وحدت رویه مقامات ایرانی در برخورد با تروریسم/ اذعان غرب به‌گسترش نفوذایران‌درخاورمیانه

11:28 - 08 مهر 1393
کد خبر: ۸۹۵۳
دسته بندی: سیاست
خبرگزاری میزان: «طناب دار داعش در دست مقامات ایرانی» چند صباحی است که تیتر اول رسانه های خارجی است، این در حالی است که به رغم اذعان کشورهای غربی و بویژه آمریکا درباره نقش مهم جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با گروهک های تروریستی از جمله داعش؛ ایران حاضر به حضور در ائتلاف بین المللی برخی کشورهای غربی علیه داعش نشد و ...

: «طناب دار داعش در دست مقامات ایرانی» چند صباحی است که تیتر اول رسانه های خارجی است، این در حالی است که به رغم اذعان کشورهای غربی و بویژه آمریکا درباره نقش مهم جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با گروهک های تروریستی از جمله داعش؛ ایران حاضر به حضور در ائتلاف بین المللی برخی کشورهای غربی علیه داعش نشد و مهمترین دلیلی هم که برای این کار از سوی مقامات ارشد کشورمان عنوان شد،«این بود که این کشورها خود بوجود آورنده داعش هستند و حال که منافع خود را از طریق این گروهک تروریستی مورد تهدید می بینند، تلاش دارند جنگ زرگری را برای مبارزه با داعش به راه بیاندازند» حال آنکه غرب باید بداند تروریسم با تشکیل ائتلاف و بمباران از بین نمی رود.

 به گزارش خبرنگار سیاسی میزان، پس از غالب شدن گفتمان مقاومت در منطقه با حمایت جمهوری اسلامی ایران و شکست غربی ها در پیگیری اهداف‌شان در خاورمیانه، بحث های بسیاری در خصوص همکاری احتمالی ایران و آمریکا برای مقابله با داعش مطرح شد، که عمدتا رسانه های غربی به آن دامن می زدند و تلاش داشتند تا افکار عمومی را به سمتی سوق دهند که نگاه همکاری ایران با آمریکا و ائتلاف ضد داعش در جهان نهادینه شود، اما این نقشه غرب و بویژه آمریکایی ها با اظهارات هوشمندانه رهبر معظم انقلاب و رو کردن ماهیت این ائتلاف از سوی ایشان، با شکست مواجه شد. نگاهی کوتاه به مواضع رسمی مقامات کشورمان حاکی از عدم تمایل برای همکاری با مقام های غربی و هم پیمانان آمریکایی ها در منطقه بویژه در ائتلاف ساختگی علیه داعش که اهداف دیگری را دنبال می کند، دارد.

این در حالی است که مقام معظم رهبری نیز طی بیاناتی درباره همکاری ایران و آمریکا در مبارزه با داعش که رسانه های آمریکایی به آن دامن زده شده بود، فرموده‌اند: « ایران با درخواست آمریکا برای همکاری با این کشور علیه نیروهای داعش در عراق و سوریه مخالفت کرده است. آمریکا از همان ابتدا توسط سفیرش در عراق خواستار همکاری ایران برای مقابله با داعش شد، اما من با آن مخالفت کردم چون آن‌ها دست‌های آلوده‌ای دارند.»

همچنین یک شبکه خبری آمریکایی در همین خصوص عنوان می کند که رهبر معظم انقلاب در مورد مسائل مربوط به کشور آخرین حرف را می‌زنند، این رسانه در ادامه می نویسد: « رهبر ایران می‌گوید که وزیر امور خارجه آمریکا به طور شخصی از محمد جواد ظریف، همتای ایرانی‌اش درخواست همکاری کرده که با مخالفت روبه‌رو شده است.» همه اینها علاقه مندی آمریکایی ها با جمهوری اسلامی برای مبارزه با تروریسم در منطقه را نشان می دهد، اما از آنجائیکه ایران تاکنون صداقتی در طرف غربی و بویژه آمریکایی ها در مبارزه با مقوله تروریسم و همکاری های مشترک ندیده است و از طرفی معتقد است که گروهک های تروریستی از جمله داعش از سوی آمریکایی ها ساپورت نظامی و مالی می شوند، به طور صریح با درخواست همکاری آمریکایی ها مخالفت کرده است.

در مقوله مبارزه با تروریست های تکفیری در جمهوری اسلامی ایران یک وحدت رویه روشن در بین مسئولان اجرایی، مقامات دیپلماتیک و فرماندهان ارشد نظامی وجود دارد، از همین رو سردار حسین سلامی، جانشین فرمانده کل سپاه درباره اقدامات داعش در عراق و احتمال تهدید جمهوری اسلامی از سوی این گروهک تروریستی گفته است: «نگران هیچ تهدیدی علیه ایران نیستیم» این موضوع و عدم ابراز نگرانی فرماندهان ارشد نظامی از تهدید احتمالی داعش، بیانگر این است که کشور در آمادگی کامل برای رویارویی با هر دشمنی است. سردار سلامی در این خصوص تاکید می کند: البته قدرت دفاعی ما متکی به سیستم‌های دفاعی و بازدارنده است، ضمن اینکه سپاه پاسداران در سال‌های اخیر به خوبی توانسته است نیازهای خود را شناسایی و در راستای رفع آنها حرکت کند.

واکنش فرمانده کل سپاه به ائتلاف ضد داعش

اما واکنش سرلشکر محمد علی جعفری، فرمانده کل سپاه دباره ائتلاف ضد داعش نیز به نظر تحلیل گران سیاسی جهان بسیار حائزاهمیت بود، زیرا بسیاری از رسانه های داخلی و خارجی این مصاحبه را سر تیتر خبری خود قراردادند. سرلشکر جعفری نظرات خود را باعنایت به فرمایشات قاطع و محکم رهبر معظم انقلاب درباره ایئ ائتلاف اینگونه بیان کرد: «این حرکت آمریکایی‌ها به یک شو شبیه است؛ چرا که همه می‌دانند که با حمایت و پشتیبانی‌ خود آنها و اسرائیلی‌ها این تشکیلات و گروهک‌ها درست شده‌اند تا مردم مسلمان به جان هم بیفتند و مانع داخلی در کشورها برای پیشرفت و توسعه انقلاب اسلامی شکل گیرد.» سرلشکر جعفری در عین حال تاکید کرد: «سپاه در کنار ارتش جمهوری اسلامی ایران یک توان بسیار گسترده و واقعی را برای دفاع در برابر تهدیدات خارجی فراهم کرده است و پس از جنگ تاکنون که زمانی زیادی از آن می‌گذرد، دشمنان قصد تهدید جمهوری اسلامی را داشتند، ولی به دلیل آمادگی نظامی و دفاعی در مجموع کشور آنها از اقدام خود منصرف شدند و در واقع قدرت یک اثر بازدارندگی ایجاد کرده است.»

بررسی نقش مهم سردار ایرانی در منطقه از سوی رسانه‌های خارجی

روزنامه وال استریت ژورنال در مطلبی به تقابل اطلاعاتی ایران و آمریکا در منطقه و نقش سرلشگر قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در این تقابل اشاره می کند و به نقل از حسین موسویان، مذاکره کننده ارشد هسته ای سابق ایران می نویسد: حاج قاسم تمایل دارد تا در صورتی که همکاری با غرب به نفع منافع ملی کشور تمام شود، همکاری کند.

این روزنامه می نویسد: در دود و آتشِ رابطه سیاسی بین آمریکا و ایران، سردار قاسم سلیمانی بعنوان طراح اطلاعاتی ایران و گرداننده تلاش های جمهوری اسلامی برای افزایش و گسترش نفوذ این کشور در خارج و خاورمیانه ظاهر می شود. او طراح اصلی اطلاعات ایران است و تمامی تحرکات آمریکا در منطقه را زیر نظر دارد و با آن مقابله می‌کند.

این روزنامه در ادامه بر اساس اهداف تحریک برانگیز غرب در قبال موضوع سوریه می نویسد: درحالی که درک دقیق شیوه کار در سیستم داخلی ماشین سیاست ایران بسیار سخت است، نقش سردار حاج قاسم سلیمانی در سوریه در آخرین برآوردها این است که وی در میان مهمترین شخصیت هایی است که سیاست ایران در این کشور را هدایت می کنند.

شبکه دولتی انگلیس نیز گزارش داد که استراتژی‌های فرمانده سپاه قدس ایران، دولت سوریه را به پیروزی رساند و او می‌تواند نقش مشابهی را در عراق و در مقابل گروه‌های شورشی مسلح ایفا کند.

بی‌بی‌سی در این گزارش اعلام کرد: تا چند سال پیش یافتن تصویری از سردار قاسم سلیمانی تقریباً غیرممکن بود. حالا شبکه‌های تلویزیونی ایران مستندهایی درباره او نشان می‌دهند و تصویرش روی صفحه اول روزنامه‌های زیادی است. برای سردار قاسم سلیمانی زمان آن رسیده تا آنچه را طی ده‌ها سال به‌عنوان فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران کاشته، درو کند.

بی‌بی‌سی در عین حال مدعی شد که گزارش شده سردار سلیمانی در حال حاضر در بغداد بسر می‌برد تا جلوی پیشروی نیروهای داعش را بگیرد. سردار سلیمانی پیش از این رودرروی گروه‌های مسلح بوده، اما در سوریه، در همسایگی عراق.

ترس صهیونست ها از سرادار رشید ایرانی


در این روزهایی که عراق و سوریه درگیر صحنه های جنایتی است که بازی صهیونیست ها و آمریکایی هاست و یک گروهک همراه با افکار اسلام ستیزی با عنوان داعش را به جان مردم عراق و سوریه انداخته اند تا باز هم به برای تسلط بر منافع جدید عراق دست بزنند و مردم این کشور را نسل کشی کنند و به اسم اسلام در دنیا اسلام هراسی کنند، باز هم حضور حاج قاسم سلیمانی مطرح می شود که به کمک مردم و دولت عراق رفته است .

این امر بدیهی است که مقام های غربی و سران پلید صهیونیست و آمریکایی در عین دشمنی او را ژنرال می‌نامند و او فرمانده یک نیروی نظامی است و امریکایی‌ها دوست دارند قبل از هر چیز او یک عنصر صرف نظامی به نظر برسد که بوی از دیپلماسی ندارد فقط با عملیات‌های نظامی به اهدافش دست می‌یابد، اما خود نیز نمی‌توانند معترف نباشند که او، بی‌آنکه وارد عرصه جنگ و عملیات های نظامی شود، از بعد فرهنگی ،سیاسی به موفقیت ایدئولوژیک دست می‌یابد، اتفاقی که او با تکیه بر ویژگی‌های اخلاقی‌اش و تکیه بر اصول انقلاب اسلامی که منشأ منش رفتاری او نیز هست، رقم می‌زند.

بنابر این گزارش، سردار قاسم سلیمانی فرمانده شاخه قدس سپاه در نامه خود به شاخه‌های نظامی همه سازمان‌های مسلح فعال در غزه نوشته است: لحظه‌ای از حمایت و پشتیبانی از ملت فلسطین دست نخواهد کشید و در این مسیر تردیدی به دل راه نخواهد داد.

فرمانده سپاه قدس در پیام خود آورده است؛ همه جهان باید بداند که خلع سلاح مقاومت رویایی باطل و یک توهم دست نیافتنی و یک خواب آشفته است که هرگز جامه تحقق نخواهد پوشید. خلع سلاح مقاومت رویایی گزاف است که دفن خواهد شد.

رادیو رژیم صهیونیستی در ادامه این مطلب می‌نویسد: سردار قاسم سلیمانی که از نفوذی خاص در منطقه برخوردار است، از مسلمانان جهان خواسته است،به جای جنگ با یکدیگر که باعث از بین رفتن انرژی آنان می‌شود، سلاح و جان خود را بخاطر دفاع از انسانیت و اسلام که در فلسطین خلاصه شده است به کار گیرند.

بازتاب سخنان رئیس جمهور در رسانه‌های خارجی: غرب عامل ایجاد تروریسم است

 حسن روحانی رییس جمهور کشورمان نیز در سخنرانی سالانه خود در سازمان ملل، سخنرانی قاطعی علیه اقدامات غرب و برخی دولت‌های عربی داشت و آنها را عامل کاشتن بذر افراط‌گرایی دانست که با خطای استراتژیک خود در خاورمیانه این بذر را پاشیده‌اند. رئیس جمهور همچنین کمک برخی از کشورهای غربی و کشوهای منطقه به تروریست های تکفیری را باعث افزایش خشونت در منطقه دانست و از طرفی بار دیگر تحریم علیه ملت ایران را ظالمانه و ناجوانمردانه خواند. در همین خصوص روزنامه لس‌آنجلس تایمز نوشته است که رئیس‌جمهوری ایران غرب را به ایجاد تروریسم و بدرفتاری با کشورش متهم کرد. به نوشته این روزنامه، روحانی در سخنرانی خود به‌دنبال ترسیم ایران به شکل یک شریک منطقی و باز کردن یک راه مصالحه با غرب بوده است.

همچنین روزنامه وال استریت ژورنال در شروع مطلب خود به این نکته از سخنرانی روحانی اشاره می‌کند که رئیس‌جمهوری ایران در سخنرانی خود گفته است که ایران می‌تواند همکاری خود را با غرب علیه داعش افزایش دهد در صورتی که مذاکرات با گروه1+5 به نتیجه موفقیت‌آمیزی برسد. روزنامه واشنگتن پست هم به نقل از روحانی نوشت که ایران خواهان در دست گرفتن مبارزه نظامی علیه داعش توسط رهبران کشورهای منطقه است. این روزنامه در ادامه به نقل از رئیس‌جمهوری ایران هشدار می‌دهد افراط‌گرایان می‌خواهند تمدن را نابود کنند.

هفته نامه تایم هم در سایت خود با اشاره به سخنرانی روحانی نوشت که «رئیس‌جمهوری ایران در سخنرانی خود به انتقاد از حملات هوایی به رهبری آمریکا در عراق و سوریه پرداخت» و اضافه کرد که او در عوض خواستار همکاری کشورهای منطقه علیه داعش شده است. روزنامه گاردین هم با گذاشتن سخنرانی روحانی روی سایت خود به همان نکته همکاری ایران با کشورهای غربی برای سرکوب داعش اشاره می‌کند و می‌نویسد که روحانی در عوض خواستار قدرت‌های منطقه‌ای علیه داعش شده است.

وحدت رویه بی نظیر از سوی مقامات جمهوری اسلامی و مواضع محکم ایران در خصوص مبارزه با مقوله تروریسم از سویی و رو شدن دست غرب برای درخواست کمک از ایران به منظور حضور در ائتلاف بین المللی علیه داعش که با روشنگری به جای رهبر معظم انقلاب صورت گرفت، غرب و به ویژه آمریکایی ها را دچار سردرگمی راهبردی و دیپلماتیک در خصوص مقوله مبارزه با تروریسم کرده است تا جایی که آنها در اقدامی خلاف مقررات و موازین بین المللی به بمباران هوایی مواضع به اصطلاح آنها داعش در سوریه کرده تا از این طریق نسبت به مبارزه با مقوله تروریسم اقدام کنند.حال آنکه در این بمباران ها عملا نیروهای داعش و پدیده شوم تروریسم از بین نرفته اند و تنها چندین فرد غیرنظامی بی گناه جان خود را از دست داده اند. به نظر می رسد آمریکایی ها بار دیگر باید سخنان مقامات ارشد جمهوری اسلامی را مبنی بر اینکه « پدیده تروریسم با بمباران چند منطقه از بین نمی رود» را مرور کنند.

 

.....................................

گزارش  از محمد مقدم فر

 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *