وعده ساخت پالایشگاه گاز در دهلران/ سهم ایران در میادین مشترک نفت و گاز بیشتر می شود

11:54 - 17 مهر 1393
کد خبر: ۹۷۸۹
دسته بندی: اقتصاد ، صمت و کشاورزی
وزیر نفت با بیان این که کارهای بزرگ و خوبی در بخش تولید نفت و گاز ایلام بویژه میادین مشترک با عراق در حال اجراست، گفت: برای توسعه همه این میدان ها برنامه ریزی شده است.

: وزیر نفت با بیان این که کارهای بزرگ و خوبی در بخش تولید نفت و گاز ایلام بویژه میادین مشترک با عراق در حال اجراست، گفت: برای توسعه همه این میدان ها برنامه ریزی شده است.

به گزارش میزان، بیژن زنگنه، صبح پنجشنبه،١٧مهرماه به صورت هوایی از میدان نفتی پایدار غرب بازدید کرد و پس از آن از تاسیساتNGL٣١٠٠ (گاز مایع٣١٠٠) بازدید صورت می گیرد.

بر اساس این گزارش، واحد بهره برداری چشمه خوش در ٥٢ کیلو متری شهرستان دهلران واقع شده است که با ظرفیت اسمی ٥٥ هزار بشکه در روز، نفت تولیدی میادین چشمه خوش ، پایدار ، پایدار غرب و دالپری را فرآورش و بوسیله یک خط لوله ١٨ اینچ بطول ١٥٣ کیلومتر به واحد بهره برداری شماره ٣ اهواز و تلمبه خانه شهید چمران ارسال می کند . نفت ارسالی واحد چشمه خوش در نهایت به منظور تأمین خوراک پالایشگاهها و یا صادرات از طریق پایانه نفتی به جزیره خارک ارسال می شود.

بعداز ظهر نیز بازدید هوایی از واحد بهره برداری و واحد نمک زدایی واقع در منطقه تنگ بیجار صورت می گیرد.

بر این اساس، وزیرنفت همچنین پس از بازدید از منطقه عملیاتی استان ایلام به استان کرمانشاه خواهد رفت و در جلسه مشترک با استاندار این استان شرکت خواهد کرد.

وزیر نفت بارها در سخنان خود بر ضرورت توسعه میدانهای مشترک تاکید کرده و گفته بود: توسعه میدانهای مشترک اولویت وزارت نفت و دولت یازدهم است.


پالایشگاه گاز دهلران با اختصاص ١,٥ میلیارد دلار اعتبار ساخته می شود
وزیرنفت در حاشیه بازدید از مناطق نفت خیز شهرستان دهلران در جمع خبرنگاران ازساخت یک واحد پتروشیمی (NGS) در دهلران خبر داد و گفت: پالایشگاه گاز دهلران (NGL٣١٠٠) با اختصاص ١,٥ میلیارد دلار اعتبار ساخته می شود.

زنگنه با اشاره به این که خوراک این واحد پتروشیمی از پالایشگاه گاز دهلران تامین می شود، افزود: این کارخانه پتروشیمی از بزرگترین واحدهای پتروشیمی کشور است و با احداث و بهره برداری از این کارخانه، تحول بزرگ فنی و صنعتی در جنوب استان ایلام ایجاد خواهد شد.

وی با اشاره به منابع نفت و گاز استان ایلام ادامه داد: با اجرای طرحهای ساخت پالایشگاه و پتروشیمی در مناطق نفت خیز این استان، در آینده ایلام به استان بزرگ تولید محصولات پتروشیمی در کشور تبدیل می شود.

به گفته وزیر نفت، با اجرای این طرحهای بزرگ، آینده خوبی برای کارهای صنعتی و فنی استان ایلام پیش بینی می شود که موجب تحول بزرگی در این استان خواهد شد.

وزیر نفت در پاسخ به این سوال که برنامه وزارت نفت برای صادرات محصولات پتروشیمی از این استان به عراق چیست، اضافه کرد: با توجه به همسایگی ایلام با کشور عراق، با ایجاد صنایع پایین دستی، توان صادرات محصولات پتروشیمی از این استان به کشور عراق وجود دارد.

وی در باره بکارگیری نیروهای بومی در پروژه های نفتی استان ایلام افزود: اکنون نیز این کار بطور طبیعی انجام می شود و ما بر بکارگیری و استفاده از نیروهای بومی در این پروژه ها تاکید داریم.

زنگنه با بیان این که کارهای بزرگ و خوبی در بخش تولید نفت و گاز استان ایلام بویژه میادین مشترک با عراق در حال اجراست، گفت: برای توسعه همه این میدانها برنامه ریزی شده است.

وزیر نفت در باره ایجاد دفتر شرکت نفت و گاز غرب در شهرستان دهلران با توجه به وجود منابع عظیم نفت و گاز در این منطقه بیان کرد: چنین موردی اکنون در دستور کار وزارت نفت نیست.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *