ابلاغ آیین‌نامه قانون حمایت خانواده به دادگاه ها پس از امضای رئیس قوه قضائیه

11:34 - 08 مهر 1393
کد خبر: ۸۹۵۸
دسته بندی: حقوق و قضا ، عمومی
خبرگزاری میزان: آیین نامه قانون حمایت خانواده از سوی وزارت دادگستری تدوین و برای امضا به رئیس محترم قوه قضائیه ارسال شده است.


: آیین نامه قانون حمایت خانواده از سوی وزارت دادگستری تدوین و برای امضا به رئیس محترم قوه قضائیه ارسال شده است.

مشاور امور زنان و خانواده وزیر دادگستری با اعلام این خبر به خبرنگار میزان گفت: در متن قانون حمایت از خانواده مصوب سال 1392، اجرای مواد مختلفی موکول به تصویب آیین‌نامه‌‌های اجرایی شده است و تدوین این آیین نامه نیز به وزارت دادگستری واگذار شد.

پوران ولویون افزود: در همین راستا وزارت دادگستری‌ آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت خانواده را تدوین کرد و اکنون برای امضا به حضور رئیس قوه قضائیه ارسال شده و در فرصتی نزدیک امضا خواهد شد.

وی تصریح کرد: رئیس محترم قوه قضائیه این آیین‌نامه را به قضات دیوان عالی کشور و همین‌طور چند تیم کارشناسی ارسال کرده‌اند تا بررسی بیشتری روی آن صورت بگیرد و اگر اشکالات حقوقی دارد، رفع گردد.

مشاور امور زنان و خانواده وزیر دادگستری خاطرنشان کرد: این آیین نامه پس از امضای ریاست محترم قوه قضائیه برای اجرا به دادگاه های خانواده ابلاغ می‌شود.

به گزارش میزان، تیرماه سال 1386 لایحه حمایت خانواده به پیشنهاد قوه قضاییه در جلسه هیات دولت تصویب و به مجلس ارسال شد. این لایحه پس از فراز و فرود‌های بسیار و تغییرات دایمی سرانجام در سال 1390 در مجلس شورای اسلامی با 50 ماده مورد بررسی وتصویب قرار گرفت و اسفند ماه همان سال برای تایید نهایی به شورای نگهبان ارسال شد که مورد قبول شورای نگهبان واقع نشد و این شورا ایراداتی به آن وارد دانست. بالاخره اسفندماه سال 91 این قانون با50 ماده به تایید شورای نگهبان رسید و در 22 فروردین سال 92 از سوی رئیس جمهور برای اجرا به دستگاه ها ابلاغ و از 7 اردیبهشت ماه همان سال در محاکم قضایی لازم الاجرا شد.

در این قانون به پیشنهاد قوه قضائیه نوآوری های زیادی چون به رسمیت شناخته شدن نهاد نامزدی، ساماندهی ازدواج موقت، راه اندازی مراکز مشاوره در کنار دادگاه خانواده و استفاده از قاضی مشاور زن وجود دارد.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *