اولین همایش گردشگری و تجارت برگزار شد

22:17 - 17 مهر 1393
کد خبر: ۹۸۱۹
دسته بندی: جامعه ، عمومی
خبرگزاری میزان: اولین همایش گردشگری و تجارت با هدف توسعه گردشگری اقتصادی در سالن همایش موزه فرش ایران برگزار شد.

: اولین همایش گردشگری و تجارت با هدف توسعه گردشگری اقتصادی در سالن همایش موزه فرش ایران برگزار شد.


به گزارش خبرنگار ، همایش گردشگری و تجارت ظهر امروز پنجشنبه در سالن همایش های موزه فرش ایران برگزار شد، عبدالله سهرابی دبیر اقتصادی انجمن آفتاب با بیان اینکه قرن 21 زمان بهره گیری از فرصت های تجاری است اظهار کرد: کشورهایی که از جاذبه های وسیع گردشگری برخوردارند سالیانه درآمد حدود 20 میلیارد دلار بدست خواهند آورد که برای دستیابی به چنین درآمدی باید برنامه ریزی های لازم و دقیقی صورت پذیرد، چرا که اقتصاد گردشگری با توجه به تحریم های کشور منطبق بر اقتصاد مقاومتی است.
سهرابی با بیان اینکه باید به زیر ساخت های گردشگری در کشور توجه ویژه ای شود، گفت: ایران رتبه 99 جهان از نظر اقتصاد گردشگری و 166 از نظر جذب توریسم را به خود اختصاص داده است و این در حالی است که مقام معظم رهبری در ابلاغیه سیاست های برنامه پنجم توسعه در بند 18 سرفصل امور اجتماعی به بحث توسعه گردشگری پرداخته اند و بر حمایت و توسعه فعالیت های گردشگری خصوصا سفرهای زیارتی تاکید کرده اند.
همچنین سنجابی دبیر کل اتاق بازرگانی ایران و عراق نیز طی سخنانی در این همایش گفت: ما از نظر حجم مبادلات تجاری توانسته ایم به عدد 12.7 میلیارد دلار در سال برسیم البته سال گذشته افت 700 میلیونی داشتیم که این افت 6 ماه اول امسال هم 11 درصد بوده است.
دبیر کل اتاق بازرگانی ایران و عراق در ادامه افزود: سال گذشته حداقل 150 هزار ویزا با کارکرد توریسمی از عراق به ایران صادر شده که در حوزه گردشگری عراق این 6.5 میلیون زائر حدود 60 درصدش در انحصار گروه ها و شرکت های گردشگری و 40 درصد هم افراد نا مرتبط با گردشگری که تعدادشان هم زیاد است.
بنا مولایی قائم مقام اتاق بازرگانی استان البرز نیز در این همایش بر توسعه گردشگری سلامت، حلال و علمی تحقیقاتی در کشور با توجه به مهیا بودن شرایط آن در کشور تاکید کرد.
سید محمد مجابی رییس کمیته حفاظت محیط زیست مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز طی سخنانی در این همایش  تصریح کرد: یکی از بحث هایی که در سیاست های توسعه اقتصادی کشور مطرح است اقتصاد مقاومتی است و باید از داشته های کشور استفاده مناسب کنیم، توریسم یکی از بزرگترین صنایع در جهان است و از تنوع زیادی برخوردار است و باید در برنامه توسعه توجه ویژه ای به آن شود.
همچنین رمضانی مدیرکل سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بیان کرد: برای این که به رشد اقتصادی کشور دست پیدا کنیم باید سیاست ها و برنامه هایی مناسب و مدونی داشته باشیم.
وی با بیان اینکه دستگاه های دولتی در کنار بخش خصوصی می توانند برنامه ریزی کنند که قطعا برای توسعه گردشگری و رونق اقتصادی نیاز به مشارکت بخش خصوصی است گفت: ما پتانسیل بالا و خوبی در بحث تجارت و مناطق ویژه اقتصادی داریم که بخش خصوصی به عنوان بازوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری می تواند ما را در این زمینه یاری دهد.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *