37.2 درصد یعنی 23 میلیون و 756 هزار و 966 نفر را شامل می شود که 62.7 درصد جمعیت مرد و 11.7 درصد زن هستند که 39.8 درصد جمعیت در نقاط روستایی و 36.2 درصد در نقاط شهری هستند.همچنین نتایج نشان می دهد که نرخ مشارکت اقتصادی در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی کمتر بوده است.

بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی کل کشور حاکی از کاهش 1.9 درصدی این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل یعنی تابستان سال گذشته و افزایش 0.1 درصدی آن نسبت به فصل گذشته یعنی بهار سال جاری است.

بررسی نرخ بیکاری جمعیت 10 ساله و بیش تر نشان می دهد که 9.5 درصد از جمعیت فعال کشور بیکاری بوده اند. بر اساس این نتایج، نرخ بیکاری در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بیش تر بوده است.بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری کل کشور نشان می دهد که این شاخص، نسبت به فصل مشابه در سال قبل یعنی تابستان سال گذشته، 0.9 درصد و نسبت به فصل گذشته، بهار سال جاری 1.2 درصد کاهش داشته است.

همچنین 9.5 درصد از جمعیت فعال گروه سنی 15 ساله و بیشتر، بیکار بوده اند و نرخ بیکاری در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بیشتر بوده است.
همچنین سهم اشتغال ناقص نشان می دهد که 8.6 درصد جمعیت شاغل دارای اشتغال ناقص بوده اند. این شاخص در بین مردان بیش از زنان و در نقاط روستایی بیش تر از نقاط شهری بوده است.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *