سند ملی نوسازی بافت‌های فرسوده ابلاغ شد

17:02 - 09 مهر 1393
کد خبر: ۹۱۷۰
دسته بندی: سیاست ، عمومی
خبرگزاری میزان: سند ملی راهبردی احیای بهسازی، نوسازی و توانمند سازی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری برای راهبری و مدیریت یکپارچه ، ایجاد وحدت رویه و مشارکت عوامل مرتبط در سطح ملی و محلی توسط معاون اول رییس جمهور ابلاغ شد.

: سند ملی راهبردی احیای بهسازی، نوسازی و توانمند سازی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری برای راهبری و مدیریت یکپارچه ، ایجاد وحدت رویه و مشارکت عوامل مرتبط در سطح ملی و محلی توسط معاون اول رییس جمهور ابلاغ شد.

به گزارش گروه سیاسی ، هیأت وزیران در جلسه 16/6/1393 به پیشنهاد وزارتخانه‌های راه و شهرسازی و کشور، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری وشورای عالی استان‌‌ها و به استناد ماده 16 قانون حمایت از احیا، بهسازی ونوسازی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری سند ملی راهبردی نوسازی بافت‌های فرسوده را تعیین کرد.

بنابر این گزارش به منظور انجام تمهیدات لازم برای تحقق مفاد سند مذکور از طریق هماهنگی بین بخشی با رعایت قوانین و مقررات مربوط ستاد ملی بازآفرینی پایدار محدوده‌ها و محله‌های هدف برنامه‌های احیاء بهسازی و نوسازی که در تصویب نامه هیأت‌وزیران به اختصار "ستاد ملی" نامیده می‌شود به ریاست رییس جمهور و در غیاب وی وزیر راه و شهرسازی تشکیل می‌شود.

همچنین در این ستاد علاوه بر وزیر راه و شهرسازی وزرای صنعت، معدن و تجارت، نفت، اطلاعات، دادگستری، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، امور اقتصادی و دارایی، بهداشت، معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور و رؤسای سازمان های میراث فرهنگی، محیط زیست، صدا و سیما، ثبت اسناد و املاک، رییس کل بانک مرکزی، رییس شورای عالی استان‌‌ها، فرمانده نیروی انتظامی، و شهردار تهران به نمایندگی از شهرداری‌های کلانشهرها عضویت دارند.

بنابراین گزارش دبیرخانه ستاد ملی بازآفرینی پایدار محدوده‌ها و محله‌های هدف برنامه‌های احیاء، بهسازی و نوسازی در شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران وزارت راه و شهرسازی مستقر خواهد بود.

در این تصویب نامه آمده ‌است که ستاد‌های متناظر ستاد ملی در استانهای کشور برای تدوین، اولویت بندی، و تأیید طرح و برنامه‌های احیاء، بهسازی و نوسازی، ایجاد هماهنگی بین بخشی، نظارت بر اجرای مصوبات و وظایف بخش‌های مرتبط به ریاست استاندار و با عضویت شهردار مرکز استان به نمایندگی از شهرداری‌های شهرهای استان و به دبیری مدیر کل راه وشهرسازی استان تشکیل می‌شود.

لزوم برابری با سطح متوسط خدمات شهری

بنا بر بند سوم مصوبه هیأت وزیران و ابلاغ آن توسط معاون اول رییس جمهور، دستگاه‌های اجرایی موظفند پس از ابلاغ طرح‌های مصوب، برنامه‌ها و اقدامات اجرایی خود را در مناطق و بافت‌های اعلام شده به گونه‌ای ساماندهی کنند تا سطح متوسط خدمات در آن مناطق با متوسط سطح خدمات شهر تا پایان سال 1404 برابری کند.

همچنین در تبصره بند سوم مصوبه هیأت وزیران قید شده است: اعتبارات مورد نیاز به منظور اجرای برنامه‌های و طرح‌های احیاء، بهسازی و نوسازی محدوده‌ها و محله‌های هدف در بودجه سنواتی دستگاه‌های مربوط منظور و یا از محل ارائه خدمات به متقاضیان با رعایت قوانین و مقررات مربوط تامین می شود.

آیین نامه نحوه فعالیت ستاد ملی و ستاد استانی ظرف مدت سه ماه به پیشنهاد دبیرخانه ستاد ملی به تصویب ستاد ملی خواهد رسید و ستادهای استانی موظفند هر شش ماه گزارش عملکرد خود را به دبیرخانه ارائه نماید و ستاد ملی نیز سالانه عملکرد خودرا به هیأت وزیران ارائه کند.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *