رونمایی از سامانه راکتی فلق و نخستین خودروی تاکتیکی سنگین کشور

11:10 - 10 مهر 1393
کد خبر: ۹۱۹۵
دسته بندی: سیاست ، دفاعی و مقاومت
خبرگزاری میزان: سامانه راکتی پرتاب کننده راکت فلق و نخستین خودروی تاکتیکی ۸ در ۸ ظفر با حضور وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در سازمان صنایع دفاع رونمایی شد.

: سامانه راکتی پرتاب کننده راکت فلق و نخستین خودروی تاکتیکی ۸ در ۸ ظفر با حضور وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در سازمان صنایع دفاع رونمایی شد.

به گزارش گروه سیاسی به نقل از اداره کل تبلیغات دفاعی وزارت دفاع،سردار سرتیپ پاسدار حسین دهقان در حاشیه مراسم رونمایی از این دستاوردهای مهم دفاعی، در جمع خبرنگاران گفت: سامانه راکتی فلق یکی از تسلیحات کارآمد رزم زمینی است که نقش موثری در تامین اجرای آتش سنگین با حجم بالا دارد.

وی افزود: این سامانه از قدرت مانور بالا، زمان استقرار و روانه سازی کوتاه، انجام عملیات ضربتی و توانایی جابجایی در مناطق صعب العبور برخورداراست .

وزیر دفاع، توانایی انهدام اهداف دشمن تا عمق 10 کیلومتری را یکی از ویژگی های منحصر به فرد این سامانه در مقایسه با سامانه های مشابه ذکر کرد و افزود: با استفاده از این سامانه دو منظوره، یگان های رزمی می توانند دو نوع راکت از نوع 240 و 333 م.م با نام راکت های فلق 1 و 2 را با حجم آتش سنگین ضد اهداف دشمن بکار گیرند.

وی در تشریح مزایای راکت انداز ظفر گفت: امکان بارگزاری راکت در سریع ترین زمان ممکن و با سهولت کافی از طریق جرثقیل خودبارگذار، موجب افزایش سرعت عمل در هنگام رزم و عملیات می شود و قابلیت این سامانه در حمل مهمات مورد نیاز نیز باعث کاهش نفرات خودروهای همراه می شود.

سردار دهقان، وجود جعبه های یکبار مصرف کامپوزیتی برای انبارداری، حمل و نقل و شلیک راکت ها را از دیگر مزایای این سامانه ذکر کرد و افزود: این ویژگی ضمن ایجاد چالاکی و چابکی باعث کاهش شدید وزن و زمان بکارگیری این سامانه می شود.

وزیر دفاع گفت: قدرت انفجار سرجنگی و شعاع مناسب ترکش راکت های فلق در کنار قابلیت تاکتیکی راکت انداز، امکان قدرتمندی برای رزم زمینی منطبق با تهدیدات روز را ایجاد می کند.

سردار دهقان همچنین در تشریح ویژگی های خودروی تاکتیکی سنگین ظفر 8 در 8 گفت: این خودرو قابلیت حمل انواع لانچر، موشک،رادار، راکت و پست های فرماندهی را دارد و با داشتن سیستم تعلیق مستقل و محورهای متحرک، قادر است در مناطق ذوعارضه و صعب العبور، بسیار قوی و نرم عمل کند و انتقال شتاب با سامانه مورد حمل را به حداقل برساند.

وزیر دفاع افزود: این خودرو به سیستم حفاظت جنگ های نوین مجهز است و با داشتن 4 محور محرک، دو محور فرمان پذیر، شعاع عملیاتی 800 کیلومتر و سیستم تعلیق مستقل، توانایی حمل 24 تن بار، عبور از شیب های تند طولی و عرضی، گودال های عریض، آب با عمق زیاد و موانع پله را دارد.

سردار دهقان تصریح کرد: با طراحی و ساخت این خودروهای تاکتیکی، وابستگی تحرک سامانه های سنگین به خارج از کشور قطع و این نیاز بسیار مهم و راهبردی، با امکانات داخل کشور تامین خواهد شد.

وزیر دفاع در پایان با قدردانی از تلاش و همت متخصصان سازمان صنایع دفاع در طراحی و تولید این محصولات مهم دفاعی گفت: این دستاوردهای گرانبها براساس تجارب ارزشمند دفاع مقدس و در پرتوفرهنگ، کار و مدیریت جهادی به منصه ظهور رسیده است و ضمن بی اثر کردن تحریم های دشمنان با بکارگیری آن در سازمان رزم نیروهای مسلح ، توان عملیاتی آنان به نحو مطلوبی افزایش می یابد.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *