رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

بعد از آمریکا اکنون داعش به یغمای آثار فرهنگی عراق می پردازد

12:31 - 08 مهر 1393
کد خبر: ۸۹۷۲
دسته بندی: فرهنگی ، عمومی
خبرگزاری میزان: با تهاجم ارتش آمریکا به عراق درسال 2003 میلادی ، بخش عمده ای از آثار فرهنگی و تاریخی عراق طعمه قرار گرفت.

: با تهاجم ارتش آمریکا به عراق درسال 2003 میلادی ، بخش عمده ای از آثار فرهنگی و تاریخی عراق طعمه قرار گرفت.

به گزارش به نقل از "رادیو فرانس انترناسیونال" اینک گروه تروریستی داعش – دست پرورده غرب- نیز علاوه برکشتار افراد غیر نظامی و بیگناه عراقی، تلاش زیادی را بکارگرفته تا آثار فرهنگی و تاریخی این کشور را تخریب کرده و یا به غارت ببرد.

بنابر این گزارش، آثار فرهنگی مذهبی و باستانی عراق به طور سیستماتیک توسط این گروه تروریستی تخریب و منهدم شده است.

اما سوال اینجاست که چگونه باید با این جنگ آثارباستانی توسط تروریست ها در عراق مقابله شود ؟ این موضوع در جریان نشست دیروز دوشنبه سازمان علمی – فرهنگی ( یونسکو) در پاریس مورد بررسی قرار گرفت.

مقامات یونسکو در جریان این نشست از جامعه جهانی خواستند برای حراست از آثارفرهنگی و اماکن تاریخی عراق دست به اقدامات جدی بزنند.

یکی از راه های حراست از این آثار و اماکن فرهنگی و باستانی عراق این است که این مناطق غیر قابل دسترستی برای ستیزه جویان داعش باشد و دیگر اینکه یک گروه از کارشناسان سازمان ملل و محلی در همکاری تنگاتنگ با یکدیگر و نیروهای ارتش عراق این مناطق و اماکن را بدرستی مورد بازدید قرارداده تا حراست از آن هرچه زودتر انجام گیرد.

" فیلیپ لایوت" نماینده فرانسه در یونسکو گفت: می توانیم بخوبی از داده های ماهواره ای که تصاویر دقیق از وضعیت موجود این اماکن به ما می دهد تهیه کنیم و برای ارزیابی میزان تخریب آنها، با تصاویر چند سال پیش مقایسه کنیم. در چنین شرایطی هم میزان خسارات وارد مشخص می شود و هم زمینه برای نوع عملیات حراست از این اماکن.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *