مسئله برائت از مشرکین ریشه در قرآن داشته و سیره ائمه معصومین (ع) است

11:22 - 11 مهر 1393
کد خبر: ۹۲۲۹
دسته بندی: جامعه ، عمومی
خبرگزاری میزان: سرپرست حجاج ایرانی در مراسم برائت از مشرکین در صحرای عرفات گفت: مسئله برائت از مشرکین یک مسئله‌ای است که ریشه در قرآن، روایات، سنت و سیره پیامبر اسلام (ص) دارد و همچنین سیره ائمه معصومین (ع) است.

: سرپرست حجاج ایرانی در مراسم برائت از مشرکین در صحرای عرفات گفت: مسئله برائت از مشرکین یک مسئله‌ای است که ریشه در قرآن، روایات، سنت و سیره پیامبر اسلام (ص) دارد و همچنین سیره ائمه معصومین (ع) است.


به گزارش خبرنگار جامعه ، حجت‌الاسلام و المسلمین سیدعلی قاضی عسگر لحظاتی پیش در مراسم برائت از مشرکین که هم اکنون در صحرای عرفات در مکه مکرمه در حال برگزاری است گفت: از شما خواهران و برادران عزیز و گرامی و نمایندگان بیوت مراجع اعزام تقلید، جانبازان، خانواده‌های شهدا و ایثارگران و همه شما خوبان که به ندای رهبری لبیک گفته و در این مراسم باشکوه شرکت کرده‌اید صمیمانه تشکر می‌کنم.

وی ادامه داد: مسئله برائت از مشرکین مسئله‌ای است که ریشه در قرآن، روایات، سنت و سیره پیغمبر (ص) و همچنین روش ائمه معصومین دارد.

سرپرست حجاج ایرانی ادامه داد: وقتی به پیشینه آن در قرآن مراجعه می‌کنید می‌بینید حضرت نوح (ع) در زمان خود آن گونه که قرآن نقل می‌کند در مقابل اعمال مجرمانه مخالفین خود می‌فرماید من از اعمال مجرمانه شما بیزارم.

حجت‌الاسلام و المسلمین قاضی عسگر خاطرنشان کرد: همچنین حضرت نوح (ع) آنگونه که قرآن مطرح می‌کند در آن زمان خدا را شاهد می‌گیرد و می‌گویند از آنچه که شما به خدا شرک می‌ورزید بیزارم و در مورد حضرت ابراهیم (ع) قرآن می‌گوید ابراهیم خلیل (ع) برائت از مشرکان را مورد توجه قرار داده و به عنوان یک اصل از آن یاد کرده است.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت خاطرنشان کرد: از زبان رسول خدا (ص) در قرآن این چنین آمده است این برنامه در سنت نبوی وجود دارد و قرآن آن را برای ما بیان می‌کند. این دستور رسول خدا (ص) بود که آیات برائت برای مردم خوانده شود و پیامبر فرمودند آن را جز مردی از اهل بیت من برای مردم نخواهد خواند و به حضرت علی (ع) فرمان و مأموریت دادند تا آیات برائت را برای مردم بخوانند.

حجت‌الاسلام والمسلمین قاضی عسگر افزود: حضرت علی (ع) در محل جمره عقبه ایستاد و 13 آیه از سوره برائت را با صدای بلند قرائت فرمود بنابراین قرائت هم ریشه قرآنی دارد و هم در سنت ریشه دارد و سیره علوی است.

سرپرست حجاج ایرانی ادامه داد: بر اساس فرموده امام رضوان علیه برائت از مشرکین رکن سیاسی حج است و بارها مقام معظم رهبری نیز فرموده‌اند که حج بی‌برائت حج نیست بنابراین چون کعبه مرکز توحید و یکتاپرستی است و محور حریت و آزادگی و مرکز هدایت جهانیان است شایسته است برائت در این سرزمین صورت گیرد و ما بر این اساس گرد هم آمده‌ایم.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *