زیاده خواهی 1+5 مانع دستیابی به توافق هسته‌ای/ موضوع سوریه راه‌حل نظامی ندارد

9:23 - 15 مهر 1393
کد خبر: ۹۵۱۰
دسته بندی: سیاست ، عمومی
خبرگزاری میزان : وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: زیاده خواهی ها در برخی اعضای ۱+۵ ، مانع رسیدن به توافق هسته ای بوده است.

:وزیرامورخارجه جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: زیاده خواهی ها در برخی اعضای ۱+۵ ، مانع رسیدن به توافق هسته ای بوده است.

به گزارش گروه سیاسی ، محمد جواد ظریف در دیدار نخست وزیر و وزیر امورخارجه اسبق فرانسه تصریح کرد: مذاکرات هسته ای به مرحله حساسی رسیده و جمهوری اسلامی ایران پیشنهادات متعددی را روی میز ارائه کرده، اکنون نوبت طرف مقابل است که اراده خود را برای رسیدن به توافق نشان دهد .

وزیر امورخارجه کشورمان تصریح کرد: روابط جمهوری اسلامی ایران و فرانسه می تواند در حوزه های مختلف گسترش یابد.

وی در رابطه با سفر هیات اقتصادی فرانسه به ایران اشاره کرد که با مخالفت آمریکایی ها روبرو شد.

محمد جواد ظریف در خصوص تحولات سوریه تاکید کرد: موضوع سوریه راه حل نظامی ندارد و از طریق سیاسی می توان این مسئله را حل کرد.

وی افزود: این مردم سوریه هستند که می توانند در خصوص سرنوشت خود تصمیم بگیرند و در هر راه حلی بایستی نقش مردم و دولت کنونی کشور را نیز در نظر گرفت. کسانی که دنبال حذف دولت سوریه هستند باید متوجه باشند که در این صورت داعش جایگزین خواهد شد.

دومنیک دو ویلپن نخست وزیر و وزیر امورخارجه اسبق فرانسه نیز در این دیدار توافق نهائی بین ایران و 1+5 در موضوع هسته ای را با اهمیت خواند و تاکید کرد: در صورتی که توافق نهائی هسته ای صورت گیرد این موضوع روی کل خاورمیانه تاثیر خواهد گذاشت .

وزیر امور خارجه اسبق فرانسه تصریح کرد : غرب در قبال گسترش افراطی گری در خاورمیانه اشتباهاتی داشته و اکنون از اینکه جوانانی از کشورهای غربی در جبهه داعش در حال جنگ هستند بسیار نگران است .

تاکید ایران و بلژیک بر گسترش روابط

ظریف همچنین در دیدار سفیر جدید بلژیک در کشورمان با اشاره به سفر اخیر خود به بروکسل و دیدار با مقامات ارشد بلژیک و اتحادیه اروپا ابراز امیدواری نمود که مناسبات ایران و بلژیک در حوزه های مختلف از جمله روابط اقتصادی گسترش یابد.

وزیر امور خارجه کشورمان در خصوص تحولات منطقه تصریح کرد: با توجه به شرایط منطقه متاسفانه برخی کشورها سیاستهای اشتباهی را در سوریه دنبال می کنند و گروهی این تصور را دارند که در سوریه افراطیون و دولت سوریه برای از بین بردن یکدیگر هستند اما این نوع نگاه شرایط را پیچیده تر می کند.

ظریف درباره مذاکرات هسته ای بین جمهوری اسلامی ایران و گروه و 1+5 تصریح کرد: جمهوی اسلامی ایران توافقی را که در آن حقوق ملت ایران در آن در نظر گرفته نشود قبول نخواهد کرد.

فرانسوا دله سفیر جدید بلژیک نیز در این دیدار ابراز امیدواری نمود همکاریهای دو کشور در زمینه های مختلف ارتقاء یابد.

وی افزود: ظرفیتهای زیادی برای گسترش همکاریها وجود دارد.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *