اراده‌ای در کار است که تنها واردکننده باشیم/ تبدیل ایران به ابزار برندسازی دیگر کشورها

9:13 - 16 مهر 1393
کد خبر: ۹۶۵۷
دسته بندی: اقتصاد ، عمومی
خبرگزاری میزان: عضو کمیسیون صنایع مجلس با انتقاد از اینکه نگاه ها صادرات محور نیست، گفت: همواره به فکر این هستیم که واردات داشته باشیم و برنامه ریزی برای صادرات نداریم.

: عضو کمیسیون صنایع مجلس با انتقاد از اینکه نگاه ها صادرات محور نیست، گفت: همواره به فکر این هستیم که واردات داشته باشیم و برنامه ریزی برای صادرات نداریم.

مهرداد بائوج لاهوتی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی میزان، افزود: در هر زمینه ای مشاهده کنیم، واردات بی رویه صورت می گیرد، از برنج تا ابریشم و پارچه، بیش از نیاز کشور، وارد می شود.

وی ادامه داد: ظرفیت و پتانسیلی که ایران در حوزه منابع طبیعی دارد به راحتی می تواند به یکی از کشورهای صادرکننده دنیا تبدیل شود اما اکنون کشوری وارد کننده هستیم.

عضو کمیسیون صنایع مجلس، اضافه کرد: در حال حاضر فعالیت ها به گونه ای است که ابزار برندسازی و تبلیغات دیگر شرکت های خارجی شده ایم، به عنوان مثال در حوزه گردشگری شاهد تبلیغ آژانس های مسافرتی برای برگزاری تورهای چندروزه کشورهای مختلف هستیم، در صورتی که تورهای گردشگری باید جاذبه و زیبایی های کشورمان را به کشورهای دیگر معرفی و گردشگر جذب کنند، با توجه به اینکه ایران جزو 10 کشور برتر از لحاظ گردشگری و جزو 5 کشور اول دنیا از لحاظ جاذبه های جانوری و حیات وحش است.

با وجود مواد معدنی غنی باز واردات صورت می گیرد
وی گفت: در حوزه معدنی نیز جزو کشور غنی هستیم اما با وجود اینکه بسیاری از مواد معدنی در کشور ما به وفور مشاهده می شود اما باز شاهد واردات آن هستیم.

عضو کمیسیون صنایع مجلس انتقاد کرد: خیلی از مواد معدنی داریم اما وارد می کنیم یک بلاتکلیفی است و گویی اصلا اراده ای وجود دارد که راحت وارد بکنیم واقعا همیشه وارد کرده ایم مهارت بیشتری داریم.

وی افزود: همچنین با فرآوری ساده بر روی مواد معدنی خام می توانیم آن را چند برابر قیمت به فروش برسانیم اما چنین کاری به صورت جدی صورت نمی گیرد.

بائوج لاهوتی گفت: با چنین نگرشی همواره به فکر واردات هستیم و برنامه جدی برای صادرات نداریم، به گونه ای که می توان گفت در واردات بیشتر مهارت داریم.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *