بدهی 90 میلیارد تومانی دولت به تامین اجتماعی

13:28 - 11 تير 1393
کد خبر: ۹۱
نماینده سابق کارگران در شورای عالی تامین اجتماعی با بیان اینکه مبلغ بدهی تایید شده دولت به سازمان تامین اجتماعی 60 هزار میلیارد تومان است، گفت: البته رقم واقعی حدود 90 هزار میلیارد تومان است که رقم دقیق حسابرسی شده باید در فرآیندهای کارشناسی تعیین شود.
Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA MicrosoftInternetExplorer4

«علی دهقان کیا» در گفت­وگو با خبرنگار میزان اظهار داشت: اینکه دیوان عدالت اداری مصوبه هیات وزیران را به منظور واگذاری تعدادی از شرکت­های دولتی بابت رد دیون دولت به تامین اجتماعی ابطال کرده است، به سازمان تامین اجتماعی مربوط نیست و همچنین چگونگی پرداخت بدهی دولت برای تامین اجتماعی اهمیتی ندارد بلکه پرداخت بدهی مهم است که تا کنون به آن توجهی صورت نگرفته است.

مشاور کانون شوراهای اسلامی کار تهران گفت: در حال حاضر بیش از 38 میلیون نفر تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی است، اگر این روند عدم پرداخت بدهی از سوی دولت به سازمان تامین اجتماعی ادامه داشته باشد، در آینده­ای نزدیک این سازمان ورشکسته خواهد شد.

وی ادامه داد: با چنین وضعیتی سازمان تامین اجتماعی در پرداخت حقوق بازنشستگان با مشکلات جدی روبرو خواهد شد.

مشاور کانون شوراهای اسلامی کار تهران تصریح کرد: بر اساس مصوبه مجلس، دولت مکلف شد بدهی خود به این سازمان را پرداخت کند تا ارائه خدمات به کارگران و شهروندان تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی به نحو احسن انجام شود.

دهقان کیا با بیان اینکه سازمان تامین اجتماعی در دولت‌های مختلف به ویژه دولت نهم و دهم به حیات خلوت و قلک بزرگی برای نذر و بخشش و همچنین حیف و میل اعتبارات تبدیل شده است، افزود: دولت احمدی نژاد پذیرفت که 35 هزار میلیارد تومان به سازمان تامین اجتماعی بدهکار است اما رقم واقعی بیشتر از این است، امیدواریم دولت روحانی دغدغه پرداخت بدهی را داشته باشد.

کنتور بدهی دولت به تامین اجتماعی

عضو سابق شورای عالی تامین اجتماعی ادامه داد: در پایان هر دولت شاهد بدهی سنگین به دولت بعدی هستیم و این بدهی در هر دولت سنگین­تر می شود و همچنان کنتور بدهی دولت به تامین اجتماعی ادامه دارد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر سه درصد بیمه بیکاری از سوی تامین اجتماعی پرداخت می شود، اضافه کرد: دولت نیز موظف است سه درصد از این مبلغ را پرداخت کند.

عضو شوراهای اسلامی کار تهران تاکید کرد: مجلس با قوانین مصوبه خود، دولت را ملزم به اجرای آن کرده است اما شاهد هستیم دست دولت در جیب سازمان تامین اجتماعی است، سازمانی که صاحب آن کارگران و مردم هستند.

دهقان کیا گفت: اینکه دیوان عدالت اداری تصمیمی در خصوص ابطال واگذاری اتخاذ می‌کند، مسئولان متولی به سازمان تامین اجتماعی بگویند از چه محلی حق و حقوق کارگران و ارائه خدمات را پرداخت کند.

شکایت دولت برای ندادن بدهی اش به تامین اجتماعی

وی تصریح کرد: معاون راهبردی رئیس جمهور برای جلوگیری از واگذاری 36 هزار میلیارد تومان کارخانه دولتی به تامین اجتماعی شکایت کرده و این اقدام دولت دهم را غیر قانونی عنوان کرده است، به هر حال دولت باید بدهی خود را به تامین اجتماعی بدهد.

مشاور کانون شوراهای اسلامی کار تهران ادامه داد: اکنون 2.5 میلیون بازنشسته و 38 میلیون کارگر و شهروند تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی هستند، به دلیل کمبود اعتبار و بودجه ارائه خدمات این سازمان به افراد تحت پوشش خود کمرنگ شده است.

دهقان کیا تصریح کرد: فرانشیز، درصدی از هزینه‌های درمان است که بیماران بیمه‌شده باید بپردازند. درصد فرانشیز در بخش دولتی طرف قرارداد برای خدمات بستری 10 درصد و برای خدمات سرپایی مانند ویزیت سرپایی پزشکان، نسخ دارو، نسخ آزمایشگاه و رادیولوژی 30 درصد است که بر مبنای تعرفه مصوب هیأت دولت دریافت می‌شود، که در مراکز طرف قرارداد با این سازمان درصدها متفاوت است و تا 70 درصد نیز مشاهده شده است.

مفت فروشی دارایی های تامین اجتماعی

وی افزود: شستا به عنوان نهادی که مدیریت شرکت‌های تحت پوشش تامین اجتماعی را بر عهده دارد، مالک بیش از 200 کارخانه بزرگ است اما گاهی اوقات در واگذاری و فروش دارایی­های این شرکت رقم واقعی از سوی کارشناسان قیمت گذاری نمی‌شود، به عنوان مثال کارشناس دولتی ملکی را 12 میلیارد تومان قیمت­گذاری کرد در صورتی که با پیگیری­ها مشخص شد رقم واقعی 71 میلیارد تومان است که نمونه آن کارخانه شیر ملارد بود.

مدیرانی که تامین اجتماعی را سرقفلی خود می دانند

مشاور کانون شوراهای اسلامی کار تهران گفت: برخی از مدیران و مسئولان بخش های مختلف سازمان تامین اجتماعی احساس می کنند که مدیریت در این سازمان به صورت سرقفلی است و از سوی دیگر پول‌هایی در زمان مدیریت این افراد حیف و میل می شود.

دهقان کیا به بودجه خارج از شمول سازمان تامین اجتماعی در زمان مدیریت حسینعلی ضیائی اشاره کرد و گفت: در زمان وی، این بودجه 20 میلیارد تومان بود که در آن زمان اعتراض­های بسیاری به نحوه هزینه کرد این بودجه داشتیم اما هیچ فردی توجه نداشت. وی با بیان اینکه بدهی­های دولت به سازمان تامین اجتماعی هر روز سنگین­تر می شود، اضافه کرد: اگر دولت بدهی خود را به موقع پرداخت کند، سازمان تامین اجتماعی سربار دولت نخواهد بود.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *