تمهیدات ویژه مرزبانی برای تأمین امنیت زائران کربلا

9:26 - 27 مهر 1394
کد خبر: ۸۹۱۷۳
دسته بندی: جامعه ، عمومی
خبرگزاری میزان- فرمانده مرزبانی ناجا گفت: پیش‌بینی‌های لازم انجام شده و بناست خروج زائران از سه مرز شلمچه، چذابه و مهران انجام شود.

به گزارش گروه اجتماعی میزان، سردار قاسم رضایی پس از دیدار با سرتیپ علی احمد سیف البدید مدیرکل امنیت سواحل و مرز قطر که در محل هتل المپیک برگزار شد با حضور در جمع خبرنگاران گفت: جمهوری اسلامی ایران با ۱۵ کشور همسایه است که بیش از ۸ هزار و ۷۰۰ کیلومتر مرز آبی و خاکی با این کشورها دارد.

وی با بیان اینکه حدود ۲ هزار و ۵۰۰ کیلومتر از این مرزها از نوع آبی است اظهار کرد: سال گذشته نیز در جلسه‌ای که در دوحه برگزار شد تفاهم‌نامه‌ای در ۱۰ بند بین مرزبانی دو کشور ایران و قطر تنظیم و به امضا رسید. امروز بیش از ۸۰ درصد این تفاهم‌نامه اجرایی شده است.

فرمانده مرزبانی ناجا درباره بندها و مواد این تفاهم‌نامه اظهار کرد: مدیریت مشترک مرز برخورد با تردد غیرمجاز، قاچاق، صید غیرمجاز و ... از جمله مفاد این تفاهم‌نامه است. خوشبختانه جمهوری اسلامی همکاری خوبی با مرزبانی کشورهای همسایه دارد به طوری که حدود سه ماه قبل نیز یک باند قاچاق که قصد عبور از مرزهای آبی مشترک را داشت توسط عوامل مرزبانی شناسایی و در عملیاتی مشترک منهدم شد که این موضوع قدردانی کشورهای همسایه را نیز به دنبال داشت.

رضایی اضافه کرد: همچنین علاوه بر موارد مطرح شده تصمیم بر این شد تا مسابقات ورزشی میان مرزبانی دو کشور ایران و قطر نیز برگزار شود.

وی در پاسخ به سوالی درباره فعالیت گروه تروریستی داعش در منطقه نیز گفت: باید با داعش مبارزه شده و اقداماتی مشترک نیز در این زمینه انجام شود. مقابله با داعش که تبدیل به یک غده سرطانی در منطقه شده است،‌ نیازمند یک بسیج همه جانبه است

فرمانده مرزبانی ناجا با بیان اینکه در بخش دیگری از دیدارها در مورد اقدامات پیشگیرانه نیز مذاکراتی شد افزود: همچنین بنا شد مانور امداد و نجات مشترک با کشور قطر انجام شود. تصمیم دیگر تجهیز شناورهای کمتر از ۳۰ هزار تن به سیستم GPS بود تا این شناورها شناسایی و ردیابی شده و بر آنان نظارت وجود داشته باشد.

سردار رضایی تروریست و مواد مخدر را دو تهدید عمده در منطقه غرب آسیا برشمرد و گفت: خوشبختانه افغانستان همکاری خوبی در مرزهای مشترک خود با ما داشته و ما امیدواریم پاکستان نیز چنین همکاری را با ما داشته باشد. همکاری افغانستان باعث شده تا میزان ورود مواد مخدر به کشور در یک سال گذشته کاهش چشمگیری داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه پاکستان هم باید مانند افغانستان مرزهای خود را کنترل کند، گفت: پیش بینی می‌شود که روند قاچاق مواد مخدر به دریا منتقل شود که در این خصوص می‌بایست ایران، پاکستان و کویت همکاری‌هایی با یکدیگر داشته باشند تا بتوانند با این پدیده مقابله کنند.

سردار رضایی در پاسخ به سئوال دیگری درباره آمادگی مرزبانی برای سفر به عتبات در ایام اربعین اظهار کرد: پیش‌بینی‌های لازم در این خصوص انجام شده و بناست که خروج زائران از سه مرز شلمچه، چذابه و مهران انجام شود. درباره مرز خسروی نیز ما این آمادگی را داشتیم که تردد از این مرز انجام شود اما دوستان عراقی به دلیل مسائل امنیتی اعلام کردند که آمادگی پذیرش از این مرز را ندارند.

وی با بیان اینکه عراق همکاری خوبی در این زمینه داشته است گفت: اواسط آبان ماه امسال نیز هیاتی عراقی از سه گذرگاه مرزی بازدید خواهند کرد.

سرتیپ علی احمد سیف البدید مدیرکل امنیت سواحل و مرز قطر نیز ضمن مثبت ارزیابی کردن تفاهم همکاری با ایران و نقش موثر مرزبانی در تامین امنیت بر ضرورت تفاهم میان دو کشور در زمینه های مختلف تاکید و خواستار افزایش ارتباط بین دو کشور در این حوزه شد.

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *