مجموعه ۴۰ مثنوی در مدح امام علی(ع) به بازار نشر آمد

13:28 - 15 مهر 1393
کد خبر: ۹۵۸۴
دسته بندی: فرهنگی ، عمومی
خبرگزاری میزان: به اهتمام محسن غلامحسینی مجموعه ۴۰ مثنوی در مدح حضرت امام علی(ع) با عنوان «چهل چشمه» به بازار نشر آمد.

: به اهتمام محسن غلامحسینی مجموعه ی ۴۰ مثنوی در مدح، حضرت امام علی(ع) با عنوان «چهل چشمه» به بازار نشر آمد.

مجموعه 40 مثنوی در مدح، منقبت و فضائل حضرت امام علی (ع) در آستانه عید سعید غدیر، با عنوان «چهل چشمه» و به اهتمام محسن غلامحسینی به بازار نشر آمد.


به گزارش به نقل از تسنیم،این کتاب که دربرگیرنده 40 مثنوی از شاعرانی چون مرحوم صامت بروجردی، استاد علی آهی، زنده‌یاد خوشدل تهرانی، استاد حبیب چایچیان (حسان)، عطار نیشابوری، مرحوم محمود قاری‌زاده کاشانی، مرحوم محمدعلی مردانی، شیدا نیشابوری، استاد زنده‌یاد صغیر اصفهانی، حکیم هیدجی، استاد غلامرضا سازگار، سنایی غزنوی، مرحوم حاج نادعلی کربلایی، مرحوم حاج محمد علامه و ... است، تلاش می کند تا در هر یک از مثنوی های انتخابی، برشماری فضیلت های مولا علی (ع) را دنبال کند. به عبارت دیگر، محسن غلامحسینی که خود از شاعران آیینی و از برگزیدگان جشنواره ها و یادواره های ملی حوزه ادبیات آیینی کشورمان است، این سروده ها را فقط برای مدح و ستایش مقام و مرتبت امیر مومنان، علی (ع) گرد نیاورده است.

گردآورنده کتاب با تلاشی درازمدت، اشعار «چهل چشمه» را از دیوان ها، آثار قدیمی، کتاب های امروزی و حتی دست‌نوشته شاعران یافته و کنار هم قرار داده است؛ به این اعتبار که همه آنها یک چشمه از فضائل و خصائل مولا علی مرتضی (ع) را به شعر در آورده باشند.
او در مقدمه کتاب می نویسد که جرقه جمع آوری این شعرها حدود 40 ماه قبل و در آغازین روزهای سال 1390 در کنار ایوان نجف و مرقد نورانی حضرت ابوتراب زده شده و از وجود حضرتش خواسته که پس از بازگشت به ایران، این اندیشه را عملی کند.

غلامحسینی برای گردآوری همین 40 مثنوی که سر جمع در کتابی 95 صفحه ای آراسته شده، بیش از 200 کتاب، اثر قدیمی و دست‌نوشته شاعران را نگاه کرده و از آنها این تعداد شعر را پسند کرده است. برای همین است که در «چهل چشمه»، هم از شاعران متقدم و هم از سرایندگان متأخر می شود سراغی یافت و شعری تماشا کرد. وجود مثنوی هایی از سنایی غزنوی، شاعر سده های پنجم و ششم و عطار نیشابوری، شاعر سده های ششم و هفتم گرفته تا صامت بروجردی، وفات یافته در سال 1333 هجری قمری و صغیر اصفهانی، درگذشته در سال 1400 هجری قمری، همچنین انتخاب شعرهایی از شعرای معاصر، نظیر استاد علی آهی، استاد مهدی آصفی، استاد حبیب چایچیان (حسان) و ... نشان می دهد که او اغلب سروده های قالب مثنوی تمام ادوار تاریخ را در انتخاب خود لحاظ کرده است.

شاعران درگذشته معاصر نظیر حاج محمد علامه، خوشدل تهرانی، حکیم هیدجی و حاج نادعلی کربلایی (پدر سه شهید ارجمند دفاع مقدس) نیز در گزینش های غلامحسینی جایگاه ویژه داشته اند.
«چهل چشمه» علاوه بر مقدمه ای از گردآورنده، دارای دیباچه ای از جواد هاشمی (متخلص به «تربت») نیز هست که در خلال این مقدمه به اندیشه شکل گیری «شب شعر علوی» برای بیان فضایل و مناقب حضرت امیر (ع) اشاره می کند و آن را به گردآورنده کتاب نسبت می دهد. بر اساس این پیشنهاد، فضیلت های حضرت علی (ع) به عنوان سرخط شاعران مطرح می شود و آنان بر اساس هر یک از این فضیلت ها، یک شعر بلند و جامع می گویند.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *