نامه حقوقدانان کرد به بان کی مون درباره جنایات کوبانی

15:05 - 16 مهر 1393
کد خبر: ۹۷۵۰
دسته بندی: حقوق و قضا ، عمومی
خبرگزاری میزان: سه حقوقدان کُرد با نوشتن نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل متحد بر ضرورت اقدام بین‌المللی در جهت جلوگیری از اقدامات علیه بشریت در کوبانی(منطقه کردنشین سوریه) تاکید کردند.

: سه حقوقدان کُرد با نوشتن نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل متحد بر ضرورت اقدام بین‌المللی در جهت جلوگیری از اقدامات علیه بشریت در کوبانی(منطقه کردنشین سوریه) تاکید کردند.

به گزارش خبرنگار حقوقی میزان به نقل از ستاد حقوق بشر، متن نامه «حسین احمدی‌نیاز»، «عثمان مزین» و «اسعد اردلان» در این زمینه به شرح زیر است:

عالی مقام؛ دبیرکل محترم سازمان ملل متحد

با سلام

احتراما؛ جهان در حالی روز جهانی کودک را گرامی می‌دارد که کودکان کوبانی توسط جنایت کاران داعش قتل عام می‌شوند و شادی که حق طبیعی هر کودکی در جهان است برای کودکان کوبانی مفهوم ندارد و وقتی که کودکان اروپا و آمریکا جشن روز کودک را برگزار می‌کنند که کودکان کوبانی شاهد بریده شدن سر مادرانشان توسط داعش هستند.

چند ماهی است که شهروندان کوبانی اعم از زن و مرد، کودک و پیر مورد آماج حملات وحشیانه گروه تروریستی داعش قرار گرفته‌اند و این شهر در محاصره جنایت کاران داعش قرار گرفته است و چندین هزار نفر از ساکنین این شهر کردنشین آواره شده و متاسفانه دولت ترکیه از ورود آنان به داخل آن کشور خودداری می‌کند.

حسب اعلام سازمان‌های بین المللی یک فاجعه انسانی در کوبانی در حال وقوع است و با کمال تاسف کمترین کمک بشردوستانه به آوارگان و ساکنین کوبانی شده است.

جناب آقای دبیرکل سازمان ملل متحد؛ حسب قطعنامه شورای امنیت ملل متحد اجماع جهانی برای مبارزه با داعش تصویب شده و ائتلاف بین‌المللی جهت مقابله با این گروه تروریستی شکل گرفته است اما متاسفانه این ائتلاف بین المللی هیچ اقدامی برای حمایت از مبارزان کوبانی و شهروندان مدنی این شهر در مقابل داعش انجام نداده است و سکوت مجامع بین‌المللی و عدم حمایت از کوبانی موجب کشتار شهروندان بی گناه و تداوم جنایات داعش در این منطقه شده است.

کشتار دسته جمعی و سربریدن شهروندان توسط داعش مصداق عینی جنایت علیه بشریت است و جای تاسف دارد که در سال 2014 چنین جنایاتی علیه ساکنین بی گناه این شهر کرد نشین صورت می‌گیرد.

آقای بان کی مون؛ قواعد و مقررات حقوق بین الملل از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر، منشور ملل متحد، کنوانسیون محکومیت نسل کشی و دیگر کنوانسیون‌های بین المللی تصریحا اقدامات داعش در کوبانی را جنایت علیه بشریت دانسته و آن را محکوم می‌کنند و طبق فصل هفتم منشور ملل متحد برای جلوگیری از تداوم کشتار مردم بی گناه کوبانی تقاضا دارد از اختیارات خود استفاده و شورای امنیت سازمان ملل متحد را به تشکیل جلسه‌ای فوق العاده دعوت و با صدور قطعنامه‌ای الزام‌آور امکان نجات کوبانی، حمایت از آوارگان و اقدام فوری در حمایت از مبارزین کوبانی در برابر داعش را تسهیل فرمایید و بدانید قطعا اقدام فوری شما در نجات کوبانی مانع بروز فاجعه انسانی دیگری خواهد شد.

جناب دبیر کل؛ همگان اشراف دارند که جنایات داعش علیه کوبانی و ساکنین آن مخالف قواعد حقوق بین الملل بوده و مصداق عینی جنایت علیه بشریت محسوب و موجب شرم ساری دولت‌ها و مجامع بین‌المللی بوده و سکوت دولت‌ها در تداوم این جنایات سهیم شدن در ارتکاب جنایات داعش علیه کوبانی خواهد شد.

زنان و مردان کوبانی در محاصره دژخیمان تروریسم داعش قرار گرفته‌اند و شما به عنوان دبیرکل سازمان ملل متحد در برابر آن مسئول هستید و جامعه بین المللی علی الخصوص ترکیه، کشورهای عربی حامی داعش، مدعیان حقوق بشر و ائتلاف بین المللی علیه داعش در مقابل هرقطره خون ریخته شده‌ای در کوبانی مسئولیت دارند و باید در دیوان بین المللی کیفری و النهایه دادگاه وجدان آگاه بشری پاسخگو باشند. ما به عنوان حقوقدانان و وکلای دادگستری کردستان ضمن محکومیت اقدامات جنایت کارانه داعش از شما تقاضای برخورد جدی و اقدام فوری به استناد منشور ملل متحد و قواعد الزام آور حقوق بین الملل در نجات کوبانی و حمایت از شهروندان اعم از کودکان، زنان و افراد سالخورده را داریم.»


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *