رشد معاملات شمش طلا در بورس

20:51 - 11 مهر 1393
کد خبر: ۹۲۵۶
دسته بندی: اقتصاد ، عمومی
خبرگزاری میزان: مدیر آمار و ارزیابی عملکرد بورس کالای ایران با اعلام این خبر که طی شش ماه نخست سالجاری، حجم و ارزش معاملات فرآورده های نفتی و پتروشیمی در بورس کالا افزایش یافته است، افزود: حجم معاملات شمش طلا و شمش روی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ترتیب از رشد 847 و 50 درصدی برخوردار شد.

: مدیر آمار و ارزیابی عملکرد بورس کالای ایران با اعلام این خبر که طی شش ماه نخست سالجاری، حجم و ارزش معاملات فرآورده های نفتی و پتروشیمی در بورس کالا افزایش یافته است، افزود: حجم معاملات شمش طلا و شمش روی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ترتیب از رشد 847 و 50 درصدی برخوردار شد.

به گزارش میزان، پژمان ساعت ساز مدیر آمار و ارزیابی عملکرد بورس کالای ایران با اعلام این خبر افزود: در این مدت تالار محصولات پتروشیمی شاهد معامله حدود 5.6 میلیون تن انواع کالا به ارزش بیش از 109 هزار میلیارد ریال در دو بخش داخلی و صادراتی بود که به لحاظ حجم و ارزش نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ترتیب با رشد 4 و 7 درصدی مواجه شده است.

وی افزود: در تالار فرآورده های نفت و پتروشیمی حدود 2.1 میلیون تن انواع قیر ، 1.1 میلیون تن انواع مواد پلیمری ، 1.1 میلیون تن وکیوم باتوم، 535 هزار تن انواع مواد شیمیایی و 531 هزار تن لوب کات توسط مشتریان خریداری شده است و از دیگر فرآورده های نفتی و پتروشیمی که در مدت مذکور معامله شد می توان به داد و ستد حدود 108 هزار تن گوگرد، 2 هزار و 110 تن گاز آرگون، 360 تن کالا در گروه روغن، 5 هزار و 680 تن سلاپس واکس و 4 هزار و 180 تن عایق رطوبتی اشاره کرد.

وی با بیان رشد معاملات وکیوم باتوم، گوگرد و لوب کات گفت: در این تالار حجم معاملات کالاهای فوق به ترتیب حدود 16، 29 و 73 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافت.

معاملات 100 هزار میلیارد کالا در تالار محصولات صنعتی و معدنی
ساعت ساز سپس با اشاره به معامله بیش از 6 میلیون تن انواع کالا در تالار محصولات صنعتی و معدنی در دو بخش داخلی و صادراتی گفت: در این مدت ارزش معاملات این تالار از مرز 100 هزار میلیارد ریال عبور کرد که نسبت به سال گذشته به لحاظ حجم و ارزش به ترتیب کاهش 13 و 14 درصدی را تجربه کرده است.

رشد معاملات شمش طلا در بورس
وی افزود: در این تالار بیش از 4.5 میلیون تن انواع محصولات فولادی، 1.2 میلیون تن سنگ آهن از طریق معاملات نقدی و سلف استاندارد، حدود 181 هزار تن انواع مس، 76 هزار تن انواع آلومینیوم،8 هزار و 700 تن کک متالوژی، 2 هزار و 720 تن سولفور مولیبدن،660 تن شمش روی، 181 تن شمش طلا و 66 تن کنسانتره فلزات گرانبها مورد معامله قرار گرفت. این در حالی است که حجم معاملات شمش طلا و شمش روی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ترتیب از رشد 847 و 50 درصدی برخوردار شد.

مدیر آمار و ارزیابی عملکرد بورس کالای ایران در ادامه گفت: طی شش ماه نخست امسال نزدیک به 20 هزار و 595 تن انواع محصولات کشاورزی شامل جو، زعفران، ذرت، شکر، کنجاله، گندم ،کنسانتره، برنج و دانه های روغنی به ارزش بیش از 307 میلیارد ریال در تالار محصولات کشاورزی بورس کالای ایران به فروش رسید که در مقایسه با سال قبل 14 درصد کاهش حجم و 35 درصد رشد ارزش معاملات را شاهد بود.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: در این مدت حجم معاملات در تالار صادراتی بورس کالا به حدود 2.2 میلیون تن و ارزش معاملات در این تالار به حدود 21 هزار میلیارد ریال بالغ شد.

ساعت ساز در پایان گفت: در مجموع طی شش ماه نخست سالجاری حدود 11.6 میلیون تن انواع کالا به ارزش بیش از 210 هزار میلیارد ریال توسط کارگزاران در بازار فیزیکی بورس کالای ایران مورد دادوستد قرار گرفت .


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *