رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

تدوین لایحه پلیس ویژه اطفال تحول مهم قانون آیین دادرسی جدید است

14:13 - 16 مهر 1393
کد خبر: ۹۷۳۵
دسته بندی: حقوق و قضا ، عمومی
خبرگزاری میزان: رئیس اداره مطالعات حقوقی و قضایی قوه‌قضاییه معتقد است قانون آیین دادرسی کیفری جدید با راهبرد وحدت در رویه قضایی و با توجه به حقوق شهروندی تدوین و تصویب شده است.

رئیس اداره مطالعات حقوقی و قضایی قوه‌قضاییه معتقد است قانون آیین دادرسی کیفری جدید با راهبرد وحدت در رویه قضایی و با توجه به حقوق شهروندی تدوین و تصویب شده است.

دکتر سید علی کاظمی با بیان این مطلب به خبرنگار میزان گفت: قانون آیین دادرسی جدید در حوزه‌های مختلف دارای نوآوری‌هایی است که از جمله آن می‌توان به تغیییرات این قانون در حوزه تشکیلات اشاره کرد.

این قاضی دادگستری ادامه داد: در حوزه تشکیلات این قانون به تشکیل دو دادگاه کیفری شماره 1 و 2 تصریح کرده است و تغییراتی را در ساختار دادگاه‌های کیفری و تخصصی کردن آن‌ها اعمال کرده و همچنین با اجرای این قانون شاهد تغییراتی در ساختار محاکم قضایی خواهیم بود.

بازپرس محور اصلی تحقیق و تعقیب قرار گرفته است

وی تصریح کرد: قانون آیین دادرسی کیفری جدید در حوزه صلاحیت‌ها با تاکید خاص به بازپرس ها، آن ها را در دادسرا محور اصلی تحقیق و تعقیب قرار داده است.

کاظمی با بیان اینکه این قانون با رویکرد اجتماعی و حقوق شهروندی نسبت به حقوق متهم، بزه‌دیده و شهود تدوین شده است، افزود: در این قانون شرایط خاصی برای حمایت از شهود در نظر گرفته شده که بر اساس آن شاهد می‌تواند غیرحضوری شهادت دهد و هویت او مخفی بماند.

به گفته این قاضی دادگستری در قانون آیین دادرسی کیفری جدید راهبردها و حمایت بیشتری از بزه‌دیدگان در نظر گرفته شده است.

ضمانت اجرایی متعدد برای بزه‌کاران

رئیس اداره مطالعات حقوقی و قضایی قوه‌قضاییه یادآور شد: در این قانون در خصوص بزه‌کاران ضمانت اجراهای متعددی در نظر گرفته شده و در رابطه با ضابطین قضایی چندین ماده متعدد وضع شده است تا حقوق شهروندی در مراجع قضایی رعایت شود.

این استاد دانشگاه بیان داشت: تدوین لایحه پلیس ویژه اطفال توسط وزارت دادگستری و توجه ویژه به تشکیل شعبه ویژه اطفال در دادسرا، دادگاه و دادگاه کیفری تحول بزرگی است که در این قانون مورد توجه قرار گرفته است.

کاظمی به تغییر شیوه‌های آیین دادرسی در این قانون اشاره کرد و گفت: در قانون آیین دادرسی جدید به فرآیند آیین دادرسی اطفال، سالخوردگان و زنان توجه ویژه شده تا مسئولان قضایی بدانند با این اقشار جامعه باید چگونه برخورد کنند.

ایجاد یکپارچگی در مقررات آیین دادرسی کیفری

این حقوقدان تصریح کرد: قانون آیین دادرسی کیفری باعث ایجاد یکپارچگی در مقررات آیین دادرسی کیفری شد، چراکه قانون آیین دادرسی در سال 1290 تصویب شده بود ولی بعد از انقلاب در سال 1378 برای دادگاه های عمومی آیین دادرسی دیگری در نظر گرفته شد ولی در دادگاه‌های نیروهای مسلح از همان قانون سال 1290 استفاده می‌شد که با تصویب قانون آیین دادرسی جدید این دو سیستم یکی خواهد شد.

اصلاح آیین‌نامه کانون اصلاح و تربیت بعد از 40 سال

رئیس اداره مطالعات حقوقی و قضایی قوه‌قضاییه توجه به دادگاه الکترونیک را به عنوان ویژگی مثبت دیگر این قانون عنوان کرد و گفت: در این قانون به دادرسی الکترونیک توجه شده که اقدام بسیار خوب و موثری در رویه قضایی است.

وی اظهار کرد: این قانون در برخی حوزه‌ها مثل اجرای احکام دارای تغییراتی است که موجب سهولت و رفع برخی ابهامات شده است.

کاظمی در پایان خاطرنشان کرد: اصلاح آیین‌نامه کانون اصلاح و تربیت بعد از قریب به چهل سال اقدام بسیار خوبی است که در این قانون بدان اشاره شده و البته سازمان زندان‌ها نیز این آیین نامه را تدوین کرده است.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *