پرونده ریحانه جباری در مرحله مصالحه است

13:53 - 14 مهر 1393
کد خبر: ۹۴۴۰
دسته بندی: حقوق و قضا ، عمومی
خبرگزاری میزان: حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای گفت: پرونده "ریحانه جباری" هم اکنون در مرحله مصالحه است و مطالبی که در برخی رسانه ها و فضای مجازی درباره اعمال فشار از جانب قوه قضاییه در این خصوص انتشار یافته، خلاف واقع می‌باشد.

: حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای گفت: پرونده "ریحانه جباری" هم اکنون در مرحله مصالحه است و مطالبی که در برخی رسانه ها و فضای مجازی درباره اعمال فشار از جانب قوه قضاییه در این خصوص انتشار یافته، خلاف واقع می‌باشد.

به گزارش معاون اول قوه قضاییه، در هفتادمین نشست خبری خود، ضمن تبریک اعیاد قربان و غدیر به سوال خبرنگاران پاسخ داد.
حجت الاسلام اژه ای در آغاز نشست در پاسخ به این پرسش که وضعیت پرونده ریحانه جباری که 7 سال پیش به جرم ارتکاب به قتل بازداشت شده و حکم قصاص وی در دیوان عالی کشور مورد تایید قرار گرفته است، اظهار کرد: ما بارها به این نکته اشاره کرده ایم که التزام به قانون به نفع همه است و  قصاص حق مسلم همه اولیای دم است که در اسلام بر آن تاکید شده است.

وی افزود: این حکم به قطعیت رسیده و در دیوان عالی کشور نیز مورد تایید قرار گرفته است؛ اما در صورتیکه اولیای دم رضایت دهند در فرصتی که تعیین شده حکم قصاص متوقف خواهد شد و چنانچه اولیای دم رضایت ندهند، حکم اجرا خواهد شد. ضمن اینکه در این پرونده برای چندمین بار وقت تعیین شده که از اولیای دم رضایت گرفته شود.

محسنی اژه ای در پاسخ به این سوال که مراجع تقلید نسبت به این پرونده و حکم قصاص نظراتی داشته اند، با رد این مساله اذعان کرد: مراجع تقلید مصداق پرونده را تعیین نمی کنند. این پرونده با حضور وکیل رسیدگی شده و با درخواست اولیای دم حکم قصاص تعیین شده است و تا زمان اعدام در هر مرحله که اولیای دم رضایت خود را اعلام کنند، این حکم متوقف خواهد شد.

وی با انتقاد از مطالب انتشار داده شده در برخی از رسانه ها و فضای مجازی تصریح کرد: متاسفانه در رسانه ها و فضای مجازی با این عنوان که از جانب ما فشاری وجود داشته، مطالبی مطرح شده است؛ این درحالی است که برخلاف مسائل منتشر شده، هم اکنون این پرونده در مرحله مصالحه است.

وی گفت: من در برخی از جلسات گذشته به آماری اشاره کردم در خصوص اینکه چه تعداد از پرونده های منتهی شده به قصاص با رضایت اولیای دم به بخشش متهم انجامیده است؛ در این پرونده نیز با تعیین وقت دیگری بر این مهم اهتمام ورزیدیم.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *