پارازیت‌ها احتمال سرطان‌‌زایی دارند

8:19 - 29 مهر 1394
کد خبر: ۸۹۷۵۸
خبرگزاری میزان- معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان این که در این ماه معاینه فنی خودروها به طور مکانیزه انجام می‌شود، گفت: طبق اعلام سازمان‌ بهداشت جهانی، پارازیت‌ها احتمال سرطان‌‌زایی دارند و برای مقابله با آن تلاش کنیم.

به گزارش خبرنگار اجتماعی میزان، سعید متصدی در نشست خبری که در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، با اشاره به دو رویکرد زیست‌محیطی در دنیا گفت: رویکرد اول که نتیجه مطلوب نداده است، کنترل آلودگی و جبران تخریب است و رویکرد دوم که باید به این سو حرکت کنیم، رویکرد مدیریت محیط زیست و جلوگیری از انتشار آلودگی است.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه ما باید رویکرد مدیریت پیشگیرانه را در دستور کار خود قرار دهیم، گفت: از فواید این رویکرد، صرفه‌جویی اقتصادی و عدم تولید آلودگی زیست‌محیطی است.

وی به هنجارهای متفاوت اجرای این رویکرد اشاره کرد و گفت: یکی از ابزارها استانداردسازی است که انسان را به سوی رویکرد کنترلی سوق می‌دهد اما ابزار ارزیابی اثرات توسعه، ابزار مناسب رویکرد پیشگیرانه است که با استفاده از آن، توسعه و محیط زیست با هم رشد می‌کنند.

متصدی با اشاره تعریف ارزیابی اثرات توسعه، گفت: ارزیابی اثرات توسعه جزئیات پروژه و مکان اجرای آن را از جهات تأثیرات مثبت و منفی بر محیط زیست بررسی می‌کند و اگر اثرات منفی داشت، قابلیت کاهش این اثرات را بررسی می‌کند و در این ارزیابی باید فرایند نظارتی و پایشی برای اجرای پروژه درنظر گرفته شود.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست، یکی از اشکالات این طرح را همکاری نکردن پیمانکاران و کارفرمایان بیان کرد و گفت: زمانی ارزیابی اثرات زیست‌محیطی برای یک پروژه انجام می‌شود که هیچ اتفاقی روی آن زمین رخ نداده است و اگر پروژه آغاز شود، دیگر نمی‌توان ارزیابی اثرات زیست‌محیطی را برای آن درنظر گرفت و وارد مقوله کنترل می‌شویم.

وی با بیان اینکه اگر پروژه‌ای گزارش ارزیابی درستی داشته باشد، دیگر شاهد آلودگی و تخریب محیط زیست نخواهیم بود، گفت: ارزیابی پروژه‌های توسعه‌ای که تاکنون انجام شده درست نبوده و تمام آن‌ها دستوری بوده است، مانند پروژه‌های سد گتوند علیا، سد شفارود و یا جاده میان‌گذر دریاچه ارومیه.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه پیشگیری در محیط زیست فقط با ارزیابی اثرات زیست‌محیطی رخ می‌دهد، گفت:‌ از سال 81 تا سال 92 تعداد 1500 پروژه مورد تأیید قرار گرفت که تقریباً تمام گزارش‌های ارزیابی این دوره دارای نقایص اساسی و علمی بود، فرایندی که گزارش‌های ارزیابی این طرح کاملاً غلط و اشتباه بود.

متصدی با اشاره به اینکه در سال 92 فرایند ارزیابی را به طورکلی تغییر دادیم، گفت: برای درگیر کردن جوامع محلی و اخذ نظر متخصصین، کمیته ارزیابی در تمام استان‌ها متشکل از نمایندگان مجلس، نمایندگان دانشگاه‌ها، 14 دستگاه اجرایی، نمایندگان شورای شهر و نمایندگان NGOها تشکیل شد که پس از بررسی، نتیجه را به ستاد ارزیابی و سپس به کمیته ماده 2 که ارزیابی نهایی را انجام می‌دهد فرستاده می‌شد.

وی با بیان اینکه کمیته‌ها چه در سطح استانی و چه در سطح ستادی کاملاً آزاد است و مردم می‌توانند در آن حضور پیدا کنند، افزود: از سال 92 تاکنون کمیته ستادی ارزیابی 133 جلسه را تشکیل داده‌اند، همچنین 250 جلسه کارگروه استانی تشکیل شده و کمیته ماده 2 نیز 114 پروژه را بررسی کرده که 23 پروژه توانستند تأیید ارزیابی را اخذ کنند.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: 10 سدی که از قبل تأیید شده بود، توسط وزارت نیرو به دلیل اشکال در ارزیابی متوقف شد و امروز کلیه گزارش‌هایی که مورد تأیید قرار می‌گیرند، مورد نظارت نیز قرار گرفته می‌شوند و اگر گزارش ارزیابی دقیقاً انجام نشود، ادامه پروژه متوقف می‌شود.

متصدی در خصوص سد شفارود گفت:اجرای پروژه سد شفارود امضا و تأیید سه وزیر در دولت گذشته دارد و برای آن اعتباراتی تخصیص داده شده، اما چون قرار بود 350 هکتار از جنگل‌ها از بین برود، ما دستور توقف آن را دادیم، بعد به 200 هکتار رسید که باز اجازه اجرای پروژه ندادیم و درنهایت قرار شد 95 هکتار از جنگل‌ها برای اجرای این پروژه تخریب شود.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: هم‌اکنون جاده‌های دسترسی و تونل‌های آن ساخته شده و 140 میلیارد تومان برای این سد هزینه شده است و ما برای تأمین آب شرب سه شهر در اطراف این سد با توقف کامل اجرای این پروژه مخالفیم.

وی بیان کرد: هم‌اکنون به دلیل عدم ارائه گزارش ارزیابی صحیح، این پروژه متوقف شده است و تا زمانی که گزارش ارزیابی انجام نشود، اجازه ادامه این پروژه را نمی‌دهیم.

وی در خصوص پروژه تونل سبزکوه گفت: قرار است وزارت نیرو تابلوی منابع و مصارف آب را بدهد و منتظریم تا گزارش ارزیابی این تونل ارائه شود. مجری و منابع وزارت نیرو درخواست داشتند تا دو ماه برای اصلاحات و ارائه گزارش ارزیابی، مهلت بدهیم و تأخیر در انجام این پروژه نیز به دلیل بررسی‌های سازمان حفاظت محیط زیست بود.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست درباره آلودگی رودخانه ارس توسط شرکت‌های صنعتی ارمنستان گفت: با رایزنی‌هایی که بین مقامات ایران و ارمنستان انجام شد، قرار است تا پایان سال 2016 از آلودگی که از ارمنستان وارد رود ارس و کشورمان می‌شود، جلوگیری صورت بگیرد.

متصدی درباره وارونگی هوا در فصل پاییز و آلودگی هوای کلان‌شهرها گفت: در دو سال گذشته فعالیت‌های خوبی در زمینه کاهش آلودگی هوا انجام شد که عبارت است از؛ توزیع بنزین و گازوئیل استاندارد در کلانشهرها، حذف بنزین پتروشیمی و استانداردسازی خودروها و قرار است در ماه جاری، سیستم معاینه فنی یکپارچه کشور راه‌اندازی شود.

وی ادامه داد: این سیستم یکپارچه به صورت مکانیزه انجام می‌شود و امکان تقلب و تخلف در آن بسیار کاهش می‌یابد.

وی افزود: همچنین از تاریخ اول مهرماه سال 95 قرار است تولید موتورسیکلت‌های کاربراتوری متوقف شود.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص فعالیت های دیگر در زمینه کاهش آلودگی هوا گفت: در سال 92 نیروگاه‌های ما 80 میلیون مترمکعب گاز مصرف کرده‌اند که در سال 93 این مقدار به 110 میلیون مترمکعب گاز رسید و امیدواریم امسال مصرف مازوت توسط نیروگاه‌ها زیر 5 درصد برسد.

وی با اشاره به افزایش روزهای سالم امسال به نسبت مدت مشابه سال گذشته گفت: طوفان‌های گرد و غباری ما نسبت به سال‌های گذشته بیشتر بود، اما آمار بیماری تنفسی در خوزستان نسبت به دو سال گذشته خیلی پایین‌تر آمد.

متصدی با اشاره به طرح LEZ گفت: این طرح به نام طرح منطقه کم‌انتشار مصوبه شورای ترافیک بود که جایگزین طرح زوج و فرد شود و خودروها در این طرح براساس استاندارد آلایندگی دسته‌بندی شده‌اند و این طرح در کشورهای دیگر اجرا شده و مفید بوده است.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه هم‌اکنون 106 پروژه در کشور از گذشته آغاز شده که گزارش ارزیابی اثرات زیست محیطی نداشته‌اند، گفت: برخی از این پروژه‌ها را دستور توقف داده‌ایم و برخی دیگر نیز صددرصد تمام شده است.

وی در مورد پارازیت‌ها گفت: طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی پارازیت‌ها احتمال سرطان‌زایی دارند و بنزن نیز قطعاً سرطان‌زا است و ما در تلاشیم تا آنها را پایش کنیم.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: هم‌اکنون پایش آلودگی هوا، پایش آلودگی صوتی، پایش آلودگی امواج و پایش پرتوهای یونزا نیاز مبرم کشور است که 186 ایستگاه پایش آلودگی هوا داریم، در تهران نیز شبکه پایش آلودگی صوتی و شبکه پایش امواج را در وزارت ارتباطات داریم که از آنها استفاده می‌کنیم.

وی در خصوص حوزه غرب کارون گفت: این حوزه گزارش ارزیابی تأیید شده دارد و هورالعظیم که برای اکتشاف خشک شده بود، بخشی از آن آبگیری شده است، اما خوزستان هم‌اکنون با مشکل کم‌آبی جدی روبه‌رو است و امسال نسبت به سال گذشته در خوزستان 45 درصد کاهش باران داشتیم.
ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *