رتبه نخست ایران در پرداخت یارانه انرژی

18:30 - 28 مهر 1394
کد خبر: ۸۹۸۷۲
دسته بندی: اقتصاد ، اقتصاد ایران
خبرگزاری میزان - مشاور وزیر نفت و رئیس هیئت مدیره شرکت بهینه سازی مصرف سوخت اظهار کرد: ایران هم اکنون جایگاه نخست را در زمینه پرداخت یارانه انرژی در دنیا دارد.
به گزارش ، محمدمهدی رحمتی، در نخستین کنگره نفت و نیرو با اشاره به روند افزایشی شدت مصرف انرژی در دهه های اخیر در کشور اظهار کرد: هم اکنون شدت مصرف انرژی برای تولید کالا در ایران ٧ تا ٨ برابر متوسط جهانی است.

وی افزود: با وجود آن که ایران از لحاظ نفت و گاز در جایگاه نخست دنیا است اما در زمینه مصرف انرژی در جایگاه یازدهم قرار دارد.

رئیس هیئت مدیره شرکت بهینه سازی مصرف سوخت بر ضرورت برنامه ریزی، سیاست گذاری و سرمایه گذاری در پروژه های انرژیهای نو تأکید و تصریح کرد: براساس مطالعات صورت گرفته، بازگشت سرمایه پروژه های انرژی نو در همه بخشها بویژه بخش ساختمان بسیار سریع است.

رحمتی با انتقاد از روشها و مکانیزمهای قیمتی کنونی انرژی در کشور یادآور شد: هم اکنون به دلیل نبود چهارچوب مشخص و سیاست قیمتی، مصرف انرژی رو به افزایش است.

وی برقی کردن چاههای آب کشاورزی، افزایش خطوط ریلی کشور، نوسازی ٦٥٠ هزار کامیون در ناوگان حمل و نقل کشور، جایگزینی ١٧ هزار اتوبوس شهری فرسوده دیزلی با اتوبوسهای گازسوز و ارتقای کارایی موتورخانه ٦٠٠ هزار واحد اداری و تجاری کشور را از جمله پروژه های بزرگ کشور در زمینه بهینه سازی مصرف سوخت و انرژی اعلام کرد.

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *