مردم با حذف یارانه پردرآمدها همراهی می‌کنند/ مسایل اقتصادی، سیاسی نشود

12:29 - 23 تير 1393
کد خبر: ۹۰۴
دسته بندی: اقتصاد ، عمومی
خبرگزاری میزان: عضو کمیسیون انرژی مجلس درباره حذف یارانه پردرآمدها برای تامین منابع هدفمندی، ‌گفت: حذف یارانه پردرآمدها قانون است و قطعا مردم همراهی می کنند.

: عضو کمیسیون انرژی مجلس درباره حذف یارانه پردرآمدها برای تامین منابع هدفمندی، ‌گفت: حذف یارانه پردرآمدها قانون است و قطعا مردم همراهی می کنند.

به گزارش ، سید مسعود میرکاظمی،‌ درباره میزان صادرات نفت از ابتدای سال جاری و اینکه با توجه به مذاکرات ژنو بهبود یافته است یا خیر،‌ افزود: میزان صادرات نفت و میعانات نفتی درفروردین ماه سال جاری مناسب بوده و بر اساس برنامه پیش بینی شده محقق شده است.

نماینده تهران در مجلس با بیان اینکه طبق برنامه باید روزانه یک میلیون و 400 هزار بشکه نفت و میعانات نفتی صادر شود، ادامه داد: آمار حاکی از آن است که از ماه اردیبهشت سال جاری تاکنون به مرور میزان صادرات نفت و میعانات نفتی کاهش یافت به نحوی که در خرداد ماه 200 هزار بشکه در روزنسبت به فروردین ماه کاهش یافته است از این رو باید برای تامین هزینه های کشور تلاش بیشتری کرد.

وی با اشاره به اینکه دولت می گوید با افزایش تولید می توانیم مشکلات را حل کنیم،‌ گفت: سال گذشته شاهد رشد 35 درصدی هزینه های جاری کشوربودیم به نحوی که این عدد درپایان سال گذشته به حدود 119 هزار میلیارد تومان رسید واگربه همین نحو ادامه یابد هزینه های جاری حداقل امسال به بیش از 140 هزار میلیارد تومان خواهد رسید از این رو به درآمد نفتی مطمینی نیازاست.

عضو کمیسیون انرژی مجلس افزود: از آنجا که نفت و مالیات دو منبع اصلی تامین درآمدهای کشور هستند اگر کل درآمدهای نفتی صادرات یک میلیون و 400 هزار بشکه در روز به کشور بازگردد 75 هزار میلیارد تومان درآمد حاصل از نفت و میعانات نفتی است که به خزانه واریز می شود این بافرض آن است که مبلغی از درآمد حاصل از صادرات نفت به دلیل تحریم بلوکه نشود که این واقعیت ندارد چرا که درمذاکرات ژنو این موضوع حل نشده و تحریم نفتی همچنان باقی است و آمارها نشان می دهد که شدت نیز گرفته است.

میرکاظمی گفت: سال گذشته اگر عملکرد درآمد مالیاتی سال گذشته را 20 درصد رشد بدهیم حداکثر به 50 هزار میلیارد تومان در سال جاری می رسد که در شرایط رکود بسیار خوشبینانه است بنابراین مدیریت بر هزینه های جاری و کاهش آن امری ضروری برای دولت است نه اینکه مانند سال گذشته شاهد رشد 35 درصد در عملکرد هزینه های جاری کشور باشیم این با روحیه اقتصاد مقاومتی هم خوانی ندارد.

نماینده تهران در مجلس افزود: اگر روند کاهشی درآمدهای حاصل از صادرات نفت و میعانات نفتی متوقف نشود دولت با مشکل جدی روبروخواهد شد و احتمال اینکه برای پوشش هزینه ها مجددا برداشت از صندوق توسعه ملی انجام شود زیاد است.

وی با بیان اینکه نیاز به یک دقت و کارجهادی بیشتر است تا هم هزینه ها مدیریت و کاهش یابد وبخشی از منابع از داخل تامین شود، افزود: دولت باید مالیات را بهتر بتوانند مدیریت کند وکسانی که از پرداخت مالیات فرار می کنند شناسایی شده و با برقراری عدالت مالیاتی سهم مالیات در بودجه افزایش یابد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه بر اساس گزارش های رسیده منابع اندکی از ابتدای سال به پروژه های عمرانی اختصاص داده شده است، گفت: با واگذاری پروژه های عمرانی که دارای توجیه اقتصادی است به بخش های خصوصی باید ازتوقف در اجرای پروژه عمرانی جلوگیری کرد.

میرکاظمی با بیان اینکه با وضع موجود تامین بودجه جاری هم با مشکل روبروست و باید برای خروج از این فضا تلاش بیشتری شود،‌ گفت: روند کاهشی صادرات این علامت را به مسئولان می دهد که در راستای تحقق درآمدهای نفتی تلاش کنند یا به سمت راههای دیگر برای تامین سایر منابع بروند.

نماینده تهران در مجلس معتقد است که از محل طرح هدفمند سازی یارانه ها یا فروش سهام در بازار می توان درآمد کسب کرد.

وی با بیان اینکه درآمد حاصل از فروش سهام منابع قابل اعتماد نیستند، افزود: دولت می خواهد ازمحل اجرای طرح هدفمندی به مردم فشار وارد نکند ولی از طرف دیگر به دلیل کسری بی انضباطی مالی اتفاق می افتد و با افزایش پایه پولی در نتیجه تورم رخ می دهد ونهایتا مردم هزینه اش را پرداخت می کنند.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه تورم یعنی مالیات بر فقرا، گفت: دولت باید بر اساس واقعیت ها به سرعت به مشکلات رسیدگی کندو این را هم در نظر داشته باشد که مسایل اقتصادی را نباید پوپولیستی و سیاسی کرد چرا که مردم آسیب خواهند خورد.

به گزارش خانه ملت، نماینده تهران در مجلس درباره حذف یارانه پردرآمدها برای تامین منابع هدفمندی، ‌گفت: حذف یارانه پردرآمدها قانون است و قطعا مردم همراهی می کنند.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *