رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

آغاز فروش املاک مازاد بانک‌ها در بورس تا پایان شهریور

12:51 - 23 تير 1393
کد خبر: ۹۱۶
دسته بندی: اقتصاد ، عمومی
خبرگزاری میزان: حدود دو هفته پیش در ستاد اقتصاد مقاومتی دولت در این زمینه بحث و بررسی هایی صورت گرفت و یکی از مصوبات این جلسه بوده است تا بانکها از طریق بورس کالا املاک مازاد یا اموال غیرمنقول خود را عرضه کنند.

: حدود دو هفته پیش در ستاد اقتصاد مقاومتی دولت در این زمینه بحث و بررسی هایی صورت گرفت و یکی از مصوبات این جلسه بوده است تا بانکها از طریق بورس کالا املاک مازاد یا اموال غیرمنقول خود را عرضه کنند.

به گزارش ، مدیرعامل بورس کالای ایران از آغاز فروش املاک مازاد بانک‌ها و اموال غیرمنقول آنها در بورس کالا تا پایان نیمه اول امسال خبر داد و گفت: پیشنهادمان در مورد عرضه نقدی سکه طلا در بورس کالا همچنان روی میز بانک مرکزی است.

حسین پناهیان در مورد برنامه های آتی بورس کالا برای فروش اموال مازاد بانک ها گفت: این موضوع در حال پیگیری است، حدود دو هفته پیش در ستاد اقتصاد مقاومتی دولت در این زمینه بحث و بررسی هایی صورت گرفت و یکی از مصوبات آن این بود که بانکها از طریق بورس کالا املاک مازاد یا اموال غیرمنقول خود را عرضه کنند.

مذاکره با بانک‌ها برای فروش اموال غیرمنقول
مدیرعامل بورس کالای ایران ادامه داد: این بورس پیگیری های خود را انجام می دهد تا بتواند به وعده خود مبنی بر عرضه املاک مازاد و اموال غیرمنقول بانکها در نیمه اول سال 93 محقق کند، بر این اساس با بانکها مذاکراتی را انجام داده ایم، به طوریکه با تمام بانکهایی که با بورس کالا در ارتباط بودند، وارد مذاکره شده ایم. همچنین با ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و بنیاد مستضعفان هم مذاکراتی صورت گرفته است. با این وجود هنوز حجم و ارزش این املاک و اموال برای عرضه در بورس کالا مشخص نشده است.

وی در مورد آخرین توافقاتی که با بانک مرکزی برای عرضه سکه نقدی در بورس کالا صورت گرفته است، عنوان کرد: هنوز به توافقی در این زمینه با بانک مرکزی نرسیده ایم و پیشنهاد بورس کالا همچنان روی میز این بانک است.

پناهیان در پاسخ به این پرسش که با توجه به اینکه در حال حاضر قیمت سکه در بازار آزاد روندی ثابت را طی می کند، آیا این شرایط برای آغاز عرضه نقدی سکه طلا در بورس کالا مناسب است؟ گفت: کارکرد بورس کالا به گونه ای تعریف شده است که نه تنها بانک مرکزی، بلکه برای کل فعالان بازار امکان معاملات فیزیکی و نقدی محصولات مختلف را فراهم می کند.

7 هزار میلیارد تومان حجم معاملات سکه آتی
وی حجم معاملات قراردادهای آتی سکه طلا در 3 ماهه گذشته در بورس کالا را 7 هزار میلیارد تومان اعلام و تصریح کرد: این امر مشخص می کند که قیمت سکه در این مدت آنچنان هم که به نظر می رسد ثابت نبوده است، زیرا هر چقدر نوسان پذیری یک دارایی بیشتر باشد، بر روی قرارداد آتی هم فعالیت بیشتری صورت می گیرد.

مدیرعامل بورس کالای ایران بیان کرد: با این وجود امکان عرضه نقدی سکه را از قبل فراهم کرده ایم و کماکان این پیشنهاد را به بانک مرکزی ارائه داده ایم که اگر بخواهد عرضه نقدی سکه را انجام دهد می تواند از این بازار استفاده نماید.

آزادسازی نرخ محصولات
وی در بخش دیگری از سخنان خود به آزادسازی نرخ محصولات پتروشیمی در بورس کالا اشاره کرد و گفت: یکی از مباحثی که مورد پیگیری قرار گرفته بود ایجاد تعادل بین بخش عرضه و تقاضا بود که با اصلاح فرمول قیمتی وزارت صنعت، عرضه های بیشتری نسبت به هفته های گذشته صورت گرفت اما کماکان این موضوع که عرضه و تقاضای متعادلی انجام شود، مورد پیگیری است.

پناهیان ادامه داد: شاهد این بحث این است که در هفته گذشته محصولات پلیمری امکان دامنه نوسان 5 تا 10 درصد قیمت بر روی برخی از محصولات را داشتند که با موزون شدن عرضه و تقاضا در تالار این قیمت به 1.3 درصد رسید که مشخص می کند قیمت ها به تعادل رسیده است اما ما همچنان افزایش بیشتر عرضه را دنبال می کنیم.

به گزارش سنا، وی با تاکید بر اینکه زمانی که عرضه و تقاضا متعادل است رسیدن قیمت به سقف بی معناست، افزود: هر چقد از سمت عرضه اطمینان بیشتری داشته باشیم راحت تر می توانیم دامنه نوسان را حذف کنیم و با اقدام اخیر یکسری از تقاضاهایی که ممکن بود با هدف تولید نباشد، حذف شد. البته بررسی ها نشان می دهد که این میزان زیاد نبوده و از 100 درصد تقاضا، 10 درصد کاهش یافته است.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *