چین اولین مقصد صادرات کالاهای ایرانی/ شرایط واردات شمش طلا اعلام شد

12:29 - 15 مهر 1393
کد خبر: ۹۵۶۵
دسته بندی: اقتصاد ، عمومی
خبرگزاری میزان: رییس سازمان توسعه تجارت با اشاره به مهم‌ترین مقاصد صادراتی کشور گفت: چین به عنوان اولین کشور صادراتی است که 4.6 میلیارد دلار صادرات به آنجا انجام می‌شود.

: رییس سازمان توسعه تجارت با اشاره به مهم‌ترین مقاصد صادراتی کشور گفت: چین به عنوان اولین کشور صادراتی است که 4.6 میلیارد دلار صادرات به آنجا انجام می‌شود .

به گزارش میزان، ولی‌الله افخمی‌راد، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت امروز (سه‌شنبه) در نشست خبری به مناسبت روز ملی صادرات، با اشاره به مهم‌ترین مقاصد صادراتی کشور گفت: چین به عنوان اولین کشور صادراتی است که 4.6 میلیارد دلار صادرات به آنجا انجام می‌شود و بعد از آن عراق 2.8 میلیارد دلار، امارات 1.9 میلیارد دلار، افغانستان 1.2 میلیارد دلار و هند 1.1 میلیارد دلار را به خود اختصاص داده‌اند که حدود 70 درصد صادرات کشور به این پنج کشور صورت می‌گیرد.

وی با بیان این‌که در شش ماهه امسال رشد 20 درصدی در صادرات غیرنفتی داشتیم، گفت: در شش ماه ابتدای امسال 16.7 میلیارد دلار کالا بدون احتساب میعانات به خارج از کشور صادر شد که رشد 10 درصدی نسبت به سال گذشته داشت.

وی گفت: از پایان سال گذشته هیچ‌گونه ثبت سفارشی برای واردات خودروهای لوکس نداشتیم و خودروهایی که وارد می‌شوند مربوط به ثبت سفارش‌های گذشته هستند.

رییس سازمان توسعه تجارت درباره واردات خودروهای لوکس با ارز مبادله‌ای گفت: از سال 1391 خودروهای لوکس به صورت تجاری ثبت سفارش نشدند و برای ورزشکارانی که دارای مدال المپیک بودند یا جانبازان بالای 70 درصد این مجوز صادر شده بود که آنها خودروهای بالای 2500 سی‌سی را که به عنوان خودروهای لوکس نام‌گذاری می‌شوند، وارد کنند.

وی گفت: در شش ماهه‌ اول امسال 132 خودروی لوکس از گمرک ترخیص شده که بخشی از آن مربوط به سفارتخانه‌های داخل کشور است.

50 میلیارد دلار حجم تجارت خارجی کشور در نیمه نخست امسال
افخمی‌راد حجم تجارت خارجی کشور را در شش ماهه اول امسال بالغ بر 50 میلیارد دلار عنوان کرد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت بحث تحریم بانکی را یکی از بزرگ‌ترین مشکلات برای شرکت‌های خارجی به منظور حضور در ایران برشمرد و افزود: شرکت‌های خارجی ریسک نمی‌کنند که در کشور حضور یابند. امیدواریم اقدامات ارزشمند امور خارجه بتواند راهگشایی برای حذف رفع بانکی شده و زمینه را برای حضور شرکت‌های خارجی ایجاد کنند.

وی با بیان این‌که آمار بخش تولید حکایت از رشد در شش ماهه ابتدای سال در مقایسه با مدت زمان مشابه سال گذشته دارد، گفت: اگر بخواهیم صادرات را اولویت ببخشیم باید در مرحله‌ اول توان تولید کشور را در بخش‌های مختلف افزایش دهیم و موانع سر راه تولید کشور برداشته شود.

افزایش 30 درصدی واردات در نیمه نخست امسال
رییس سازمان توسعه تجارت با اشاره به آمار واردات گفت: در شش ماهه ابتدای امسال میزان واردات 26 میلیارد دلار بود که نسبت به سال گذشته رشد 30 درصدی داشته که امارات با 6.5 میلیارد دلار، چین شش میلیارد دلار، هند دو میلیارد دلار، کره و ترکیه هر کدام به میزان 1.9 میلیارد دلار به عنوان پنج کشور مهم مبادی وارداتی بوده‌اند.

وی با بیان این‌که از حدود 17 سال پیش بحثی به عنوان صادر‌کنندگان نمونه مطرح شد به عنوان نمادی از تشکر دولت از فعالان اقتصادی و صادر‌کنندگان نمونه بود، گفت: در سنوات مختلف متناسب با معیارها و دستورالعمل‌های مصوب، افرادی به عنوان صادر‌کنندگان نمونه معرفی شدند و امیدواریم این روند موجب شود حجم صادرات کشور به عنوان پیشران اقتصاد ملی افزایش یابد.

شرایط انتخاب صادر‌کننده نمونه تغییر کرد
رییس سازمان توسعه تجارت ادامه داد: در سال جاری تفاوتی در انتخاب صادر‌کننده نمونه داریم و در مقایسه با سنوات گذشته برخی از کالاها که ارزش افزوده بالایی دارند و در واقع خدمت بزرگ‌تری را برای صادرات انجام می‌دهند به عنوان پارامتری بزرگ برای این موضوع مطرح شده و برای انتخاب صادر‌کننده نمونه این فاکتور مهم نیز توجه می‌شود.

افخمی‌راد با بیان این‌که برای صدور خدمات فنی مهندسی نیز جایگاه بالاتری در نظر گرفته می‌شود، گفت: همچنین هرچه کالاهای صادراتی از فناوری بالاتری برخوردار باشند جایگاه بهتری را به خود اختصاص خواهند داد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این‌که از صادر‌کنندگان خواسته‌ایم که با توجه به فاکتورهایی که وجود دارد برای انتخاب صادر‌کننده نمونه ثبت‌نام کنند، گفت: حدود 180 متقاضی داشتیم که در نهایت از حدود 50 صادر‌کننده نمونه قدردانی می‌شود. این مراسم در روز بیست‌وهفتم مهرماه در سالن اجلاس سران برگزار خواهد شد. البته طبیعی است که صادر‌کننده نمونه از جمله کسانی است که بدهی‌های معوق نیز به بانک‌ها نداشته باشد.

رییس سازمان توسعه تجارت ادامه داد: روز بیست‌ونهم مهرماه به عنوان روز ملی صادرات است ولی با توجه به تداخل برنامه‌ها و به دلیل احتمال حضور رییس جمهور در این مراسم آن را به روز بیست‌وهفتم مهرماه موکول کردیم.

شرایط واردات شمش طلا
افخمی‌راد افزود: کسی که بخواهد واردات شمش طلا به کشور داشته باشد و آن را به مصنوعات تبدیل و سپس صادر کند مشکلی در این زمینه وجود ندارد. ولی وارد‌کننده باید تضمین‌هایی در این زمینه ارائه دهد که کالای وارد شده را صادر می‌کند که این کار مجوز بانک مرکزی را نیاز دارد و باید به میزان هشت درصد مالیات بر ارزش افزوده سپرده‌ای را بپردازد که بعد از صادر‌ کردن آن کالا هشت درصد مالیات را نیز به وی مسترد می‌شود.

وی با اشاره به حضور مهم بانک‌ها و نقش مهم آنها برای بحث صادرات گفت: رفتار متفاوتی از بانک‌ها در رابطه با بحث صادرات داریم که به حضور بانک دی به عنوان نخستین بانک خصوصی زمینه‌ای را برای ورود به صادرات و نقش مهم بانک‌ها در این زمینه باز کرد که امیدواریم با اقداماتی که بانک دی انجام داده کمکی برای افزایش تولید و توسعه صادرات انجام شود.

تمایلی به پرداخت مشوق نقدی به صادر‌کنندگان نداریم
رییس سازمان توسعه تجارت با بیان این‌که سازمان توسعه تجارت تمایلی به پرداخت مشوق نقدی به صادر‌کنندگان ندارد، گفت: سازمان توسعه تجارت اقداماتی را در جهت کاهش هزینه‌های تمام شده کالا انجام می‌دهد و زمینه را برای رقابت‌پذیر شدن کالاها فراهم می‌کند. به عنوان مثال یارانه‌ای را برای حمل‌ونقل دریایی اختصاص داده یا خطوط منظم کشتیرانی را برقرار می‌کنیم که البته باید در این زمینه سازمان‌های مرتبط با ما همکاری کنند.

وی بیان کرد: یکی از موضوعات مهم در این زمینه بحث پروازهای خارجی است که در رابطه با پرواز مستقیم به کشور‌های هدف صادراتی مشکل داریم. ضرورت دارد اقدامات لازم برای پرواز مستقیم به کشورهای صادراتی فراهم شود. چون این یکی از موضوعات بسیار مهم محسوب می‌شود و ایرلاین‌ها باید به این موضوع توجه کنند و مشوق‌هایی نیز در اختیار آنها قرار گیرد.

صادرات از مالیات معاف است
افخمی‌راد تاکید کرد: هیچ صادر‌کننده‌ای نباید برای صادرات مالیاتی به دولت بپردازد، گفت: صادرات از مالیات معاف است و فقط بحث مالیات بر ارزش افزوده باقی می‌ماند که در این زمینه مشکل داریم. چون هشت درصدی که صادر‌کننده بابت مالیات بر ارزش افزوده پرداخت می‌کند باید به وی برگردانده شود و سازمان امور مالیاتی باید سازوکاری را در این زمینه تدوین کند تا این کار اجرایی شود. همچنین بحث حقوق ورودی کالاست که باید به صادر‌کننده برگردانده شود.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *