رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

دفاع مقدس حماسه عظیم تاریخی در کشور است

14:26 - 08 مهر 1393
کد خبر: ۹۰۰۷
دسته بندی: حقوق و قضا ، قضایی
خبرگزاری میزان: معاون راهبردی قوه قضائیه با بیان اینکه دفاع مقدس یک حماسه عظیم تاریخی در کشور است، عنوان کرد: این حماسه با هیچ حادثه دیگر غیر از انقلاب اسلامی قابل قیاس نیست.

: معاون راهبردی قوه قضائیه با بیان اینکه دفاع مقدس یک حماسه عظیم تاریخی در کشور است، عنوان کرد: این حماسه با هیچ حادثه دیگر غیر از انقلاب اسلامی قابل قیاس نیست.

 

به گزارش ، محمد باقر ذوالقدر در جمع مسئولان و کارکنان قوه قضائیه گفت: پس از گذشت 34 سال از دفاع مقدس بی تردید، بزرگداشت دفاع مقدس به تعبیر مقام معظم رهبری یکی از کارهایی است که می تواند انسان را به خداوند نزدیک کند.

وی با بیان اینکه دفاع مقدس حادثه ای عادی، ساده و مانند سایر حوادث نبود، اظهار کرد: دفاع مقدس یک حماسه عظیم تاریخی در این کشور بود که با هیچ حادثه دیگر غیر از انقلاب اسلامی قابل قیاس نیست.
معاون راهبردی قوه قضائیه با اشاره به اینکه هشت سال دفاع مقدس سرنوشت یک ملت، منطقه و تاریخ بشر را تغییر داد افزود: بزرگداشت این حماسه و تلاش برای حفاظت از دستاوردهای آن و پایبندی به ارزش های دفاع مقدس باید جزو اعمال عبادی قلمداد شود.

ذوالقدر گفت: کسانی در سال های اخیر با اندیشه های بیمار سعی کردند عنوان دفاع مقدس را زیر سوال برده و آن را جنگ بین دو کشور و دو ملت مسلمان عنوان کنند، اما در حقیقت 8 سال جنگ بین ایران و یک جهان توطئه و تهدید که در رأس آن استکبار قرار داشت، بود.

وی با اشاره به حمایت ها و کمک های مالی و نظامی کشورهای جهان به ارتش عراق در جنگ علیه ایران گفت: عدم توازن بین دو طرف جنگ در هیچ یک از جنگ های دنیا تاکنون دیده نشده است، در حقیقت هشت سال دفاع مقدس، جنگ بین قدرت ها و دولت ها با یک ملت بود.

ذوالقدر با اشاره به اینکه ایران آغازگر جنگ نبود، تصریح کرد: برخی جنگ ها به ظاهر چهره مردمی دارند مانند جنگ ویتنام، که مردم به نیابت از یک قدرت جهانی جنگیدند؛ در حالی که جنگ ایران با عراق ماهیتاً جنگ مردمی و انقلابی بود و ما برای دفاع از موجودیت، منافع و موقعیت خود جنگیدیم که این امر، پدیده ای جدید در معادلات جنگی دنیا بود.
معاون راهبردی قوه قضائیه گفت: نبود آمادگی همه جانبه جمهوری اسلامی ایران در این جنگ از دلایلی است که ایران در این جنگ دفاع کننده بوده است.

شعار حزب بعث در طول جنگ این بود که ما مدافع

دروازه های شرقی ملت عرب هستیم و از مرزهای اسلام در برابر هجوم فارس دفاع می کنیم، در حالی که جمهوری اسلامی ایران نه تنها برنامه و داعیه ای برای جنگ نداشت بلکه از لحاظ اقتصادی، سیاسی و نظامی آمادگی ورود به جنگ را هم نداشت؛ اما به رغم این شرایط و مسائل دفاع کرد و به پیروزی رسید.
وی در ادامه گفت: امام خمینی(ره) در پایان جنگ در بیانیه ای خطاب به علما و روحانیون دستاوردهای جنگ را در 17 مورد فهرست کردند که دو نکته مهم از بیانات امام (ره) به این حقیقت اشاره دارند که ما در جنگ انقلاب اسلامی را به جهان صادر کردیم و پایه های انقلاب را استوار کردیم.
امروز در جریان موج سوم انقلاب اسلامی قرار داریم
ذوالقدر با بیان اینکه امروز در جریان موج سوم انقلاب اسلامی قرار داریم اظهار کرد: موج اول انقلاب اسلامی در خود انقلاب واقع شده بود. انقلاب اسلامی ایران پس از پیروزی، دارای آثاری در خارج از کشور بود که واکنش ها و رفتار دشمن در مواجهه با این آثار مسائلی از قبیل ناامنی و حمله نظامی دشمن را در کشور ایجاد کرد.
معاون راهبردی قوه قضائیه افزود: کانون این حرکت انقلابی مردم ایران یک حرکت جهانی بود و جنگ اوج تلاش متوقف کردن، موج اول انقلاب اسلامی بود. نه تنها جنگ نتوانست از انقلاب اسلامی جلوگیری کند بلکه مقاومت ملت و نتیجه جنگ موجب شد تأثیر انقلاب اسلامی در جهان بیشتر شود.
وی با اشاره به موج دوم انقلاب در بعد از جنگ گفت: در موج دوم انقلاب اسلامی ایران ملت های مختلف جهان از کشور و ملت ما الهام گرفتند. اخراج رژیم صهیونیستی از لبنان، پیروزی فلسطین بر غزه و آنچه در کشورهایی مانند بوسنی هرزگوین واقع شد، از آثار موج دوم انقلاب ما بود.
ذوالقدر افزود: موج سوم انقلاب اسلامی از سال 2010 از تونس آغاز شد و رهبر معظم انقلاب اسلامی آن را "بیداری اسلامی" نام نهادند که تحت تأثیر انقلاب اسلامی ایران است. هر چند کسانی در داخل و خارج از کشور تلاش های بسیاری برای کتمان این موضوع انجام دادند تا حدی که برخی روشنفکران جهان عرب برای تن ندادن به این تأثیر، اسم این حرکت ها را بهار عربی گذاشتند.
وی اظهار داشت: در داخل کشور نیز کسانی از مقامات اجرایی کشور هرگز لفظ بیداری اسلامی را بکار نبردند و در بهترین حالت به آن بیداری انسانی گفتند.

بیداری اسلامی متأثر از انقلاب اسلامی است

 

معاون راهبردی قوه قضائیه با بیان اینکه انقلاب های منطقه، حرکتی اسلامی و با الهام از انقلاب اسلامی بود، گفت: شواهد بسیاری برای اثبات این معنا وجود دارد چرا که آنچه در شعارهای موج جدیدی که از تونس آغاز شد و به مراکش، مصر و لیبی و برخی کشورهای منطقه خاورمیانه منتهی شد، نشان می دهد این جریان اسلامی تحت تأثیر انقلاب اسلامی ایران بوده است که نیاز به استدلال ندارد.

وی از جمله مصادیقی که اذعان می دارد این جریان ها، اسلامی و نشأت گرفته از انقلاب اسلامی ایران است به استفاده از شعارها و نمادهای دینی و اسلامی، تجمع برای برگزاری نماز جماعت در مصر، تونس و لیبی، درخواست برای اجرای احکام و شریعت دینی، مخالفت با حکومت های خودکامه، ضدیت با ظلم و دیکتاتوری، مخالفت با آمریکا و شعارهای تند و توفنده علیه آمریکا، مخالفت با رژیم صهیونستی، حمایت از ملت فلسطین و طرفداری از جمهوری اسلامی ایران بصورت آشکار، طرفداری از امام خمینی (ره) و رهبری و استفاده از تصاویر آنها اشاره کرد.

معاون راهبردی قوه قضائیه با اشاره به نقاط قوت این جریان های اسلامی گفت: در این جریان ها مردم، گروه ها و عمدتاً جوان ها سهم داشتند و جریان های سیاسی کمتر دیده می شد. همچنین این حرکات به قدری توفنده و بی امان بودند که قدرت های دیکتاتوری را به زیر آورده و حکومت ها تغییر کردند.
وی افزود: این حرکات بی وقفه ادامه داشت تا اینکه هیئت های حاکمه و قدرت های خارجی از پیش بینی و درک ماهیت جریان بازماندند و غافل گیر شدند.

نبود رهبری بصیر و مجرب از نقاط ضعف جریان های اسلامی است

وی با اشاره به برخی نقاط ضعف این جریان های اسلامی، مهمترین ضعف را فقدان رهبری مسلط، بصیر و مجرب در هر یک از این نهضت ها عنوان کرد و گفت: این نهضت ها جریان هایی مردمی هستند که تجربه کافی در این خصوص نداشتند، لذا این موضوع باعث شد گروه های سیاسی از امواجی که مردم ایجاد کرده بودند سوء استفاده کنند.
ذوالقدر از دیگر نقاط ضعف این جریان های اسلامی به فقدان یک نظام فکری درست، مستحکم و متقن برای تداوم مبارزه، نبود انسجام و سازماندهی تشکیلاتی میان جریان و دیگر جریان های انقلابی هم زمان بین کشورهای منطقه اشاره کرد.

وی با بیان اینکه دشمن نمی توانست نسبت به این موج جدید ایجاد شده بی تفاوت باشد، گفت: دشمنان با قدری تأخیر توانستند شرایط را شناسایی و آن را مدیریت کنند که تا حدی هم موفق بودند. در برخی کشورها از روش سرکوب و مقابله قهرآمیز و نظامی مانند بحرین و لیبی استفاده شد و در برخی کشورها به بخشی از خواسته مردم تن دادند و تلاش کردند در مسیر نهضت انحراف ایجاد کنند که تا حدودی هم موفق بودند. در برخی کشورها نیز به ترکیبی از این دو راهبرد عمل شد.

وی افزود: در این جریان ها دشمن از یک راهبرد اساسی و همه جانبه استفاده کرد که بی تردید ناشی از تلاش فکری و برنامه ریزی اتاق فکر امریکا و غرب است. برای تغییر جهت موج سوم بیداری اسلامی و از کار انداختن آن صحنه جدیدی از منازعه ایجاد و زمان و مکان و شکل مبارزه را خود تعیین کردند. چرا که شعار این نهضت ها مبارزه با رژیم صهیونیستی و دفاع از ملت فلسطین و مقاومت بود لذا دشمن برای حفظ امنیت رژیم صهیونیستی تلاش کرد.

وی گفت: این طرح ناظر براین است که برای تخریب و سرکوب قدرت ملت های مسلمان با شعار بهار عربی سوریه را هدف قرار دادند و جهت مبارزات را به سمت دولت سوریه بردند. این طرح بسیار شیطانی و البته بسیار دقیق بود.

معاون راهبردی قوه قضائیه با بیان دلایل دشمن برای انتخاب کشور سوریه در این طرح اظهار کرد: با این طرح انقلاب جعلی، ساختگی و تقلبی در سوریه تحت عنوان بهار عربی به وجود آمد که این طرح یک طرح شیطانی جدید برای ایجاد انحراف اساسی در جریان بیداری اسلامی بود.

وی ادامه داد: این طرح موفق نشد هر چند موفقیت نسبی به دست آمد و با این طرح جهت مبارزه تغییر کرد.

معاون راهبردی قوه قضائیه با اشاره به چگونگی تشکیل گروه تروریستی داعش اظهار کرد: داعش مخفف دولت اسلامی عراق و شام است که در حال حاضر دارای 31 هزار نیرو است که 12 هزار نفر از این نیروها خارجی هستند و از کشورهای سوریه و عراق نمی باشند و 3 هزار نفر از نیروهای آن از کشورهای غربی و اروپایی می باشند.

وی با اشاره به درگیری ها و ناآرامی های اخیر در کشور عراق گفت: در این شرایط عراق به عنوان نقطه دوم حملات انتخاب شد که این انتخاب راهبردی بود که امریکا و غرب برای مواجه شدن با موج سوم بیداری اسلامی بکار بردند. در چنین شرایط سخت و پیچیده ای غزه توانست پیروز از صحنه خارج شود و یک شکست دیگر بر رژیم صهیونیستی تحمیل شد. امریکا و غرب تصور می کردند با توسعه این حرکت می توانند بغداد را تصرف کنند در حالی که در تحقق این هدف ناکام ماندند.

ذوالقدر ادامه داد: گام بعدی آنها به بهانه مبازره با گروه تروریستی داعش در عراق و سوریه طرحی است که از قبل برای حضور مجدد امریکا در منطقه تعیین شده است که بی تردید در آن موفق نخواهند بود.

جمهوری اسلامی ایران از مبارزه با تروریست حمایت می کند

معاون راهبردی قوه قضائیه با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران با امریکایی ها ائتلاف نخواهد کرد، گفت: امریکایی ها به بازگشت مجدد به عراق فکر نکنند چرا که امروز ملت عراق آگاه هستند و از طرف دیگر ساقط کردن رژیم سوریه فکری خام است که موفق نخواهند شد.
وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران از مبارزه با تروریست حمایت می کند و پیشتاز مبارزه با تروریست است. داعش و گروه هایی مانند داعش نماد بارز تروریسم در عصر ما هستند هر چند چهره اسلامی دارند.

وی با بیان اینکه داعش ترکیبی از اندیشه های بعثی و تکفیری و نیروهای آن نیز از طرفداران این دو اندیشه هستند و از اسلام به عنوان پوشش استفاده می کنند، تصریح کرد: ما به مبارزه ادامه خواهیم داد ولی در ائتلاف با امریکا شرک نخواهیم کرد چرا که دست امریکا به این جنایت آلوده است و داعش بازیچه دست و ساخته و پرداخته امریکاست.

ذوالقدر افزود: خط قرمز ایران تعرض آنها به مراکز مقدسه در عراق و تعرض به مرزهای ایران است. در صورتی که نیروهای داعش به مرزهای جمهوری اسلامی ایران نزدیک شوند، نیروهای نظامی ایران وارد صحنه خواهند شد.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *