روز پذیرش برجام موید صلح آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران است

9:31 - 27 مهر 1394
کد خبر: ۸۹۱۷۴
دسته بندی: اقتصاد ، اقتصاد ایران
خبرگزاری میزان - وزیر انرژی آمریکا پس از انتشار بیانیه کاخ سفید درباره آغاز لغو تحریمهای ایالات متحده علیه ایران به مناسبت روز پذیرش برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) بیانیه ای صادر کرد.
به گزارش و به نقل از پایگاه اینترنی وزارت انرژی آمریکا، ارنست مونیز در بیانیه ای اعلام کرد: روز پذیرش برجام نقطه عطف مهمی در حصول اطمینان از صلح آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران است، امروز همزمان با اجرای برجام، تهران گامهای قابل تایید و قابل توجه را برای اصلاح برنامه هسته‌ای خود و قرار دادن آن تحت ساز و کار رسیدگی جدی و نظارت را آغاز خواهد کرد.

وی افزود: بر اساس برجام یکی از گامهایی که ایران باید بردارد باز طراحی راکتور آب سنگین اراک از جمله برداشتن مخزن هسته راکتور و مواد غیر قابل استفاده آن است؛ برای پشتیبانی از این اقدام کارشناسان هسته‌ای آمریکا تلاشهای ایالات متحده همراه با کشورهای گروه ١+ ٥ و ایران را برای نوین سازی راکتور اراک و از میان برداشتن موثر مواد بالقوه مورد استفاده در ساخت سلاحهای هسته ای به پیش خواهند برد.

در بیانیه وزیر انرژی آمریکا آمده است: افزون بر هدایت برنامه مدرن سازی راکتور اراک در یک کار گروهی، کارشناسان فنی وزارت انرژی آمریکا حمایت خود از باراک اوباما، رئیس جمهوری و جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، کشورهای گروه ۱+ ۵ و شریکان اروپایی و نیز آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را از طریق توصیه‌های فنی و مشاوره‌های کارشناسی در زمینه هسته‌ای تداوم می بخشند.
 
مونیز تصریح کرد: همانطور که ما برای اجرای برجام حرکت می‌کنیم، با مهارت بسیار بالای وزارت خارجه آمریکا در  برنامه چرخه سوخت هسته‌ای، پادمانهای هسته‌ای و مواد هسته‌ای به سراغ کمک در حصول  اطمینان از اجرای تعهدهای ایران بر اساس برجام، خواهیم رفت.
 
در پایان مونیر در بیانیه خود آورده است که برجام بر اساس مبانی علمی و تایید بی‌سابقه برای اطمینان جامعه جهانی از این مورد است که ایران سلاح هسته‌ای به دست نمی آورد و برنامه هسته‌ای تهران مقاصد صلح آمیز خواهد داشت.
ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *