فرار سرمایه ایرانی به کشورهای حاشیه خلیج فارس/ برای سرمایه‌گذران ایجاد انگیزه کنیم

10:46 - 24 تير 1393
کد خبر: ۹۷۹
دسته بندی: اقتصاد ، عمومی
خبرگزاری میزان: عضو کمیسیون اتاق بازرگانی ایران گفت: استان‌های مرزی ایران به ویژه‌های استان‌های حاشیه خلیج فارس به موقعیت جغرافیایی که دارند بهترین مکان برای سرمایه‌گذاری هستند اما اکنون شاهد حضور برخی از سرمایه‌گذاران ایرانی در کشورهای حاشیه خلیج فارس هستیم.

: عضو کمیسیون گمرک اتاق بازرگانی ایران گفت: استان های مرزی ایران به ویژه های استان های حاشیه خلیج فارس به موقعیت جغرافیایی که دارند بهترین مکان برای سرمایه گذاری هستند اما اکنون شاهد حضور برخی از سرمایه گذاران ایرانی در کشورهای حاشیه خلیج فارس هستیم.

محمد امین صباغی زاده در گفت وگو با خبرنگار میزان، افزود: جلوگیری از خروج یا کوچ سرمایه گذاران و نخبگان اقتصادی در رونق و توسعه کشور بی تاثیر نیست، در حال حاضر شاهد حضور سرمایه گذاران ایرانیان در قطر، امارات و دبی هستیم که با اتخاذ سیاست های تشویقی می توانیم زمینه بازگشت سرمایه گذاران را فراهم کنیم.

رئیس اتاق بازرگانی بندرعباس ادامه داد: البته در دولت جدید مراودات و مذاکرات با هیات های تجاری از کشورهای مختلف مانند ژاپن نیز بیشتر شده است که در آینده شاهد رشد سرمایه گذاری و توسعه تجاری در کشور خواهیم بود.

وی تصریح کرد: فولاد، فرش، خشکبار، خرما، محصولات دریایی و کشاورزی از جمله محصولات تولیدی و صنایع فعال در حاشیه خلیج فارس است، ظرفیت و پتانسیل های بالقوه بسیار خوب و بی نظیر در کشور وجود دارد که فعال تر شدن آن نیازمند توجه دولت است.

ظرفیت های مغفول مانده مورد توجه قرار گیرد
عضو کمیسیون گمرک اتاق بازرگانی ایران با تاکید بر اینکه ظرفیت های مغفول مانده باید مورد توجه قرار گیرد، افزود: به عنوان مثال ایران یکی از تولیدکننده بزرگ فولاد در جهان است و هرمزگان به تنهایی ظرفیت تولید 10 میلیون تن فولاد را دارد یا از لحاظ تولید محصولات کشاورزی، ایران به دلیل موقعیت خاص استراتژیکی چهار فصل است، یعنی در فصل زمستان میوه ای که قابل کشت در استان های شمال غربی ایران نیست اما در بوشهر، خوزستان، هرمزگان و به طور کلی استان های جنوبی کشور قابل کشت و برداشت است.

صباغی زاده گفت: حضور ایران در ماه های گذشته در بازار جهانی پر رنگ تر شده است و سهم محصولات و کالاهای ایرانی در بازار بین المللی بیشتر شده است که این امر نشان دهنده رشد و توسعه اقتصاد ایران است.

وی ادامه داد: در سال جاری ایران در چندین نمایشگاه بین المللی حضور پر رنگ تری به منظور معرفی توانمندی و پتانسیل های خود خواهد داشت که در افزایش صادرات تاثیرگذار خواهد بود.

عضو کمیسیون گمرک اتاق بازرگانی ایران تصریح کرد: در سال های گذشته شاهد تحریم شدید ایران از سوی کشورهای مختلف بودیم بنابراین یکی از برنامه و تلاش های مسئولان و فعالان اقتصادی باید احیای بازار از دست رفته باشد، مشتریانی که سال ها برای جذب آن زحمت کشیده شده است و از سوی دیگر انتظار ما از دولت این است که حامی و پشتیبان تولید و تولیدکننده باشد و مسیر ناهموار تولید و صادرات را هموارتر کند.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *