رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

بازنگری در برنامه‌های درسی «دانشگاه فرهنگیان»

14:05 - 23 تير 1393
کد خبر: ۹۴۸
دسته بندی: جامعه ، عمومی
خبرگزاری میزان: معاون آموزش و تحصیلات تکمیلی دانشگاه فرهنگیان گفت: مسئولان این دانشگاه به عنوان یکی از نمادهای بارز تحول بنیادین در آموزش و پرورش، اقدام به بازنگری برنامه‌های درسی کرده اند.

: سرپرست دانشگاه فرهنگیان با اشاره به لزوم گنجاندن واحدهای اختیاری در برنامه‌های درسی دانشگاه فرهنگیان برای انعطاف این برنامه‌ها و داشتن حق انتخاب بیشتر برای دانشجو معلمان، خواستار توجه به مبانی زیست شناختی و زیبا شناسی تربیت شد.

به گزارش ، محمود مهر محمدی در نشست خبری امروز  با اشاره به گستردگی طیف شایستگی‌های معلمی، تأکید کرد: در بازنگری برنامه‌های درسی این دانشگاه، باید به عمق و وسعت برنامه‌ها توجه ویژه‌ای شود.

وی با بیان اینکه نباید در تدوین برنامه‌های درسی عمق، فدای وسعت شود، خاطرنشان کرد: با منطقی درست و استفاده از خلاقیت، باید برنامه‌ای جامع تهیه شود تا معلمانی شایسته و متناسب با نیازهای آموزش و پرورش تربیت شوند.

مهرمحمدی کلیات برنامه درسی پیش بینی شده برای دانشگاه فرهنگیان را قابل قبول و مورد تأیید شورای برنامه ریزی دانشگاه دانست و تصریح کرد: این برنامه تا زمان تصویب در شورای دانشگاه، مورد بازبینی و اصلاح دوباره قرار خواهد گرفت.

 همچنین نعمت الله موسی پور، معاون آموزش و تحصیلات تکمیلی دانشگاه فرهنگیان نیز، طولانی بودن عمر برنامه‌های درسی این دانشگاه و تغییرات در عرصه علم و سیاست‌های کلان نظام اجتماعی را از عوامل لزوم بازنگری در برنامه‌های درسی برشمرد و افزود: دانشگاه فرهنگیان به عنوان یکی از نمادهای بارز تحول بنیادین در آموزش و پرورش، اقدام به بازنگری برنامه‌های درسی کرده است.

وی تبیینی از شایستگی‌های کلیدی و اساسی، شرح اهداف و پیامدها، اصول راهنمایی و طراحی برنامه‌های درسی، معرفی عناوین برنامه‌های درسی یا برنامه دروس به طور کلی، تعیین چارچوب و تنظیم برنامه‌ها و سر فصل‌ها را از جمله مطالب پیش‌نویس سند برنامه درسی تربیت معلم برشمرد و تصریح کرد: با ادراک درست و توجه به اسناد بالادستی، یعنی مبانی نظری تحول آموزش و پرورش و برنامه درسی ملی، امر بازنگری برنامه درسی را شروع کرده‌ایم.

معاون آموزش و تحصیلات تکمیلی دانشگاه فرهنگیان در ادامه به تبیین فرآیند تهیه و تصویب بازنگری در برنامه‌های درسی این دانشگاه پرداخت و افزود: بازنگری در هر رشته‌ای انجام و منجر به برنامه و سرفصل جدید آن رشته می‌شود و پس از بحث وتصویب آن در این شورا، به شورای برنامه ریزی عالی وزارت علوم عرضه و اگر آنجا به تصویب برسد، راهنمای عمل آموزش در دانشگاه فرهنگیان خواهد شد.

وی، با اشاره به تعریف تربیت در پیش نویس سند برنامه‌های درسی دانشگاه فرهنگیان، گفت: در این سند، عنوان شده معلمان ارکان اصلی در نظام تعلیم و تربیت هستند و آنان باید به طور حرفه‌ای تربیت و شایستگی حرفه‌ای آنان براساس مجموعه‌ای از شایستگی‌ها دنبال شود.

موسی پور ادامه داد: آن چه ما از شایستگی معلمان دنبال می کنیم، یک توان پیچیده و درهم تنیده‌ای، برای فعالیت موقعیتی معلم در شرایط تربیتی است.

معاون آموزش و تحصیلات تکمیلی دانشگاه فرهنگیان، با تبیین چهار شایستگی معطوف به دانش موضوعی، دانش تربیتی، عمل تربیتی موضوعی و دانش عمومی، تصریح کرد: اگر این چهار شایستگی تحقق پیدا کند، آن زمان شایستگی حرفه‌ای معلم محقق می شد.

وی در پایان افزود: شایستگی حرفه ای معلم فقط از کلاس درس حاصل نمی شود، بلکه آموزش‌های غیررسمی و خارج از کلاس درس هم در خدمت آموزش و برنامه قرار می‌گیرد.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *