صادرات در سال جاری کاهش داشته است/ رتبه جهانی 51 ایران از لحاظ صادرات

10:57 - 28 مهر 1394
کد خبر: ۸۹۶۵۹
دسته بندی: اقتصاد ، صمت و کشاورزی
خبرگزاری میزان – وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه رتبه جهانی ایران از لحاظ صادرات کالا 51 است، گفت: صادرات در 6 ماه نخست سال جاری با کاهش روبرو بوده است.
صادرات در سال جاری کاهش داشته است/ رتبه جهانی 51 ایران از لحاظ صادراتبه گزارش خبرنگار اقتصادی میزان، محمدرضا نعمت زاده صبح امروز ( سه شنبه) در همایش روز ملی صادرات که در سالن اجلاس سران برگزار شد، اظهار کرد:

وی ادامه داد: امروز بحث صادرات یک انتخاب برای ملت ما نیست بلکه الزام است تا جایگاه کشور را در جهان حفظ کنیم و بتوانیم برای جوانان اشتغال لازم را فراهم کنیم و رونق اقتصادی را که هشت درصد برای 5 ساله محقق کنیم.

نعمت زاده تصریح کرد: در سال 93 شاهد رشد 20 درصد صادرات غیرنفتی بودیم که نتیجه تلاش همه بود، صادرکننده ما واقعا ایثار و جهاد کردند و در شرایط تحریم توانستند چراغ صادرات و تولید را روشن نگه دارند.

صادرات در سال جاری کاهش داشته است
وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: در 6 ماه نخست سال جاری کاهش صادرات داشتیم که ناشی از شرایط عمومی کشور به دلیل بلاتکلیفی ها در وضعیت برجام و ناامنی ها در بازار هدف ما بود که امیدواریم در نیمه دوم سال با فراهم شدن شرایط برای صادرکننده بتوانیم رشد مثبت را دنبال کنیم.

رتبه جهانی 51 ایران از لحاظ صادرات کالا
وی گفت: صادرات کشور ما در 2014 حدود 0.34 درصد کل جهانی بوده و از لحاظ رتبه در بین کشورهای مختلف جهان 51 در بخش کالا و در بخش خدمات رتبه 60 را داشتیم.

نعمت زاده افزود: باید به رقم 190 میلیارد دلار در سال 1404 صادرات برسیم یعنی باید صادرات را بیش از 3 برابر دنبال کنیم، صادرات غیرنفتی در سال گذشته حدود سرانه 800 دلار بود که امیدواریم در سال 1404 به 2 هزار دلار برسد و اگر نتوانیم به هدف برسیم نتوانستیم به جایگاه اصلی دست پیدا کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: سپرده گذاری صندوق توسعه ملی در بانک های عامل جهت ارائه تسهیلات اخیرا دنبال شده است.

وی با تاکید بر اینکه باید باید از توانمندی داخلی استفاده کنیم، اضافه کرد: اگر خواهان جهش در حوزه صادرات هستیم، امکانات موجود کفایت نمی کند بنابراین باید سرمایه گذاری در دستور کار باشد.

حمایت از واحدهای بزرگ برای افزایش صادرات
نعمت زاده گفت: ایجاد و حمایت از شرکت های بزرگ مقیاس برای تقویت صادرات نیز از دیگر مواردی است که باید در دستور کار باشد زیرا اکثر فعالیت و حمایت های ما از واحدهای خرد و کوچک است.

وی تاکید کرد: باید شرکت های سالم و خوش نام و برند را حمایت کنیم تا شاهد افزایش صادرات در کشور باشیم و به عنوان وزارت خانه حتما این سیاست ها را حمایت و دنبال می کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: دانش ما در بسیاری از بخش ها خوب نیست بنابراین باید از تجربه شرکت های خارجی استفاده کنیم. هیچ اشکالی ندارد از افرادی که با تجربه هستند در پیشرفت و توسعه کشور استفاده کنیم.

نعمت زاده با تاکید بر اینکه به روز کردن سیستم و فرآیند تولید باید با جدیت در دستور کار باشد، اضافه کرد: بازایابی و تبلیغات از دیگر موضوعات مهم است زیرا متاسفانه امروزه برای فرش دستبافت حتی نمی توانیم در کشورهای خارجی تبلیغ کنیم.

وی گفت: در هفته جاری با کمک دولت 200 میلیون دلار به سرمایه صندوق تزریق کردیم تا حمایت بیشتری از سرمایه گذاران و صادرکننده ها داشته باشد.

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *