ایران طلایه‌دار پیشرفت‌های فضایی در خاورمیانه است

11:45 - 12 مهر 1393
کد خبر: ۹۲۷۰
دسته بندی: سیاست ، عمومی
خبرگزاری میزان: معاون حقوقی رئیس‌جمهور گفت: جمهوری اسلامی ایران در سالیان اخیر طلایه‌دار پیشرفت‌های فضایی در خاورمیانه است.

: معاون حقوقی رئیس‌جمهور گفت: جمهوری اسلامی ایران در سالیان اخیر طلایه‌دار پیشرفت‌های فضایی در خاورمیانه است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ، الهام امین‌زاده معاون حقوقی رئیس‌جمهور در آیین افتتاحیه هفته جهانی فضا که در پژوهشگاه فضایی برگزار شد اظهار کرد: در نقشه جامع علمی کشور، هوا و فضا اهمیت فراوانی دارد.

وی با اشاره به اینکه ایران در منطقه خاورمیانه طلایه‌دار پیشرفت‌های فضایی است افزود: باید قوانین ملی و نهادی مستقل و کارآمد فضایی در کشورمان پیش‌بینی شود تا جایگاه ایران در منطقه حفظ شود.

معاون حقوقی رئیس‌جمهوری تاکید کرد:اگر حاکمیت قانون را در هر عرصه‌ای از جمله فضا داشته باشیم، به تحقق آزادی، عدالت و برابری در عرصه بین‌المللی کمک  بسیاری خواهیم کرد.

امین‌زاده با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران در عرصه بین‌المللی می‌تواند حضور فعالانه‌ای داشته باشد تصریح کرد: تنظیم سندهای بین‌المللی در حوزه فضا باید منافع همه کشورها اعم از توسعه یافته و در حال توسعه در نظر گرفته شود.

وی افزود: در نقشه جامع علمی کشور، هوا و فضا از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و یکی از اهداف حوزه علم و فناوری کشور به شمار می‌رود.

امین‌زاده با اشاره به اینکه توجه به اصول حقوقی و مسایل سیاسی، امنیتی و اقتصادی بخش فضا در کنار پیشرفت‌های فنی و فناوری فضایی دارای اهمیت است گفت: امروز در کنار ظرفیت‌های صنعتی و تجاری که در عرصه فضا مطرح است باید هرچه زودتر به قانونمندی در عرصه فضا دست یابیم تا استفاده مطلوب برای همه نوع بشر فراهم باشد.

معاون حقوقی رئیس‌جمهور تاکید کرد: ایجاد قانون در حوزه فضا در شرایط فعلی در کشورمان ضرورت دارد زیرا حقوق فضا به قانونگذار و مجری برای تصمیم‌گیری صحیح کمک می‌کند.

امین‌زاد با اشاره به اینکه 15 کشور جهان در حوزه قانونگذاری داخلی و تدوین آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل ها در حوزه فضا گام‌هایی را برداشته‌اند خاطرنشان کرد: این توانمندی وجود دارد که آموزش حقوق فضا در عرصه منطقه‌ای توسط حقوقدانان ایرانی انجام شود.

امین زاده با بیان اینکه جایگاه فضا در برنامه ششم توسعه باید درنظر گرفته شود گفت: پیشنهاد می‌شود در قانون برنامه ششم توسعه، بخشی مجزا و شفاف و تبیین کننده برای حوزه فضا پیش‌بینی شود تا آینده حوزه فضا در کشورمان مشخص شود.

وی تاکیدکرد: همه فعالیت‎های علمی کشور را نمی‌توان با تکیه بر بخش دولتی انجام داد بنابراین بخش خصوصی باید در حوزه فضا حضور فعالی داشته باشد.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *