کشف حقایقی درباره قیام امام‌حسین(ع)، هدف «نامیرا» بود/ چند صدایی کتاب را ماندگار کرد

22:10 - 27 مهر 1394
کد خبر: ۸۹۳۵۸
دسته بندی: فرهنگی ، عمومی
خبرگزاری میزان - نویسنده رمان «نامیرا» گفت: گفت: «نامیرا» یک رمان چند صدایی است و به نظرم همین چند صدایی بودن رمان است که توانسته آن را ماندگار کند.

به ، صادق کرمیار نویسنده رمان نامیرا همزمان با انتشار نسخه تازه‌ای از این رمان که با کاهش قیمت و بدون تغییر محتوا در قالب پویش کتابخوانی روشنا راهی بازار کتاب شده است، درباره علت استقبال از این کتاب با وجود گذشت شش سال از زمان انتشار آن گفت: «نامیرا» یک رمان چند صدایی است و به نظرم همین چند صدایی بودن رمان است که توانسته آن را ماندگار کند.

وی ادامه داد: نامیرا به باور من داستانی است که بیان کننده سوالات فراوانی درباره حادثه عاشوراست که از کودکی در ذهن و یاد همه ما بوده است و به هر دلیلی آن را طرح نمی‌کرده‌ایم. سوالاتی درباره چرایی و چگونگی قیام امام حسین(ع) و حرکت ایشان از مدینه به کربلا. البته در «نامیرا» هدف من این نبود که به کشف پاسخ برای سوالاتی از این دست نائل شوم بلکه دلم می‌خواست از زبان مخاطبم این سوالات را طرح کنم که مخاطب بتواند در لایه‌های زیرین کتاب درباره آنها به کشفی نائل شود.

این نویسنده تقدیر شده در جایزه ادبی جلال‌آل‌احمد در ادامه با اشاره به روایت تاریخی زندگی فردی با عنوان عبدالله ابن عمیر در مرکز این رمان گفت: زندگی این فرد به من تلنگری زد که چگونه و تحت تاثیر چه شرایطی این فرد کشته شدن در راه مبارزه با لشکر یزید و این سعد را شیرین‌تر از کشته شدن در راه جهاد با مشرکان می‌داند. این تلنگر بود که من را واداشت تا پیرامون این مساله رمانم را بنویسم اما تمام شخصیت‌های این رمان ساخته ذهن من هستند و در بستر قصه شکل گرفته‌‌اند. به عبارت دیگر این داستان داستان مستند نیست اما پیرامون یک روایت تاریخی درباره فردی با عنوان عبدالله ابن عمیر شکل گرفته است.

وی در همین زمینه گفت: برای نوشتن رمان نامیرا با افراد زیادی مشورت کردم؛ از عالمان دینی تا محققان تاریخی و هر یکی از این مشورت‌ها برای من نوعی کشف و شهود ویژه را درباره مقطع تاریخی رخ داد. در نامیرا من دنبال سوال پرسیدن و جواب دادن به آن نبودم. هدف کشف حقایقی درباره قیام امام‌حسین(ع) بود. الان نیز پس از شش سال از انتشار این کتاب حسم این است که کتاب هنوز لایه‌هایی دارد که مخاطب باید خودش آن را کشف کند.

یادآوری می‌شود نسخه جدید رمان نامیرا در قالب پویش کتاب‌خوانی روشنا همزمان با ماه محرم در کتابفروشی‌های سراسر کشور توزیع شده است. همچنین امکان خرید این کتاب با ارسال شماره 72 به پیامک 300033006992 و نیز خرید آن‌لاین در پایگاه‌های اینترنتی manvaketab.ir و bookroom.ir امکان پذیر است.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *