سینمای پرتغال در مشکلات مالی دست و پا می زند

12:25 - 16 مهر 1393
کد خبر: ۹۷۱۸
دسته بندی: صفحه نخست ، عمومی
خبرگزاری میزان: سینمای پرتغال که در مقایسه با سینمای اروپا جایگاه ناشناخته ای در دنیای هنر هفتم جهان دارد، با مشکلات شدید اقتصادی مواجه است و از کاهش شدید فروش گیشه ای رنج می برد.

: سینمای پرتغال که در مقایسه با سینمای اروپا که خود جایگاه خوبی را به دلیل سیاست سلطه طلبی هالیوود از دست داده است، جایگاه ناشناخته ای در دنیا هنر هفتم جهان دارد، بامشکلات شدید اقتصادی و از کاهش تند فروش گیشه مواجه است.

به گزارش به نقل از تارنمای نشریه فرانسوی " اونی فرانس فیلم"، سینمای پرتغال که در مقایسه با سینمای اروپا که آن هم به دلیل سیاست سلطه طلبی هالیوود جایگاه خود را در دنیا از دست داده است، جایگاه ناشناخته ای در دنیای هنر هفتم جهان دارد، با مشکلات شدید اقتصادی مواجه است و از کاهش شدید فروش گیشه ای رنج می برد.

بنابر این گزارش، هر چند سینمای فرانسه متزلزل است و از جایگاه محکمی برخوردار نیست ولی سینمای پرتغال به مراتب وضعیت نامناسبی دارد.

اقبال عمومی و عایدات ناشی ازفروش بلیت در سینماهای پرتغال همواره رو به کاهش است به گونه ای که در سال 2010 میلادی نزدیک به 13 میلیون و 800 هزار نفر در سالن های سینمای این کشور حضور یافتند و نصیب گیشه ها چیزی برابر با 74 میلیون یورو بود .

نشریه " اونی فرانس فیلم " در بخش دیگری افزود: شمار فیلم هایی که در سال 2012 میلادی دراین کشور به نمایش گذاشته شده بود از 558 فیلم در سال 2010 به 551 فیلم در سال 2012 و 530 در سال 2013 میلادی کاهش یافت.

در ادامه این گزارش آمده است: از میان 288 عنوان فیلمی که سینماهای پرتغال در سال گذشته میلادی به نظر مشتریان خود رساندند، 137 فیلم تولید هالیود ، 66 فیلم ساخت فرانسه و تنها 26 فیلم تولید داخلی بود.

74درصد سینماها در اختیار هالیوود

به عبارتی فیلم های هالیودی نزدیک به 74 درصد سینمای این کشور را به خود اختصاص داده و مانع ساخت و نمایش فیلم های تولید داخلی پرتغال شده است.

این اتفاق برای سینمای پرتغال در حالی رخ می دهد که سینمای این کشور در سال 1975 میلادی وضعیت مناسبی از نظر تولید و ساخت فیلم های داخلی داشت.

ظاهرا مسوولان بخش فرهنگی و بویژه سینمایی پرتغال تصمیم گرفتند با ارایه ابتکاراتی پای مردم را به سینما باز کنند و از این رو با ساختن سینماهای غیرعادی از نظر ساختمانی توجه افکار عمومی را به سوی هنر هفتم جلب می کنند.

ساخت سینمای سرپایی

به عنوان مثال سینمای عجیبی در شهر گیومارس کشور پرتغال ساخته شد که امکان تماشای فیلم به صورت سرپایی را برای علاقه مندان فراهم می کند.

مشتاقان تماشای فیلم در این سینما، که ظرفیت آن را 16 نفر اعلام کرده اند، باید از داخل لوله هایی که در زیر آن قرار داده شده است، داخل شوند. در چنین وضعیتی تنها نیم تنه ی بالایی افراد در سینما قرار میگیرد و فیلم ها را باید به حالت ایستاده تماشا کنند.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *